Sağlık 26 Ekim 2021 - 18:10:47

Yeşil Kahve Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir?

Yeşil Kahve Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir?

Yeşil kahve; metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımını ve kilo verimini destekleyen, aynı zamanda vücudun kalori yakmasını sağlayarak etkili bir zayıflama içeceğidir.

Yeşil Kahve Nedir? Ne İşe Yarar?

Kökboyasıgiller familyasına ait olan yeşil kahve, yaklaşık olarak boyu 5 metreyi bulan ağaçta yetişmektedir. Kahvenin kavrulmamış hali olarak tanımlanır ve bu özelliği sayesinde normal kahve çekirdekleri gibi besin değerinden hiçbir şey kaybetmez. Yüksek antioksidan özelliğine sahiptir. İçeriğinde yer alan klorojenik asit sayesinde hem kalp sağlığının korunması hem de yağ yakımının hızlanması gibi etkiler meydana getirmektedir.

Son zamanlarda yeşil kahve zayıflamak için kullanılan bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kahvenin kuru kahveden farkına baktığımızda kalori değerinin daha düşük olduğunu görmekteyiz. Ayrıca kavrulmadığı için içerisinde kafein değeri de çok düşüktür. Mutfaklarımıza kahvenin en saf hali ile gelen bu kahve, vücudun genel sağlığını korumasının yanında aynı zamanda kilo vermeye ve yağ yakımına da destek olmaktadır.

Yeşil Kahve Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Herhangi bir kavrulma işlemine tabi olmaması sayesinde antioksidan bakımından zengin olan melanoidler içeren yeşil kahve, metabolimanın hızlanmasını sağlayarak kalori yakımının artmasını destekler. Vücutta kalori yakımının artması ise kilo vermeyi sağlar. Toksin maddelerin atılmasını sağlayan bu doğal kahve aynı zamanda yağ hücrelerinin kolayca parçalanmasını sağlar.

İştah dengeleyen ve tok tutucu etkisi sayesinde gün içerisinde daha az yemek yemeyi sağlayan yeşil kahve tozu aç karnına tüketildiği zaman etkisini daha da artırmaktadır. Dengeli beslenme ve spor ile desteklendiği zaman etkisi daha fazla olmaktadır.

Yeşil Kahve Nasıl Yapılır?

Zayıflamaya yardımcı olan yeşil kahve çekirdekleri genel olarak kahve ya da çay tüketilirken aynı zamanda bazı yiyeceklere de eklenebilir. Yeşil kahve diyeti yaparken, ana öğünlerinden 1 saat önce veya 15 dakika sonra tüketmek gerekmektedir. Özellikle göbek bölgesinde bulunan yağları parçalayıcı özelliği bulunmaktadır.

Fakat sadece yeşil kahve veya çekirdeği tüketerek zayıflamak mümkün değildir. Spor ve sağlıklı diyetler ile birlikte yeşil kahveyi tüketmek başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır. Yeşil kahvenin fazlası zararlıdır. 4 bardak kahve içtiğinizde içerdiği 400 mg kafein vücudunuza geçer. Bu da zinde ve dinç hissetmenizi sağlar.

Eğer yeşil kahve nasıl demlenir merak ediyorsanız; Türk kahvesinde olduğu gibi cezvenin içine konan yeşil kahvenin (her fincan için 1 veya 1.5 çay kaşığı yeşil kahve) üstüne fincan sayısı kadar su ilave ederek pişirilir. Hazırlanan yeşil kahve gün içerisinde 2 defa tüketilir. Tadı ve lezzeti bitki çaylarına benzer. Diyet yaparken düzenli tüketim sağlarsanız kilo hızını artırmaktadır.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak metabolizmanın hızlanması ve kalori yakımının desteklenmesi gibi etkiler meydana getiren yeşil kahvenin yararlarından bahsedecek olursak;

 • Antioksidan etkileri sayesinde vücuttaki toksin ve ödemin atılmasına çok büyük katkı sağlar. Hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerinin azalmasını sağlar.
 • Kan şekeri ile tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. Enerji vererek diyet sırasında oluşabilecek baş dönmesi ve halsizlik gibi durumları önler.
 • Doğal bir ürün olan yeşil kahve bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylelikle diyet sonucu yaşanabilecek hastalanmaları engellemiş olur.
 • İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit ile belli düzeyde yağ yakımı hızlandırır. Bazal metabolizmayı hızlandırır.
 • İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde, iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürür. Kan basıncını azaltır.
 • Kalp-damar sağlığının desteklenmesinde ve beyin-sinir sisteminin uyarılmasında görev alır.

Zinde kalmayı sağlayan ve zayıflama süresince daha dinç olmayı sağlayan yeşil kahve, kilo verdirirken aynı zamanda vücut sağlığını da korumaktadır. Yeşil kahve kafein oranı düşük olduğu için diğer kahvelere göre daha sağlıklıdır.

Yeşil Kahve Nasıl İçilir? Zararları Var mı?

Az miktarda da olsa kafein içermesi nedeniyle akşam ve gece saatlerinde içildiğinde uykusuzluk meydana getiren yeşil kahve aç mı tok mu içilir ve günde kaç kez tüketilebilir diye merak edilmektedir. Aç karnına içilmesi tavsiye edilen bu zayıflama içeceğinin soğuk ya da sıcak içilmesinin bir önemi yoktur. Kahvaltıdan ve ve öğle yemeğinden önce içebilirsiniz.

İçerisinde bulunan klorojenik asit isimli madde kafeinden çok daha faydalı, kanser düşmanı ve şeker emilimini azaltır. Yeşil kahve zararları çok fazla içildiği zaman meydana gelir. Vücuda giren yüksek kafein miktarı uykusuzluk, sinirlilik, yüksek tansiyon, yorgunluk, kusma, kalp ritminde artış, kalp yetmezliği, huzursuzluk, bulantı, baş ağrısı ve kaygı sağlık problemlerine yol açıyor. Bu yüzden alınan miktara özen göstermek gerekmektedir. Rahatsız edici bir etki görüldüğünde bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

 • yeşil kahve
 • yeşil kahve nedir
 • yeşil kahve zayıflatır mı
 • yeşil kahve tozu
 • yeşil kahve nasıl yapılır
 • yeşil kahve çekirdekleri
 • yeşil kahve diyeti
 • yeşil kahve nasıl demlenir
 • yeşil kahvenin faydaları
 • yeşil kahve kafein oranı
Yorumlar
Nilay Kantekin Yeşil kahve çekirdeği zayıflatırmı? Birçok yerde yeşil kahvenin faydalarını duyuyorum ama gerçekten işe yarar mı emin olamadım. Nasıl kullanılır? Kullananlar var mı? cevapla
Arzu Bıçakçı Ben daha önce kullandım ve zayıflamıştım. Tat olarak bence çok kötü değildi. Kullandığım zaman güzel kilo verdim sonra bıraktım kullanmayı. Şimdi hamile olduğum için kullanmıyorum. Ama ilerde tekrar kullanıcam cevapla
Özlem Pınar Yeşil kahve faydaları ve zararları hakkında bilgi almak istiyorum. Ona göre kullancamda. Kullanıcı yorumlarından göremedim bilgi verirmisinz. cevapla
Mihriban Keser Yeşil kahve nasıl zayıflatır? Zayıflamak için nasıl kullanılır? İnternette dolanıtrken gördüm antioksidan özelliği yüksek olduğu için zayıflatma özelliği olduğunu belirtiyorlar. Günde kaç kere içilmeli? Bide metabolizmayı çok mu hızlandırır bir zararı ya da yan etkisi olur mu acaba? cevapla
Gülin Dönmez Yeşil kahve ne işe yarar? Çekirdeğinin yağı zayıflama konusunda etkili olur mu? Kilo vermek için daha önce birçok yöntem denedim ama etkili sonuçlar alamadım. Bu kahve işe yarar mı diye merak ediyorum. Deneyenler var mı? cevapla
yorum yaz
Çocuklara Kilo Aldırmanın Yolları