Sağlık 04 Eylül 2021 - 11:24:24

Adet Gecikmesinin Başlıca Nedenleri ve Pratik Çözümleri

Adet Gecikmesinin Başlıca Nedenleri ve Pratik Çözümleri

Birçok bayanın yaşadığı adet gecikmesi problemi farklı durumları işaret edebilirken bazen bunlar oldukça tehlikeli olmaktadır.

Adet Gecikmesi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kadın vücudu, her ay kendisini hamileliğe hazırlamaktadır. Ancak ay içerisinde hamileliğin gerçekleşmemesi durumunda ortaya çıkan artık maddelerin vücuttan atılması gerekir. Bu işlem de kan ile birlikte olurken adet döngüsü olarak isimlendirilmektedir. Normal şartlarda bayanlar her 28 günde 1 adet görürler. Ancak bu süre farklı etmenler sebebiyle değişebilmektedir. Bazı durumlarda erken gelebilirken bazen daha geç zamanlarda görülebilir. Âdetin zamanında gelmemesi durumu adet gecikmesi olarak isimlendirilmektedir. Eğer kadınlar en son adet gördükleri günden 35 gün sonrasına kadar adet görmezlerse bu durum adet gecikmesi olarak kabul edilir. 21 gün ile 35 gün arasında değişen süreler normal kabul edilmektedir.

Adet Gecikmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesinin birçok farklı sebebi olurken bunlardan bazıları olumlu bazıları olumsuz sebeplerdir. Bilindiği üzere en önemli sebep bayanların hamile oluşudur. Bebek isteyen ve bunun için uğraşan çiftler, bu gecikme ve sonrasındaki hamilelik haberi sebebiyle çok mutlu olacaklardır. Bunun dışında çok fazla kilo kaybı ya da çok fazla kilo alınması da adet gecikmesine sebep olabilmektedir. Genel olarak diyet uygulayan bayanlarda görülmektedir. Buna ek olarak stres de gecikmelerin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Bayanların üreme sistemlerinde yaşayacakları hastalıkların bazıları için adet gecikmesi belirti olarak görülmektedir. Bu sebeple vücuttaki çok büyük sorunları işaret eden bir durum olarak da görülebilmektedir.

Adet Gecikmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bayanlar, adet gecikmesini yaşamaya başladıklarında eğer herhangi bir sorun yoksa adet söktürücü etkisi olan ürünleri kullanarak bu süreci atlatabilirler. Birkaç günlük gecikme durumunda sosyal açıdan sorun yaşayacak olan bayanlar, geçilmenin olmaması için bitki çaylarını kullanabilirler. Bu aşamada papatya çayı son derece etkili bir adet söktürücü olarak gösterilmektedir. Bunun yanı sıra adaçayı da etkili olabilir. Maydanoz ve kekiğin tüketimi de adetin atılmasında olumlu etkiler ortaya çıkarır. Bu ürünleri direkt olarak tüketebilen kişiler bitki çayı şeklinde de hazırlayabilirler.

Adet Gecikmesinin Pratik Çözümleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet gecikmesinin tedavi edilebilmesi için ilk olarak sorunun tespit edilmesi ve bunun sonrasında bu sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer bayanlarda gebelik sebebiyle gecikmeler varsa gebelik sonlanana kadar adet gecikmesi yaşanacaktır. Bunun yanı sıra belirli bir hastalık buna sebep oluyorsa tedavi edilmesi gerekir. İlaç tedavisi yeterli oluyorsa adet gecikmesi bu şekilde çözülebilir. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilmektedir. Bunun yanı sıra stres buna sebep oluyorsa strese sebep olan durumların engellenmesi önem arz etmektedir. Birçok bayanın sıklıkla karşılaştığı adet gecikmesi sosyal açıdan bayanları etkilemekte ve kendilerini sürekli olarak rahatsız hissetmelerine sebep olmaktadır. Bu sebeple de kısa sürede sorunun çözülmesi önemlidir.

  • adet gecikmesi nedir
  • adet gecikmesinin başlıca nedenleri
  • adet gecikmesinin pratik çözümleri
Yorumlar
Naime Fidan Son 3-4 aydır adet gecikmesi problemi yaşıyorum. Bu durumun çözümleri nelerdir? Nedenlerini araştırıyorum fakat sanırım tamamen stresten oluyor benimki. Belirtileri var ama nasıl geçecek onu bilmiyorum. cevapla
Selma Kök Polistik over sendromu nedeniyle adet gecikmesi olabiliyor. Hamile kalmadan önce bu rahatsızlıkla ilgili birkaç yıl tedavi gördüm. Ve sonunda çocuk sahibi olabildim. Genelde ihtimal düşük oluyor ama umudu yitirmemek gerekiyor. cevapla
yorum yaz
Cla Yağ Yakıcı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları