Sağlık 04 Eylül 2021 - 19:20:42

Dudak Morarması Neden Olur? Neyin Belirtisidir? Kaç Günde Geçer?

Dudak Morarması Neden Olur? Neyin Belirtisidir? Kaç Günde Geçer?

Basit bir problem olarak görülmemesi gereken dudak morarması önemli hastalıkların işaretçisi olabilen bir rahatsızlık çeşididir.

Dudak Morluğu Nedir? Nasıl Olur?

Yaş ve cinsiyete bağlı olmayan bu sorunun birçok nedeni vardır. Demir eksikliğinin olması bu sorunun nedenidir. Bunun haricinde Akdeniz anemisi, kansızlık gibi problemler dudak morluğuna yol açar. Aşırı seviyede sigara tüketmek, dudak tiryakisi olan sigara kullanıcılarının dudakları mor renge dönüşür. Hava değişimi, iklim şeklindeki faktörlere dikkat edilmelidir. Kış mevsiminde havalar soğuduğunda dudaklar morarabilir.

Dudak Morarması Neden Olur?

Dengesiz beslenmek, yeterli beslenmemek, vitamin almamak morarma nedenleri olarak gösterilir. Ayrıca sebze tüketilmemesi de dudakları olumsuz anlamda etkilemektedir. Morarmanın yağın nedeni kansızlık olabilir. Kadınlar adet gördüğü için erkeklere göre daha fazla kansızlık sorunu yaşamaktadır. Dolayısı ile kadınların dudaktaki morarma sorunu ile karşılaşmaları daha olağan karşılanır. Bu problemin çözümü için kan yapıcı besinler ve sıvı türleri tüketilebilir. Morarmanın nedeni vitamin eksikliği olabilir. Hekimin verdiği vitamin ilaçlarının kullanılması problemlerin çözülmesine destek olur. Uzun süre devam eden problem için doktora gidilir. Uzman doktorun verdiği tedavi şekli uygulanmalıdır. Morarmayı yaşayan yüzde seksen kişinin fazlasında sigara kullanımının etkili olduğu bir araştırma sonucunda görülmüştür. Dudak tiryakisi olan kişilerde sıklıkla görülen morarma için sigara bırakılabilir. Hatta sigara kullanımının azalması ile dudak bölgesine kan gittiğini görmek mümkün hale gelir.

Dudak Morluğu Nasıl Geçer?

Dudak bölgesine peeling uygulanarak var olan sorun ortadan kaldırılabilir. Peeling uygulaması dudakları yenilemekte ve canlandırmaktadır. Bunun için evde hazırlanan maske tariflerini deneyerek çözüm bulabilirsiniz. Tarifi verilen maske çatlamış ve morarmış dudaklara uygulanabilmektedir.

Dudak Morluğu İçin Maske Tarifi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Maske tarifi için bir tutam zerdeçal, bir tutam un, bir ila ili damla taze limon suyu ve bir tutam şeker gerekir. Malzemeler hazırlanır ve bu malzemelerin hepsi kabın içine koyulur. Hamur şekline getirilen karışım dudaklara uygulanır. Uygulama sürecinde ellerden yardım alınarak kürle masaj yapılır. Bir ila iki dakika boyunca maske ile dudaklara masaj yapmak gerekir. Maske beş dakika boyunca dudaklarda bekletilir. Süre dolduktan sonraysa alan durulanır ve nemlendirici sürülür. Maskenin içerisine bir tutamdan daha çok zerdeçal koyulmamasına özen gösterilmelidir. Zerdeçal dudakların sarı renge dönüşmesine neden olduğu için oranını iyi ayarlamak gerekir. Maske beş dakikadan daha fazla bekletilemez, çünkü limonun yapısından dolayı olumsuz durumlara yol açabilir. Maskenin uygulaması gece uyumadan önce olabilir. Dudak morarması problemi maske yapılmasına veya tavsiye edilen süreçler uygulanmasına rağmen geçmiyorsa doktora gidilerek hastalığın nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir.

  • dudak morarması
  • dudak morarması nedir
  • dudak morarması neden olur
  • dudak morluğu
Yorumlar
Suna Parlak Dudak morarmasının kalple bir ilişkisi olabilir mi? Kapatmak için birtakım yöntemler araştırdım ama bu sorunun farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşündüm. Bunun için doktora gitmeyi planlıyorum. Hangi bölüm bakıyor onu öğrenmem gerekiyor. cevapla
Hülya Uyanık Yaklaşık bir sene önce dudaklarımda morarmalar oluşup geçiyordu. Bu durum birkaç kere tekrarlanınca doktora gittim ve kalbimle ilgili sorunlar olduğunu belirtti. O günden beri ilaç tedavisi görüyorum. Dudaklarda morarma bazen basit sebeplerden kaynaklanıyor olabilse de önemli sonuçlar da doğurabilir. O yüzden ihmal etmeyin derim. cevapla
yorum yaz
Mide Felci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Tedavisi