Sağlık 03 Haziran 2021 - 13:20:57

Ayaklar Neden Kokar? Ayak Kokusu Nasıl Önlenir? Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayaklar Neden Kokar? Ayak Kokusu Nasıl Önlenir? Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayaklar neden kokar sorusu genel olarak ayak kokusu problemi yaşayanlar tarafından merak edilen bir konudur.

Ayak Neden Kokar? Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusu çoğu insanın problemi olduğu için kokunun nedenleri merak edilmektedir. Başlıca nedenlerinden biri ter olarak tanımlanır. Ayakta iki yüz elli binden fazla ter bezinin yer aldığı bu yüzden ayakların vücutta bulunan diğer bölgelerden daha fazla terlediği söylenebilir. Terden kaynaklı meydana gelen bakteriler ayakların kokmasına yol açar. Kokunun önlenmesi için ter problemini minimum seviyeye indirmek gerekir.

Ayak Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

  • Bakterilerin varlığı kokuların nedenidir. Bakterilerin en çok sevdiği yerler çorap, parmak arası, nemli bölgeler, ayakkabıdır. Bakteriler bu alanlarda zaman içinde büyümekte ve organik asit üretmektedirler. Bakterilerin bazı türleri sülfür birleşeni yaratmakta ve ayak kokusuna neden olmaktadır. Nedenler arasında önemli bir yere sahip olan ayakkabıların kaliteli olanları seçilmelidir.
  • Deri türündeki ayakkabı modelleri ayağın nefes almasına ve nemin dışarıya çıkmasına izin vermektedir. Halbuki suni deri, plastik ve ucuz yapıdaki ayakkabı modelleri kokuyu emdikleri için kötü kokuların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelir. Her gün aynı ayakkabı giyilmemeli ve ayakkabının hijyenine dikkat edilmelidir.
  • Stresli olmak, kaygılı hissetmek kokuların nedenleri arasında gösterilmektedir. Kişi stres ve kaygı altındayken vücut tehlike pozisyonunu almaktadır. Bu esnada ter bezleri harekete geçerek kokular oluşmaya başlar. Sinirsel etkenlerden kaynaklı olarak terleme problemi yaşayan bir sürü kişi vardır. Stresi kontrol altına almak ve yaşam kalitesini üst noktalara çıkarmak bu problemi ortadan kaldırmaktadır.

Çoraplar Ayak Kokusu Yapar mı?

Çorap türlerinin seçimine dikkat etmek gerekir. Bazı çoraplar nem ve teri emen özelliktedir. İnce yapıdaki modeller ise kokuya yol açar. Yün ve pamuklu modellerin kullanılması ayak kokuları açısından çözüm odaklı bir yöntemdir. Ayakkabı ve çorap seçiminde sentetik malzeme içeren ürünlerden uzak durmak gerekir. Yakıcı kumaş, naylon ve polyester çoraplar kullanılmamalı bunların yerine kaliteli malzemeden üretilmiş çoraplar tercih edilmelidir.

Ayak Kokusunu Ne Giderir?

Ayak temizliği çok önemlidir. Parmak aralarının düzenli olarak temizlenmesi, topuk bölgesinde bulunan ölü derilerin alınması gerekir. Ayakları her gün sabun ile yıkamak etkili çözüm önerilerinden biridir. Kullanılan sabun özellikleri mantar önleyici ve anti-bakteriyel olmalıdır. Bakteriler tırnak altında barındığı için tırnakların düzenli olarak kesilmesi ve temizliğinin yapılması önerilmektedir. Her gün ayakkabı giymek ayak kokusu durumuna yol açtığı için ayakkabı kullanımına bir gün ara vermek önemli ölçüde kokuların giderilmesini sağlar. Çalışan insanlar ise aynı ayakkabıyı giymek yerine ayakkabı değiştirebilirler. Her gün kaliteli, pamuklu çoraplar giyilmesi tavsiye edilmektedir. Ayaklar için piyasaya sürülen pudra, ayak spreyi, krem tüyleri doktor onayında kullanılabilir. Deri veya ayakların hava almasını sağlayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Sentetik çorap, ayakkabı gibi ürünlerden uzak durmak, kaliteli ürünlere yönelmek önemlidir.

  • ayaklar neden kokar
  • ayak temizliği
Yorumlar
Bahadır Güneş Gün içerisinde devamlı olarak ayakkabı giydiğim için ayaklarımda koku oluyor. Bu kokuyu engellemek için ne yapmam gerkeiyor? Doğal çözümler var mı? Ayak kokusunu gideren toz varmış bunun hakkında bilgisi olan var mı? cevapla
yorum yaz
Mıknatıslı Takma Kirpik (Manyetik Kirpik) Nerede Satılır? Nasıl Takılır? Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları