Hibiskus çayı nedir, ne işe yarar? Faydaları ve zararları
Sağlık

Hibiskus Çayı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

03 Ekim 2017 - 02:12:32

Şifalı bitkiler arasında yer alan hibiskus bitkisi bir çok uzman tarafından da şifa kaynağı olduğu doğrulanmaktadır.

Hibiskus Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hibiskus çayı çok fazla ödem şikayeti olan kişilerde kullanılarak vücutta fazla suyun dışarıya atılması için kullanılmaktadır. Birçok idrar söktürücü ilaç içerisinde de etken madde olarak kullanılmaktadır. Bitkilerden gelen şifa ile hibiskus çayı ödem sorunu yaşayanlar için doğal ödem söktürücü olarak kullanılabilmektedir. Hibiskus bitkisi oldukça faydalı ve mutlaka tüketilmesi gereken bitkilerden biridir. Hibiskus çayı demlenerek tüketildiğinde en fazla idrar söktürücü özelliğinden dolayı sürekli tuvalet ihtiyacının olması ortaya çıkmaktadır.

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Bitkiler insan sağlığı üzerinde oldukça etkili malzemelerden biridir. Birçok ilaç içerisinde kullanılan bitki ekstreleri hastalıkların tedavilerinde büyük rol oynar. Hibiskus bitkisi de bunlardan biri olarak vücuda çok fazla faydası bunun bitkilerden biridir. Hibisküs çayı kan basıncını dengeleyerek tansiyon düzenleyici olarak tercih edilebilmektedir. Bu sayede tansiyon sorunu olan kişilerde tansiyon dengeleyici olarak tüketilebilmektedir. Antioksidan yapısı vücutta zararlı maddelerin birikmesine engel olur. Bunun yanı sıra kolestrolde oldukça iyi sonuçların oluşmasına yardımcı olur.

Hibisküs Çayınun Vücuda Yararları Nelerdir?

Kadınlarda her ay düzenli olarak adet döngüsünde ağrıların azalması için kullanılmaktadır. Sinir ve kas gerilmeleri hafifleterek ağrıların şiddetli olmasına engel olabilmektedir. C bakımından zengin olan hibisküs özellikle kış aylarında grip ve boğaz enfeksiyonlarında önleyici etki gösterir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu çay her mevsim hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmaya yardımcı olur.

Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

Sindirim kolaylaştırır ve bu sayede şişkinliği ortadan kaldırmaya destek olur. Özellikle fazla kaçırılan akşam yemeklerinden sonra tüketilen bir fincan hibisküs çayı kişinin sindirimde yaşayacağı olumsuzlukları ortadan kaldırabilmektedir. Vücutta sıvı kaybına karşı önlem alınmasını sağlayan hibiskus çayı susuzluğu gidermeye yardımcı olmaktadır. Çok fazla ödem söktürme özelliği olmasına rağmen vücudun su tutmasına da yardımcı olur. Toksinlerin vücutta hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Her bitki çayı gibi hibisküs çayı da düzenli olarak kullanıldığında sağlık deposu olan çaylardan biridir. Hibisküs çayının sıkça tercih edilmesi daha sağlıklı vücudun elde edilmesinde etkili olabilmektedir. Bunun yanı sıra zayıflama amaçlı kullanılmak istediğinde sindirim sistemini koruduğu için ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı için diyet esnasında yardımcı bitkilerden biri olarak bilinmektedir.

Hibisküs Çayının Zararları Nelerdir?

Bitki çayları önerilen miktarlarda tüketilmeye özen gösterilmelidir. Çok fazla bitki çayı tüketmek kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden önerilen miktarda tüketilmeye özen gösterilmelidir. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı kişinin sürekli ağız kuruluğu ve vücudun kuruması ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Fakat vücutta su tutma özelliği sayesinde bu yan etkinin ortadan çok kısa sürede kalkmasına yardımcı olmaktadır. Günlük yeteri miktarda hibisküs çayı tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olunur. Bunun dışında hibiskus çayının yan etkileri bulunmamaktadır. Düzenli ve yeterli miktarda kullanıldığın birçok fayda sağlayan hibiskus çayı ile sağlığa bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Kullanımı ve hazırlanışı kolay olduğundan günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Yorumlar
Oya sayan 26 Eylül 2017 - 22:54:59 Hibisküs çayı kürü nasıl yapılır? Zayıflama ve kilo verme konusunda etkili olur mu?cevapla
Nimet Suskun 15 Ağustos 2018 - 10:36:33 Hibiskus çayı ne kadar süre içilmeli? Cilde faydaları nelerdir? Fiyatları çok pahalı mı? Zayıflamak için kullansak etkisi olur mu? Bu çay sayesinde zayıflayan ve kilo veren birçok kişi olduğunu duydum. Sonuçlar kalıcı mı? Aç karnına mı içilmesi gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: