Zayıflama

Karpuz Kilo Yaparmı? Karpuz Yemek Zayıflatırmı?

16 Nisan 2017 - 21:16:52
Karpuz kilo yaparmı? Karpuz yemek zayıflatırmı?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kokusuyla, tadıyla dikkatleri üzerine çeken karpuz, her mevsim bulunmasına rağmen mevsiminde tüketilmesi durumunda sağlığa faydalıdır.

Karpuzun Faydaları ve İçeriği Nedir?

Hormonsuz şekilde meydana getirilen bu meyve, vücudunuzun su, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Karpuzun içerisinde bulunan şeker oranı yüksek olduğu için, şeker hastası olanların, obezite sorunu yaşayanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Bir dilimden fazla tüketilen karpuz, kilo artışına neden olur, şeker oranının artmasına yol açar. Bu yüzden bu kişilerin daha hassas davranmaları gerekmektedir. Günde bir dilimden fazla karpuz tüketmemeleri sağlıkları açısından önemlidir. C vitamini bakımından zengin olan bu ürün, fazla tüketilmesi durumunda zararlı olmaktadır. Her şeyde olduğu gibi bunda da her şeyin azı karardır. Fazla tüketilmesi kilo artışına neden olurken, bazı uygulamalarla kilo kaybını sağladığı görülmektedir. Aşırı karpuz tüketmenin kilo artışını sağladığını unutmadan, belli miktarlarda ve belli aralıklarla tüketmeniz gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

Karpuz Kilo Verdirir mi? Zayıflatır mı?

Kilo vermek isteyen kişiler, diyet listesine mutlaka karpuz suyunu sabah kahvaltıları arasına eklemelidirler. Karpuz suyu, kilo kaybına yardımcı olan bir içecektir. Sindirimi ve emilimi arttıran karpuz suyu, diyet yaparken yağ yakılmasına destek verir. Bu yüzden karpuz suyunu mutlaka içmeniz önerilir. Karpuz tek başına yenildiğinde kilo kaybına neden olmaz. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı içerisinde yer alması durumunda kilo kaybını sağlamaktadır. Ancak peynir gibi yağlı gıdalarla, hamur işi gibi gıdalarla tüketilmesi durumunda kilo kaybına değil; kilo alımına yol açmaktadır. Kilo almakta zorlanan kişiler bu yöntemi uygulayarak kilo alabilirler. Ancak kilo vermek isteyen, obeziteyle mücadele eden kişilerin bu yanlışı göz ardı etmemeleri gerekir.

Karpuz Neye İyi Gelir?

Karpuz kilo verdirme özelliğinin yanında aynı zaman da birçok fayda sağlamaktadır. Bunlar:

  • Şeker dengesini sağlar.
  • Vücudun dirençli olmasını sağlar.
  • Kan basıncını arttırır.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Tansiyonu dengeler.
Diyette Karpuz Yenir mi?

Karpuzun tüketimi yaz aylarında artış göstermektedir. Özellikle yaz sıcakları arasında soğuk bir dilim karpuz, diyet yapan kişiler için dinç olmalarına yardımcı olmaktadır. Ferahlatıcı özelliğe sahip olan karpuz, yaz aylarında dışarı atılan sıvının geri kazanılmasında yardımcı olur. Yağ yakımı konusunda bu noktada destek verdiği söylenebilir. Bunun yanı sıra, mide şişliklerine, gaz sorununa yol açtığı da bilinmektedir. Karpuzun bu belirtileri, fazla tüketilmesi durumunda meydana gelmektedir. Bu belirtileri yaşamamak için diyet listesi ile düzenli bir şekilde tüketilmesi daha sağlıklı ve doğrudur. Uzman desteği alarak karpuzun tüketim miktarlarını daha net öğrenebilirsiniz. Böylece sahip olduğunuz şeker hastalığı gibi ciddi hastalıkların artış göstermesine neden olmazsınız.

Zayıflarken Yapılan Yanlışlar Nelerdir? Karpuzun Zayıflamadaki Etkisi Nedir?

Kilo sorunu yaşayan kişiler, tek bir ürün kullanarak zayıflayacaklarını düşünerek, büyük bir yanlışın içerisine girmektedirler. Sürekli karpuz tüketerek zayıflamak mümkün değildir. Vitamin ve mineral bakımından zayıflarken destekleyici olan karpuz, tek başına kullanılması durumunda kilonuzun azalmasını sağlamaz. Değişik renkleri, düzenli aralıklarla bünyenize almanız durumunda zayıflayabilirsiniz. Bu beslenme programını egzersizle desteklemeniz sağlıklı ve güzel görünümlü bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Her şeyin azının ve çoğunun zararlı olduğunu bilmeli, düzenli bir programla zayıflamaya çalışmalısınız. Bu programda yaz aylarında mutlaka karpuzun olması gerektiğini unutmamalısınız. Karpuzun kendisi faydalı olduğu gibi, kabuk ve suyu da faydalıdır. Bunları da uygun şekillerde tüketmeniz yararınıza olacaktır. Uzman desteği alarak uygulanması gereken yöntemlerin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Şükriye Duvar 15 Ağustos 2017 - 16:14:10 Yazın bu meyveyi yemeye bayılıyorum:) Ben daha önce kapuzla diyet yaptım ve etkili omuştu. İçinde çok su olduğu için susuluğunuzu da bastırıyor. Yazıda belirtildiği gibi karpuz tek başına kilo verdirmiyor. Ayrıca dikkat etmeniz gereken şeyler var.cevapla
ela uslu 04 Nisan 2018 - 23:11:10 karpuz zayıflatır mı kilo mu aldırır? bazı kaynaklarda karpuzun içerdiği şeker nedeniyle kilo aldırabileceği yazıyor ama çoğu kaynakta da lifli bir besin olduğu için sindirime iyi geldiği ve sulu bir besin olması nedeniyle metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olduğu yazıyor. Hangisi doğru bilmiyorum ama zayıflattığını düşünüyorum. Emin olmak için size sormak istedim doğrusu nedir bilgilendirebilir misiniz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: