Şekersiz, pekmezli diyet kabak tatlısı tarifi nedir?
Sağlık

Şekersiz, Pekmezli Diyet Kabak Tatlısı Tarifi Nedir?

03 Şubat 2019 - 21:23:45

Diyetlerini bozmak istemeyen ancak tatlı tüketme isteği olan kişiler şekersiz, pekmezli diyet kabak tatlısı ile birlikte hem daha az kalori alıp hem de kan şekerindeki dalgalanmaları engelleyerek tatlı ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Şekersiz Diyet Kabak Tatlısı Malzemeleri Nelerdir?

Kabak tatlısı, genelde az sayıda malzeme içerdiği için insanlar tarafından tercih edilen bir tatlıdır. Bunun yanı sıra kalori değeri de çok yüksek olmadığı için insanların çok fazla kalori ile kilo almasına sebep olmamaktadır. Bu özellikleri sebebiyle diyet döneminde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Diyet dönemlerinde şeker kullanımı doğru olmayacağından kişiler pekmez kullanarak kabak tatlısını hazırlayabilirler. Şekersiz, pekmezli diyet kabak tatlısı için kişilerin 5-6 adet dilimlenmiş bal kabağı, 1 bardak su ve 1 bardak pekmeze ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler sunum aşamasında üzerinde kullanmak için ceviz ya da hindistan cevizi tercih edebilirler.

Şekersiz, Pekmezli Diyet Kabak Tatlısı Tarifi Nedir?

İlk olarak kişilerin bal kabaklarını porsiyonlara uygun bir biçimde dilimlemesi gerekmektedir. Çok küçük bir şekilde dilimlemeleri durumunda bal kabakları fırında erime sorunu yaşayabilir. Bu sebeple çok küçük olmayacak şekilde dilimlerin birkaç parçaya bölünmesi gerekir. Bunun sonrasında tepsiye dizilen kabakların üzerine su ve pekmez dökülmektedir. Kabak tatlısının fırınlanmasına geçilirken 200 derecede ısıtılmış olan fırının içerisine alınmalıdır. 200 derecede kabaklar yumuşayana kadar pişirmek gerekmektedir. Su ve pekmez tepsinin dibinde birikeceğinden kabakların alt ve üst kısmı aynı şekilde pişmemektedir. Bu sebeple de insanların 20 dakika sonra kabakları alt üst etmesi daha doğru olacaktır. Kabakların her iki tarafı a iyi bir şekilde piştiğinde kişiler tepsiyi fırından alarak soğumaya bırakabilir. Sonrasında ceviz ile birlikte servis edilmesi doğru bir tercih olacaktır.

Pekmezli Diyet Kabak Tatlısı Kaç Kaloridir?

Bu kabak tatlısını hazırlayan kişiler diyet dönemlerinde tüketecekleri için kalori değerini de merak ederler. Şeker kullanılmadan hazırlanan bu kabak tatlısının bir porsiyonu yaklaşık olarak 94 kalori gelmektedir. Kalori diyeti yapan ve her gün aynı kalori miktarını almaya çalışan kişiler için 100 kalori son derece uygun bir düzeydir. Bu sebeple de diyet dönemlerinde tatlı olarak rahatlıkla kullanılabilen bir ürün olacaktır.

Pekmezli Diyet Kabak Tatlısının Faydaları Nelerdir?

Diyet döneminde bal kabağı tüketmenin vücuda çok sayıda faydası da bulunmaktadır. Bunların ilki içerisindeki lif oranıdır. Bal kabağının içerisinde lif oranı oldukça fazla olduğundan insanların çok daha geç acıkmasına sebep olmaktadır. Bu sayede diyetlerine daha iyi bir şekilde uyan kişiler fazla kilolarından kurtulacaklardır. Bunun yanı sıra önemli bir C vitamini kaynağıdır. Kış aylarında düşük seviyede beslenen kişilerin bağışıklık sistemleri güçsüzleşirken bal kabağı sayesinde sistem daha güçlü hale gelir. Böylece hastalıklara karşı direnç de artış göstermektedir. Diyetlerinde şekersiz, pekmezli diyet kabak tatlısı yemeyi düşünen kişiler tatlı ihtiyaçlarını olabilecek en iyi şekilde karşılamış olurlar.

Yorumlar
Dilara Kaya 03 Şubat 2019 - 21:33:45 Şeker kabak tatlısı kalori olarak çok yüksek değil diye biliyorum. Şeker yerine pekmez katıldığını daha önce de duymuştum. Bu en sevdiğim tatlılardan biri ve diyetteyken çok az şekerli olarak tüketiyordum. Pekmezli tadını merak ettim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: