Zayıflama 16 Nisan 2021 - 18:16:52

Karpuz Kilo Yaparmı? Karpuz Yemek Zayıflatırmı?

Karpuz Kilo Yaparmı? Karpuz Yemek Zayıflatırmı?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kokusuyla, tadıyla dikkatleri üzerine çeken karpuz kilo yapar mı ya da zayıflatır mı diye merak edilirken, vitamin ve mineral bakımından zengin olan içeriği, sulu ve lifli yapısı sayesinde diyet programlarında yerini almaktadır.

Karpuz Kilo Yapar mı? Faydaları ve İçeriği Nedir?

Vücudunuzun su, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan karpuz, içerisinde şeker barındıran bir meyve olduğu için aşırı bir şekilde tüketildiği zaman kilo almaya neden olabilmektedir. Bundan dolayı, şeker hastası olanların, obezite sorunu yaşayanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Bir dilimden fazla tüketilen karpuz, kilo artışına neden olur, şeker oranının artmasına yol açar. Bu yüzden bu kişilerin daha hassas davranmaları gerekmektedir. Günde bir dilimden fazla karpuz tüketmemeleri sağlıkları açısından önemlidir. Her ne kadar sağlık açısından karpuzun faydalarından sıklıkla bahsediliyor olsa da aşırı tüketilmesi kilo alımı meydana getirebilir.

C vitamini bakımından zengin olan bu meyve, fazla tüketilmesi durumunda zararlı olmaktadır. Her şeyde olduğu gibi bunda da her şeyin azı karardır. Fazla tüketilmesi kilo artışına neden olurken, bazı uygulamalarla kilo kaybını sağladığı görülmektedir. Karpuz kilo aldırıyor mu diye baktığımızda aşırı tüketmenin kilo artışını sağladığını unutmadan, belli miktarlarda ve belli aralıklarla tüketmeniz gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

Karpuz yemek zayıflatırmı?

Karpuz Yemek Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kilo vermek isteyen kişiler, diyet listesine mutlaka karpuz suyunu sabah kahvaltıları arasına eklemelidirler. Karpuz suyu, kilo kaybına yardımcı olan bir içecektir. Sindirimi ve emilimi arttıran karpuz suyu, diyet yaparken yağ yakılmasına destek verir. Bu yüzden karpuz suyunu mutlaka içmeniz önerilir.

Karpuz tek başına yenildiğinde kilo kaybına neden olmaz. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı içerisinde yer alması durumunda kilo kaybını sağlamaktadır. Ancak peynir gibi yağlı gıdalarla, hamur işi gibi gıdalarla tüketilmesi durumunda kilo kaybına değil; kilo alımına yol açmaktadır. Kilo almakta zorlanan kişiler bu yöntemi uygulayarak kilo alabilirler. Ancak kilo vermek isteyen, obeziteyle mücadele eden kişilerin bu yanlışı göz ardı etmemeleri gerekir.

Karpuzun yağ yakımına destek olması akıllara karpuz çekirdeği kilo yapar mı sorusu gelmektedir. Yüksek lif barındıran bu çekirdekler metabolizmanın hızlanmasını desteklemektedir. Fakat aşırı tüketilirse o da kilo yapabilmektedir. Bundan dolayı aşırıya kaçmadan dengeli tüketim ile diyetinizin desteklenmesini sağlayabilirsiniz.

Karpuz Neye İyi Gelir?

Karpuz kilo verdirme özelliğinin yanında aynı zaman da birçok fayda sağlamaktadır. Bunlar:

 • Şeker dengesini sağlar.
 • Vücudun dirençli olmasını sağlar.
 • Kan basıncını arttırır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Tansiyonu dengeler.

Lezzetli bir meyve olan karpuzun %92'si sudur. İçeriğinde bol miktarda A ve C vitaminleri, magnezyum, potasyum, kalsiyum, karotenoidlerden likopen,sayısız antioksidan ve aminoasitler barındıran karpuzun mideye faydalarının yanı sıra tüm vücut için yararlı etkileri bulunmaktadır.

Diyette Karpuz Yenir mi?

Diyette Karpuz Yenir mi?

Karpuzun tüketimi yaz aylarında artış göstermektedir. Özellikle yaz sıcakları arasında soğuk bir dilim karpuz, diyet yapan kişiler için dinç olmalarına yardımcı olmaktadır. Ferahlatıcı özelliğe sahip olan karpuz, yaz aylarında dışarı atılan sıvının geri kazanılmasında yardımcı olur. Yağ yakımı konusunda bu noktada destek verdiği söylenebilir. Bunun yanı sıra, mide şişliklerine, gaz sorununa yol açtığı da bilinmektedir. Karpuzun bu belirtileri, fazla tüketilmesi durumunda meydana gelmektedir.

Diyette karpuz ne kadar yenmeli diye baktığımızda, diyetinizin kalori hesabını aşmaması gerektiğini belirtebiliriz. Bu belirtileri yaşamamak için diyet listesi ile düzenli bir şekilde tüketilmesi daha sağlıklı ve doğrudur. Uzman desteği alarak karpuzun tüketim miktarlarını daha net öğrenebilirsiniz. Böylece sahip olduğunuz şeker hastalığı gibi ciddi hastalıkların artış göstermesine neden olmazsınız. Yaklaşık olarak 100 gram karpuzun kalorisi 30,4 kcal'dır. Şeker ve kalori açısından çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Zayıflarken Yapılan Yanlışlar Nelerdir? Karpuz Yiyerek Kilo Vermek Mümkün mü?

Kilo sorunu yaşayan kişiler, tek bir ürün kullanarak zayıflayacaklarını düşünerek, büyük bir yanlışın içerisine girmektedirler. Sürekli karpuz tüketerek zayıflamak mümkün değildir. Vitamin ve mineral bakımından diyette destekleyici olan karpuz yiyerek zayıflama sağlamak için sadece bu meyveyi yememelisiniz. Tek başına kullanılması durumunda kilonuzun azalmasını sağlamaz. Değişik renkleri, düzenli aralıklarla bünyenize almanız durumunda zayıflayabilirsiniz. Bu beslenme programını egzersizle desteklemeniz sağlıklı ve güzel görünümlü bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Her şeyin azının ve çoğunun zararlı olduğunu bilmeli, düzenli bir programla zayıflamaya çalışmalısınız. Bu programda yaz aylarında mutlaka karpuzun olması gerektiğini unutmamalısınız. Karpuzun kendisi faydalı olduğu gibi, kabuk ve suyu da faydalıdır. Bunları da uygun şekillerde tüketmeniz yararınıza olacaktır. Uzman desteği alarak uygulanması gereken yöntemlerin detaylarını öğrenebilirsiniz.

 • karpuz kilo aldırır mı
 • karpuz ile kilo verme
 • Karpuz kilo aldırıyor mu
 • karpuz suyu
 • karpuz çekirdeği kilo yapar mı
 • karpuzun mideye faydaları
 • diyette karpuz ne kadar yenmeli
 • zayıflarken yapılan yanlışlar
 • karpuz yiyerek zayıflama
 • karpuz kilo yapar mı
Yorumlar
Şükriye Duvar Yazın bu meyveyi yemeye bayılıyorum:) Ben daha önce kapuzla diyet yaptım ve etkili omuştu. İçinde çok su olduğu için susuluğunuzu da bastırıyor. Yazıda belirtildiği gibi karpuz tek başına kilo verdirmiyor. Ayrıca dikkat etmeniz gereken şeyler var. cevapla
ela uslu karpuz zayıflatır mı kilo mu aldırır? bazı kaynaklarda karpuzun içerdiği şeker nedeniyle kilo aldırabileceği yazıyor ama çoğu kaynakta da lifli bir besin olduğu için sindirime iyi geldiği ve sulu bir besin olması nedeniyle metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olduğu yazıyor. Hangisi doğru bilmiyorum ama zayıflattığını düşünüyorum. Emin olmak için size sormak istedim doğrusu nedir bilgilendirebilir misiniz? cevapla
yorum yaz
Aç Kalmadan Zayıflama Formülleri