Yaşam 03 Haziran 2021 - 19:11:13

Ayaklarda Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayaklarda Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayaklarda karıncalanma probleminin meydana gelmesinde etkili olan çeşitli faktörlerin varlığıdır.

Ayak Karıncalanması Neden Olur?

Ayaklar dışında yüz ve el bölgesinde oluşan karıncalanma problemine sebep olan çeşitli etkenler bulunmaktadır. Çeşitli bölgelerde meydana gelen bu his cilde iğne batması olarak ifade edilmektedir. Bazı alanlarda oluşan hissin daha fazla bölgelerde de oluşması mümkündür. Çoğu zaman bu his geçicidir fakat kronik problem haline geldiği durumlar da olabilmektedir. Sinir hasarlarından kaynaklı olarak meydana gelebilir. Diyabet, toksik birikimi, bakteriyel enfeksiyon türlerinden dolayı oluşabilir. Uyuşma karıncalanma hissine benzeyen bir diğer sorundur. Sinirlerde oluşan hasar, hareket etmemek, sinirlerde basınç olması gibi durumlar uyuşma nedenleri arasında yer alır. Kan dolaşımında meydana gelen sorunlar karıncalanmaya yol açabilir. Ayak ve el bölgesinde oluşan uyuşmalar dokularda meydana gelen hasar ve ağrılardan kaynaklıdır.

Ayak Karıncalanması Nasıl Geçer?

Aynı pozisyonda olmak karıncalanmalara yol açtığı için çözüm olarak hareket etmek gerekir. Kan dolaşımının hızlanması için pozisyonların değişmesi gerekir. Bol bol hareket etmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Doğru ve sağlıklı olan duruş şeklini sergilemek gerekir. Özellikle televizyon ve bilgisayar başında vakit geçirmek duruş bozukluğuna yol açabilir. Bu yüzden duruşun farkında olmak gerekir. Hareket etme durumunun aşırı olması sinirleri olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sürekli olarak hareket etmek yerine ara ara dinlenilmesi tavsiye edilir. Karıncalanma sorunlarının azaltılması için yoga yapılabilir. Yoga hem zihnin hem de vücudun sakin kalmasına yardım etmektedir. Bunun yanı sıra yoga kan dolaşımını uyarma etkisine sahiptir. Bu sayede uyuşma hisleri ortadan kalkar.

Ayak Uyuşmasının Tedavisi Nedir?

Uyuşma ve benzeri hislerin hafifletilmesi için B12 vitamininden destek alınabilir. B12 oranı yüksek olan besinlerden tüketilmelidir. Kronik karıncalanmaların sebebi olarak B12 vitaminin eksik olması gösterilebilir. B12 takviyesi almak için uzman hekimle görüşmek gerekir. Bir diğer çözüm kafein içeren gıdaların azaltılmasıdır. Aşırı oranda kahve, çay gibi içeceklerin tüketilmesi uyuşmalara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kafeinin kan akışını olumlu yönde etkilemediği bilindiği için kahve tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda uyuşma, karıncalanma nedeni olarak alkol tüketimi gösterilir. Alkol tüketiminin mutlaka bir sınırı olmalıdır Tüketilen alkol oranın en az seviyeye çekilmesi gerekir. Çok fazla alkol içmek uyuşmaları tetiklemektedir. Karıncalanma ve uyuşmaların esas sebebi olarak duruş bozuklukları gösterilmektedir. Duruş bozukluğundan dolayı oluşan karıncalanma durumunun ortadan kaldırılması basittir. Fakat bu problem hastalıklardan kaynaklı olarak meydana geliyor ve kronik halde ise kesinlikle uzman hekime muayene olunması gerekmektedir. Karıncalanmaların tedavisi için beslenme programında magnezyumun olması önerilir. Magnezyum uykusuzluk problemlerini çözüme ulaştırdığı gibi sinir fonksiyonlarının çalışmasına da yardım etmektedir. Ayaklarda karıncalanma sorunun geçmesi için magnezyum oranı yüksek olan besinlerden yardım almak gerekmektedir.

  • ayaklarda karıncalanma
  • ayaklarda uyuşma
  • ayak uyuşmasının nedenleri
Yorumlar
Hilal Yılmaz Gün içinde bazı zamanlarda ayaklarımda uyuşma ve karıncalanma hissi oluyor. Ben genelde yorgunluğa bağlıyorum ama bunun sağlık açısından önemli bir yeri var mıdır? Neden olur? Bazı zamanlarda ağrı da oluyor. cevapla
yorum yaz
Kabak Maskesi Tarifi Nedir? Yapanlar ve Kullananlar