Sağlık

Adetin Kaçıncı Gününde Hamile Kalınır? Kaçıncı Gününde İlişkiye Girilir?

03 Aralık 2018 - 17:15:25
Adetin kaçıncı gününde hamile kalınır? Kaçıncı gününde ilişkiye girilir?

Adet; kadınların üreme hormonlarının aylık döngüsü sayesinde rahim içinde oluşan dokuların kan şeklinde vücuttan dışarı atılmasıdır. Regl ve hayız adıyla da bilinmektedir.

Adetin Kaçıncı Gününde Hamile Kalınır?

Her ay düzenli olarak adet gören kadınlarda yumurtlama genellikle yeni adetin başlamasından 2 hafta önce gerçekleşir. Düzenli regl olan kadınlarda adetlerine yaklaşık olarak 14 gün kala yumurtlama olacağından yumurtlama sürecinden 2-3 gün önce ilişkiye girildiğinde hamilelik ihtimali daha yüksektir. Bu hesaplamalar üzerinden, gebelik düşünen bir kadın yeni adet gününden 17 gün önce ilişkiye girerek hamile kalabilir. Kadınların bu süreci hamilelik ihtimalinin arttığı bir dönemdir. Diğer günler bu ihtimal daha düşüktür.

Adetliyken İlişkiye Girilir mi? Kaçıncı Gününde İlişkiye Girilir?

Regl döneminde ilişkiye girmenin pek çok zararı bulunmaktadır. İslam dininde kadınların adet döneminde ilişkiye girilmesi haramdır. Bu dönemde kadınlar ruhsal ve bedensel değişiklikler yaşarlar. Bu sebeple kendilerini rahat hissetmezler. Regl döneminde ilişkiye girilmesi hijyen açısından tercih edilmemelidir. Uzmanlar sağlık hususunda uyarıda bulunmaktadır. Kadınların özel günlerinde rahim ağzı regl kanı, kramp ve sancılarla birlikte vajinadan dışarıya doğru ilerleyerek atılmaktadır. Vajinadaki bakteriler ve dışarıdan erkek yoluyla gelecek bakterilerin rahme, yumurtalıklara ve genital bölgeye ilerlemesi söz konusudur. Bu durum ilerleyen yaşlarda birçok hastalığa neden olmaktadır. Kadınların özel günlerinin son bulması sonrasında ilişkiye girilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Adet Kanamasının Erken Bitmesi İçin Ne Yapılır?

Kadınların her ay yaşadıkları hayız durumu genellikle 3 ve 7 gün arasında süren ve menapoz dönemine kadar tekrarlayan biyolojik bir döngüdür. Bu kanamalar genellikle ağrılı ve sancılı bir süreci beraberinde getirir. Kadınlar iş gezileri, seyahatlar, toplantılar gibi durumlarda aybaşı durumlarının daha kısa sürede bitmesini isteyebilmektedir. Doğal yöntemlerle hayızın daha kısa sürmesi sağlanmaktadır. Aybaşı kanamalarının kesilmesi konusunda en bilinen 2 doğal yöntem şunlardır;

Elma sirkesi: Regl kanını durdurmakta oldukça etkilidir. 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilerek günde kez içildiğinde etki gösterir.

Karnı ısıtmak: Karın bölgesinin ısıtılmasıyla özel gün kanının vücuttan daha hızlı atılması sağlanır. Sıcak su torbası ya da mikrodalgada ısıtılan havlular kullanılabilir.

Regl Döneminde Yumurtlama Olur mu?

Yumurtlama; yumurtalıkların bir yumurtayı serbest bıraktığında ortaya çıkan bir durumdur. Bu genellikle hayız döneminin başlangıcından iki hafta önce ortaya çıkmaktadır. Bu zamanla genel olarak 28 günlük bir döngüye dayanmaktadır. Aydan aya değişiklik gösterdiği de görülmüştür. Bazı kadınların hayız dönemleri düzensiz olabilir. Bu sebeple böyle dönemlerde yumurtlamanın tam zamanını belirlemek zordur. Adet döneminde yumurtlama olmaz. Fakat ay boyunca yumurtlama mümkün olduğu için kadınların bu süre zarfında da hamile kalması mümkündür. "Adetin kaçıncı gününde hamile kalınır?" sorusunu merak edenler için uzmanlar, hayız sürecinde yumurtlama olmadığını, regl sürecinden 2 hafta önce hamilelik ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etmektedir.

Yorumlar
Ezgi Çetin 03 Aralık 2018 - 18:00:34 Anne olmak istiyorum o yüzden yumurtlama dönemlerimi öğrenmeye çalışıyorum. Genel olarak adetten kaç gün sonra hamile kalınıyor? Adetin kaçıncı günün ilişkiye girilmeli diye merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: