Sağlık 29 Ekim 2021 - 11:39:31

Suyun Ph Değeri Nasıl Yükseltilir? Kaç Olmalı?

Suyun Ph Değeri Nasıl Yükseltilir? Kaç Olmalı?

Suyun pH değeri; vitamin ve mineral bakımından ne kadar zengin ve sağlık için ne kadar faydalı olduğunu gösteren bir detaydır.

Suyun Ph Değeri Nasıl Yükseltilir?

Günlük hayatta içtiğimiz suların çoğunun pH değeri düşüktür. Suyun pH değeri yükselirse eğer, hastalıklara karşı vücut direncimiz de artmış olur. Tüketmiş olduğumuz su, bakterilerin ph değerinden yüksek olmalıdır. Böylece vücudumuzdaki bakterilerin parçalanmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. PH yükseltme yöntemleri olarak şunları belirtmek mümkündür:

  • 1 adet limonu dilimleyiniz. Daha sonra suyun içerisine atınız ve 8 saat kadar bekletiniz. Beklettikten sonra 2 litre suya 1 çay kaşığı olacak şekilde deniz tuzu ilave edip karıştırınız. Bu yöntem sayesinde suyun pH değeri yükselir ve daha yararlı hale gelir.
  • Karbonat ph yükseltmek için etkili olan bir diğer yöntemdir. 1.5 litre suya 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyiniz ve güzelce karıştırınız. Suyu bu şekilde birkaç saat boyunca bekletiniz. Ardından tüketebilirsiniz.

Sürekli içtiğiniz suyun Ph değerini basit bir şekilde ölçerek, beli seviyelerin üzerine çıkartabilirsiniz. Vücudunuza giren bir virüsün Ph değeri 4 ise bunu parçalamak için 8 ph değeri olan su tüketmelisiniz. Bu alkali su olarak da tanımlanmaktadır.

Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı?

Eğer suyun ph değeri çok düşükse ya da yüksekse tüketime uygun değildir. Eğer midenizde birtakım rahatsızlıklar varsa ph değeri düşük sular içmek zararlı olacaktır. Uzmanlar Ph değeri düşük suların tüketilmemesi konusunda uyarı yaparken, bu tarz maddelerin organ işleyişini bozduğunu söylemektedir.

Ph değeri yüksek su daha sağlıklı ve kalitelidir. Hidrojen ve hidroksil iyonları ph 7 olduğu zaman eşitlenmektedir. Eğer hidrojen iyonları artarsa ph düşer ve su asidik bir hal alır. Tam tersi gerçekleştiğinde ise su alkali duruma gelir.

Yapılan birtakım araştırmalara göre normal suyun ph değeri 7.2 ve 8.5 aralığında olmalıdır. Bu sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Satın aldığını ve içtiğiniz suların ph değerine dikkat ederek almalısınız. Düşük olduğu zaman vücudunuz için faydadan çok zarara neden olabilir.

Suyun Ph Değeri Nasıl Ölçülür?

İçtiğimiz suların sağlıklı olabilmesi için ph değerinin belli değerlerde olması gerekmektedir. Genel olarak ph değerini basit bir şekilde ölçmek için İnternet üzerinde satılan sıvı damlalardan satın alınabilir. Ölçmek istenen suyun içerisine bu damladan birkaç tane damlatmak sonucu gösterecektir.

PH ölçerken suyun renginin bir anlamı vardır. Örneği eğer renk kırmızı ise asidik demektir. Yeşil ise nötrdür. Mor ise alkalidir ve ph değeri çok yüksektir. Bu yöntem sayesinde içtiğiniz suyun alkali mi yoksa asidik mi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Suyun Ph Değeri Yüksek Mi Olmalı?

Birtakım bilimsel araştırmalara göre 7.2 ve 8.5 ph değerine sahip olan su normal ve sağlıklı kabul edilmektedir. Suyun ph değeri yüksek olursa ne olur diye baktığımızda bu sular içerisinde daha fazla oksijen tutar ve bu özelliği sayesinde uzn süre taze kalabilir.

Suyun Ph değerinin belirtilen standartlarda olması yeterlidir. Genel olarak 0-14 arasında değerler bulunmaktadır. 8.5 insan vücudu için yeterli olarak kabul edilmiştir. 0-7 arası asidik, 7-14 arası ise bazik su anlamına gelir.

  • suyun ph değeri nasıl yükseltilir
  • ph yükseltme yöntemleri
  • suyun ph değeri nasıl ölçülür
  • suyun ph değeri yüksek mi olmalı
  • suyun ph değeri yüksek olursa ne olur
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Beyincik Dejenerasyonu Hastalığı Belirtileri ve Nedenleri