Sağlık

Anti Hbs Nedir? Nasıl Bulaşır? Pozitif, Negatif, Yüksek Olması Ne Demek?

04 Kasım 2017 - 02:28:52
Anti hbs nedir? Nasıl bulaşır? Pozitif, negatif, yüksek olması ne demek?

Anti Hbs'nin tanımı, nasıl bulaştığı, pozitif ve negatif olmasının ne anlama geldiğini bilmek sağlık açısından önem teşkil eder.

Anti Hbs Nedir, Nedemek?

Hepatit B aşısı yaptırmış olan ve Hepatit B virüsünü taşıyan insanların kanının içerisinde bulunan antikora Anti Hbs denilmektedir. Hepatit B hastalığı cinsel yollarla ve kan aracılığı ile kişilere bulaşmaktadır. Hepatit B hastalığının vücutta var olmasıyla vücut içerisinde olan antikorlara denir. Hepatit B rahatsızlığın olumsuz özelliklerinden birisi karaciğer bölgesinde iltihaplanmaya neden olmasıdır. Anti Hbs oranı dokuz ila on bir aralığında ise kişi sağlıklıdır. Hepatit B hastalığı kan testiyle sonuçlanmaktadır. Kan değerleri olumsuzsa bu değerlerin normal seviyeye gelebilmesi için kişinin tedavi olması gereklidir.

Anti Hbs Pozitif Ne Demek?

Hepatit B virüsünü taşıyan insanlarla cinsel ilişkiye girmek, kan yolu ile ya da temas kurmak karşı tarafın bu virüsü kapmasına neden olabilir. Bu hastalık karaciğerin iflas etmesine yol açmaktadır. Dolayı ile erken teşhis kişinin tedavi olabilmesi için çok önemlidir. İnsan vücudu hastalıklar karşısında kendini korumak için mekanizma geliştirmiştir. Kişideki bağışıklık sistemi güçlüyse çeşitli hastalıklara savunma göstermek kolaydır. Bireydeki bu değerin pozitif olması vücudun hepatit B virüsü için savunma mekanizması geliştirdiği gösterir. Bu hastalığın pozitif çıkması virüsün vücutta olduğunu gösterir. Virüs vücutta olmasına rağmen bağışıklık sisteminin bu hastalık için savunma mekanizması geliştirmesi ile olumlu sonuçlara varıldığını göstermektedir. Vücudun bağışıklık sistemi virüse karşı savunma halinde olduğundan dolayı bireyin korkmasını gerektirecek bir durum yoktur.

Anti Hbs Negatif Ne Demek?

Kişide bu hastalık negatif olduğu zaman vücudun hepatit B virüsüne karşı direnç gösteremediği anlaşılabilir. Virüsün vücuda zarar vermesi sağlığı tehlikeye sokar. Bu yüzden zaman kaybedilmeden tedaviye başlanması gereklidir. Bunun yanı sıra kişi hepatit B aşısı yaptırarak vücudun virüs karşısında savunma göstermesine destek sağlanmış olunur. Anti Hbs negatif çıktığı zaman vücut hepatit B virüsü için bağışıklık sistemi vücut içerisinde yer almamaktadır. Bu tanının koyulması ile tedavi şekli belirlenir. Tedavinin yanında mutlaka hepatit B aşısı yaptırılmalıdır. Kan tahlilinin sonucunda çıkan oran dokuz ila on birin altındaysa koruyucu aşı yaptırılmalıdır.

Anti Hbs Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hepatit B virüsünün bulaşmasına neden olan en belirgin etken tuvalet ortamı ve cinsel yoldur. Çok kullanılan tuvaletler ile bu virüsün bulaşma ihtimali yüksektir. Bu sebepten dolayı kişi az kullanılan tuvaletleri tercih etmelidir. Cinsel ilişki ile bulaşan virüsten korunmak için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Hastalık ilerlediği zaman kişi gün içerisinde ve tedavi sürecinde çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bütün bu süreçler göz önüne alındığı zaman kişinin sağlığını koruması için gerekli olan bütün önlemleri alması ve sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Yorumlar
Gülce Aslan 04 Kasım 2017 - 02:38:52 Anti hbs negatif olması ne demek? Bu sonuç iyi mi kötü mü ben anlayamadım. Negatif sonuç çıkınca hepatit b olmuyor mu? Yoksa negatif çıkması mı bu hastalığa neden oluyor? Bilenlenler varsa bu konu için bilgi almak istiyorum.cevapla
Hande Güneş 27 Mart 2018 - 17:27:41 Anti hbs pozitif ne demek? Hepatit B hastalığına karşı dirençli olduğunu gösteren bu değerin olumlu mu olumsuz mu çıkması gerekiyor anlayamadım. Hepatit B'ye karşı bağışıklığı güçlendirmek için ne yapmamız gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: