Sağlık 31 Ağustos 2021 - 07:27:22

Paleo Diyeti Nedir? Zararları, Yapanlar ve Tarifleri

Paleo Diyeti Nedir? Zararları, Yapanlar ve Tarifleri

Paleo diyeti, çok eski zamanlarda mağara insanlarının beslenme şekline benzeyen, o dönemlerin özünü meydana getiren diyettir.

Paleo Diyeti Nedir, Ne Demek?

Paleo diyeti eski dönemdeki avcı ve toplayan insanların tükettiği yiyeceklerden oluşan beslenme programıdır. O zamanlarda et, meyve, fındık, sebze ve deniz ürünleri tüketilmiştir. Yağ seviyesi fazla olan, içeriği orta ve düşük derece karbonhidratla oluşan ve ortada seviyede hayvansal proteinin olduğu beslenme şeklidir. Diyette kalori sayımının teşvik edildiği söylenemez. Açık tereyağı, tereyağı ya da Hindistan cevizi yağının bolca tüketilmesi geçerlidir.

Paleo Diyeti Tarifi Nasıl Olur?

Diyette hayvansal proteinler iyi oranda tüketilir. Hayvansal proteinler arasında yumurta, et, sakatat, kümes hayvanı, kabuklu deniz ürünü ve balık vardır. Bol seviyede dondurulan ya da taze sebzeler tüketilebilir. İsteğe göre çiğ şekilde de tüketilebilir. Düşük, orta seviyelerde fındık, meyve tüketilir. Fakat genellikle paleo diyetinde şekeri düşük olan meyveler tercih edilir. Omega3 içeren fındık, çoklu doymamış yağlar düşük oranda yenebilir.

Paleo Diyetinde Neler Vardır?

Beslenme programında baklagiller, tahıl ürünleri yoktur. Yağ olarak margarin, kanola yağı, soya fasulyesi, Ayçiçek yağı, yerfıstığı yağı, mısırözü yağı, aspir yağı ve kısmi şekilde hidroje edilen yağlar da tüketilir. Paketlenmiş tatlı çeşitleri, meşrubat ve meyve sularının tüketilmesi yasaktır. Açken yemek yenebilir, öğün atlandığı zaman stres yapmamak gerekir. Güneş ışınlarını hissetmek, doğayı dolaşmak, hareket etmek paleo diyeti içerisinde yer alan aktivitelerdendir.

Paleo Diyetinin Zararları Nelerdir?

Diyetin yan etkisi veya zararları açısından belirgin bulguların olduğu söylenememektedir. Paleo diyeti içeriği temel olarak sağlıklı beslenmektir. Fakat bazı kişilerin yan etki yaşaması normaldir. Diyeti yapan kişi maddi anlamda çok fazla harcama yapabilir. Diyet modern beslenme şekline kıyasla daha çok para harcanmasına neden olabilir. Vücudun enerjik olması ve sağlıklı bir hayat sürmek için tahıl ürünleri ya da süt tüketilemez. Vejetaryen kişiler için diyet tarzı hayvansal gıdalar açısından zorlayıcı olabilmektedir. Sporcuların çoğu günlük vücut ağırlığının kilosuna göre üç ila altı gram karbonhidrat ihtiyacı duymaktadır.

Paleo Diyeti Yapanlar ve Yorumları

Diyet işlenmiş ve paketlenmiş gıdaları saf dışı bıraktığından dolayı kişinin zayıflaması kolaylaşır. Diyeti uygulayan insanlar çoğunlukla kas kütlesine sahip olmaktadır. Bu diyet türü sağlıklı protein getirmekte ve çoğunlukla içinde hayvan etini barındırmaktadır. Metabolizmanın iyiliği kadar diyetin işe yararlığı artar. Kasların hareket halinde olabilmesi için enerjinin birikmesi gereklidir. Ayrıca büyük kasların hareketliliği için de enerjinin fazla depolanması gerekmektedir. Bu durum enerjinin yağ hücrelerine değil kas hücrelere gitmesine yardım eder. Sağlıklı bir diyetler yağ hücrelerini küçültmek, kas hücresini arttırmak mümkündür. Karbonhidrat seviyesi düşük olan diyet mantık olarak işlenmiş gıdaların tüketilmemesini önerir. Paleo diyeti, diyetisyen onayında uygulamalıdır.

  • paleo diyeti
  • paleo diyeti nedir
  • paleo diyeti yapanlar
Yorumlar
İrem Yüksel Paleo diyeti listesi nedir? Nasıl yapılır? zararları var mı? Bu diyet ile zayıflayanlar var mı? Uygulamak istiyorum ama nasıl yapılır bilmediğim için araştırıyorum. 1 ayda kaç kilo verdirir? Kalıcı zayıflatır mı cevapla
yorum yaz
Gece Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Kadar Verilmeli? Zararlı mı?