Sağlık

Akciğer Kanseri Nedir? Evreleri Nelerdir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

03 Kasım 2017 - 23:38:44
Akciğer kanseri nedir? Evreleri nelerdir? Belirtileri, nedenleri, tedavisi

Dünya geneline bakıldığı zaman akciğer kanserinin çok fazla insanda görüldüğü ve ölümlere neden olduğu gözlemlenebilir.

Akciğer Kanseri Nedir, Ne Demek?

En yaygın kanser türleri arasında görülen akciğer kanseri çoğu ölüme sebep olmaktadır. Bu kanserin kişiyi ölüme kadar götürmesinin en belirgin sebebi bireyin hastalık ilerledikten sonra doktora gitmesi ile ilgilidir. Dolayısı ile her kanser türü için erken teşhis önemlidir. Bu aşamada kişi bedeninin farkında olmalı, akciğer kanserini ve belirtilerini bilmelidir. Meydana gelen herhangi bir belirti karşısında zaman kaybedilmeden doktora gidilirse hastalık erken teşhis edildiği için tedavi edilebilir. Yapısal anlamda normal akciğer dokusu içerisinde var olan hücreler kontrol dışı çoğalır ve akciğerde tümör oluşur. Bu sürecin sonunda ise akciğer kanseri meydana gelmektedir. Kontrolsüz çoğalmanın etkisi ile hücre civarındaki dokular istila edilir ya da akciğerin dışında bulunan organlara yayılmasıyla sonuçlanma ihtimali vardır. Tümör bir aşamada kaldığı ve sınırlı bir şekilde büyüdüğü zaman genel itibari ile iyi huylu olarak tanımlanır.

Akciğer Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Akciğer kanseri dört evreye sahiptir. Bu evrelerden birincisinde hastalığın akciğer organının küçük bir kısmında olduğu gözlemlenmektedir. Kanserin yalnızca göğüs duvarına ve en yakındaki lenf bezlerine atladığı söylenebilir. Kalbin bulunduğu boşluk, burada bulunan lenf bezleri ve iki akciğerin arasına yayıldığı gerçeği 3. Evre olarak tanımlanır. Dördüncü evrede ise kanser uzakta yer alan beyin, böbreküstü, karaciğer ve kemik gibi alanlara yayılmaktadır. Akciğer kanseri teşhis edildikten sonra atlanmaması gereken en önemli görev hastalığın evrelerini tespit etme sürecidir. Öncelikle kişiye tanı koyulur ve uzman hekim kanserin yayılma durumunu inceledikten sonra kanserin hangi evrede olduğu belirlenir. Evrelerin belirlemesi hekimin tedavi sürecini programlaması ve hastalık sürecinin belirlenmesi için çok önemlidir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 • Yüz ve boyun bölgesinde şişliklerin oluşması,
 • Kesilme yaşanmadan oluşan öksürükler,
 • Öksürük şeklinin değişmesi ve zamanla kötüleşmesi,
 • Göğüs bölgesinde kalıcı ağrılar, öksürükten dolayı oluşan sırt ve omuz ağrıları
 • Kanlı balgam oluşması, balgam renginin değişmesi ve kan tükürmek,
 • Hırıltılı şekilde nefes almak ve vermek,
 • Nefes darlıklarının meydana gelmesi,
 • Kişinin bronşit ya da zatürre olması,
 • Akciğer enfeksiyonuna yakalanma,
 • Kilo kaybetmek ve iştahta azalma, kansızlık,
 • Kansızlıkla beraber kişinin sürekli halsiz ve yorgun olması başlıca akciğer kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.
Akciğer Kanserinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin meydana gelmesinde çeşitli etkenler söz konusudur. Özelikle sigara içmek, pipo ya da puro kullanımı, pasif içiciliğe maruz kalmak gibi nedenler bu hastalığın oluşmasına yol açar. Bunun yanında çeşitli gazlara maruz kalmak, akciğer hastalığı ve hava kirliliği de bu hastalığın meydana gelmesinde etkilidir. Daha önceden akciğer kanseri geçirmiş olan bireyin hiç kansere yakalanmamış olan bir bireye göre bu kansere yakalanma olasılığı fazladır.

Yorumlar
Başak Ekinci 03 Kasım 2017 - 23:48:44 Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Çok fazla sigara içiyorum yaşım da 30. Yani bırakmak istiyorum olmuyor da çok fazla öksürüyorum kanser riskinden korkuyorum biraz. Tedavisi var mı kanser hastalığının? Hangi evrede tedavi mümkün?cevapla
Duygu Yücel 12 Eylül 2018 - 14:54:26 Akciğer kanseri evrelerinin hepsinde ameliyat çözüm oluyor mu? Bu kanseri yenebilmek için nasıl bir tedavi yöntemi uyglanıyor? 20 yıldır sigara içiyorum ve bu hastalığın bazı belirtilerini yaşıyorum. Doktora gittim sonuçları bekliyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: