Sağlık 23 Haziran 2021 - 07:15:44

Maş Fasulyesi Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Maş Fasulyesi Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Maş fasulyesi; yüksek oranda lif, protein, potasyum, magnezyum, fosfor ve manganez içeren, yaklaşık olarak 4500 yıllık bir tarihe dayanan, anavatanı Hindistan olan bir besindir.

Maş Fasulyesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Küçük ve yeşil bir baklagil olan maş fasulyesi, mercimek ve bezelye gibi aynı aileye sahip olan ve fito besin maddeleri açısından zengin olan bir sebzedir. Ayurvedik diyetlerinin vazgeçilmezi olan maş fasulyesi, B vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. İçerik olarak çok besleyici olan bu sebze yüksek protein, dayanıklı nişasta ve diyet lifi içermektedir. Doğal bir içeriğe sahip olan maş fasulyesi, kalp hastalıkları, kanser, obezite ve diyabet gibi pek çok rahatsızlık için şifalı etkiler sunmaktadır.

İçerisinde yer alan protein sayesinde uzun süre tok tutan maş fasulyesi, kalp dostu bir besindir. Ayrıca kanser gibi hastalıklara karşı da koruyucudur. Heterotrofik ekim yöntemi kullanılarak yetiştirilen maş fasulyesi, büyüme evresinde çok fazla ışığa maruz kalmamaktadır. Detoksifikasyon özelliği bulunan bu sebze, normal fasulyelere göre oldukça küçüktür. Ülkemizde Gaziantep ve Toroslar'a yakın yerlerde yetiştirilmektedir. Yemeklerde ve salatalarda kullanılan bu fasulye, pişirilmeden önce pek çok sebze gibi suda bekletilir.

Maş Fasulyesinin Faydaları

Maş Fasulyesi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Protein açısından oldukça zengin olan maş fasulyesi, yetiştin bir bireyin günlük protein ihtiyacını karşılayabilmektedir. İyi bir lif kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz bu fasulye, içerisinde yer alan lifler sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Boşaltım sistemi için oldukça faydalıdır. Ayrıca bu sebze kolesterol açısından düşük değerlere sahiptir. Vücuttaki iyi kolesterolün dengelenmesine, kötü kolesterolün ise düşürülmesine destek olur. Bu etki sayesinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Doğal bileşenlere sahip olan maş fasulyesinin faydalarına baktığımızda antioksidan özelliği bakımından zengin olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde özellikle kış aylarında çorba şeklinde tüketildiği zaman pek çok hastalığa karşı direnç meydana getirmektedir.

Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan ve aynı zamanda hücre yenileyici etki meydana getiren maş fasulyesi, karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bunların yanı sıra sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını ve stres gibi olumsuz etkenlerle başa çıkılmasını sağlar.

Maş Fasulyesi Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Maş fasulyesi salata, çorba, humus köftesi, mantı, güveç pilav gibi pek çok yemek için tercih edilebilmektedir. Genel olarak her birinde geceden ıslatılıp kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte haşlama şeklinde de kullanılabilir. Eğer besleyici değerleri yüksek olan bir salata hazırlamak istiyorsanız, yeşillikler ile birlikte maş fasulyesi tarifi uygulayabilirsiniz.. Tam bir vitamin, mineral kaynağı olan bu sebze buğday, bulgur ile birlikte çorba şeklinde de tüketilebilmektedir. Özellikle kış aylarında bu şekilde çok tercih edilir.

Maş Fasulyesinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Şifa deposu olarak nitelendirilen maş fasulyesinin yan etkisi yoktur. bu sebzenin tek zararı diğer fasulyelerde olduğu gibi tüketildiği zaman şişkinlik yaratmasıdır. bu nedende aşırı tüketilmemelidir ve yemeden önce ıslatılması gerekmektedir. Ayrıca çok hassas bünyelerde alerjik birtakım reaksiyonlar oluşturabilir. Eğer böyle bir vücut yapınız varsa mutlaka doktora danışarak tüketiniz.

  • maş fasulyesi
  • maş fasulyesi nedir
  • maş fasulyesi ne işe yarar
  • maş fasulyesinin faydaları
  • maş fasulyesi nasıl yapılır
  • maş fasulyesi tarifi
  • maş fasulyesinin zararları
  • maş fasulyesinin yan etkisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Nevüs Aldırma (Ben Aldırma) Operasyonu Ne Kadar Sürer? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?