Yaşam 03 Haziran 2021 - 10:30:49

Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Bitki, Meyve, Sebze, Yiyecek ve İçecekler

Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Bitki, Meyve, Sebze, Yiyecek ve İçecekler

Antioksidan son yıllarda en çok merak konusu olan ve sağlık üzerinde birçok faydasının olduğu belirtilen kimyasal maddedir.

Antioksidan Nedir, Ne Demek?

Vücutta bulunan ve aynı zamanda beslenme ile vücuda alınan maddeye denir. A, E ve C vitamini beslenme aracılığı ile vücuda alınan en önemli antioksidan çeşitleridir. Vitaminlerin en önemli görevleri ise vücutta çoğalması istenmeyen serbest radikallerin oluşmasını engellemektir. Serbest radikaller hücrelere zarar verdiği için antioksidanlar bu durumla mücadele etmekte, yaşlanma belirtilerini geciktirmekte ve hastalıklardan vücudu korumaktadır.

Antioksidanın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

En önemli yararı insan vücudunu riske atan serbest radikaller ile mücadele etmesidir. Serbest radikallerin meydana getireceği bütün rahatsızlıklardan vücudu koruma görevi üstlenmektedir. Antioksidanın tedavi aracı olmasından ziyade en önemli işlevi meydana gelecek hastalıkları engellemesidir. Serbest radikaller çok erken yaşlarda çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Halbuki antioksidan bu rahatsızlıkları geciktiren özelliklere sahiptir. Dolayısı ile antioksidan içeriği fazla olan besinler ile beslenmek vücut sağlığı için oldukça önem arz etmektedir.

Hangi Besinlerde Antioksidan Vardır?

Çoğunlukla çeşitli meyve, sebze, yağ, et ve tahıllarda yer alır. Fındık, balık, bitkisel yağ çeşitleri, ceviz, kırmızı ve beyaz ette bulunur. Antioksidanlar vitamin türüne göre sıralanabilir. Karotenoid ve A vitamini; kayısı, havuç, şeftali, brokoli, kavun, kabak, kara lahana, patates ve domateste vardır. Bitkisel yağ çeşitleri, fındık, yeşil yapraklı sebze türleri, ceviz, sert kabuğu olan yemişlerin E vitamini oranı yüksektir. C vitamini oranı ise brokoli, turunçgilleri, yeşil yapraklı sebze türleri, narenciyeleri çilek, yeşil biber, domateste vardır. Selenyum içeren ürünler kırmızı et, balık, yumurta, deniz kabukluları, sarımsak ve tavuktur. E vitamini ve antioksidan oranı bakımından önemli bir yere sahip olan yeşil çayın gün içinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Antioksidan İçeren Şeyler Nelerdir?

Yemeklere lezzet katan sarımsağın yeri çok özeldir. Güçlü bir antioksidan deposu olarak gösterilen sarımsak tüketimi ihmal edilmemelidir. Eski dönemlerde çiğ sarımsak doğal ilaç olarak tüketilmekteydi. Serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayan ve doğal antiviral görevi üstlenen sarımsağın salata ve yemeklerde kullanılması gerekmektedir. Tüketimi ihmal edilmemesi gereken meyveler vişne, çilek, kiraz, yaban mersini ve kızılcıktır. Önemli antioksidan kaynağı olan bu meyveler taze şekillerde veya yoğurt, sür aracılığı ile tüketilebilir. Vitamin ve mineral olarak tüketilmesi tavsiye edilen diğer besin ise brokolidir. Brokoli turpgillerden gelmektedir. Portakala göre C vitamini oranı daha fazla olan sebzenin kalsiyum seviyesi de sütten daha çoktur. Buharda haşlanarak tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. Haşlanan brokoli salataların içinde kullanılabildiği gibi ızgara olarak da tüketilebilmektedir. Fakat faydalarından yoğun seviyede yardım almak için çiğ olarak ya da haşlama yöntemi ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Antioksidan içeren bitki, meyve, sebze, yiyecek ve içeceklerden tüketmek sağlık için çok önemlidir.

  • antioksidan
  • antioksidan nedir
  • antioksidan içeriği
Yorumlar
Nevin Erdem Antioksidan vitaminler nelerdir? Antioksidan içeren içecekler ve yiyecekler nelerdir? Vücutta böyle bir etki yaratmak için hangi bitkisel ürünlerin kullanılması gerekmektedir? Bu bitkilerin içeriği nasıl olur? Vitamin hapı olarak mı kullanmak gerekiyor yoksa bitkilerden mi almak gerekir? cevapla
yorum yaz
Altın Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Altın Otunun Cilde Faydaları