Zayıflama 29 Kasım 2021 - 13:23:35

Formda Kalmanın ve Kiloyu Korumanın Yolları

Formda Kalmanın ve Kiloyu Korumanın Yolları

Forma kalmak için; dengeli beslenme, düzenli spor yapılmalı ve aynı zamanda sağlıklı besinler tüketilmesi gerekmektedir.

Formda Kalmak İçin Neler Yapılır?

Boy ve kilonun orantılı olması, vücuttaki yağ oranının dengeli olması demek formda kalmak için gerekli olan etkenlerdir. Vücudu formda tutmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir birey boyu ve kilosu ile ilgili olması gereken oranı korumaya çaba göstererek vücut sağlığının da yerinde olmasını sağlamaktadır.

Formda kalmak için düzenli beslenme ve vücuda alınması gereken yeterli sıvı miktarının karşılanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra spor mutlaka kişinin hayatının bir parçası olmalıdır. Bu sayede hem vücut formunu korur hem de sağlıklı bir şekilde kilonun dengede olması sağlanır.

İdeal kiloya ulaşmak ya da ideal kilonun korunması için beslenme alışkanlıklarının vücut yapısına göre olması gerekir. Bu şekilde beslenme alışkanlıkları belirlenmiş olan kişiler vücutta aşırı yağ depolamasının önüne geçmiş olur.

Formda Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Düzenli olarak spor yapan kişilerde bölgesel olarak kilo alımı söz konusu olmamaktadır. Genel vücutta göbek bölgesinde ya da farklı bir yerde kilo fazlalığının olması, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamaktan kaynaklanmaktadır. Formda kalmak için spor gibi egzersizler uygulayarak hem fazla kilolarda kurtulmak hem de fit olmak mümkün olmaktadır.

Spor vücudun tüm bölgelerini çalıştıran ve kalori yakımı ile beraber vücudun şekillenmesine yardımcı olur. Bu sayede kişi diyet ile beraber spor yaptığında hızlı bir şekilde kilo verdiğini görebilir. İdeal kiloya ulaşım sağlandıktan sonra sporu bırakmak vücutta tekrar yağ hücrelerinin birikmesine sebep olur. Bu yüzden kişi ideal kiloya ulaşmış olsa bile mutlaka düzenli olarak spora devam etmelidir. Formda kalmak için yapılan sporlar arasında en çok tercih edilen spor yürüme ve pilatestir

Kiloyu Korumanın Yolları Nelerdir? Formda Kalmak İçin Egzersizler

Son yılların çok fazla tercih edilen spor dallarından biri olan pilates, özellikle bölgesel kilosu olanlarda etkili bir şekilde kişinin vücudunun şekillenmesine destek olan egzersizlerden biridir. Formda kalmak için yapılan sporlar arasında pilates düzenli olarak uygulandığı takdirde ciddi sonuçlar alınmaktadır

İster evde ister bir spor kompleksinde yapılan bir pilates vücutta hareket etmeyen tüm bölgeleri hareket ettirerek kalori yakımını hızlandırır. Bunun yanı sıra beslenme ile desteklendiğinde kısa sürede istenilen kilolara ulaşılabilmektedir.

İstenilen ve ideal kiloya ulaşıldıktan sonra sporu bırakmak ve eski beslenme biçimine geri dönmek kişinin tekrar hızlı bir şekilde kilo almasına sebep olabilir. Formda kalmak isteyen kişilerin öncelikle sağlıklı beslenme düzenine geçmesi ve daha sonra vücuduna uygun bir spor dalı tercih etmesi son derece sağlıklı bir vücudun elde edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca spor yapmak vücudun daha dinç olmasına yardımcı olarak zinde ve güçlü bir vücut yapısını ortaya çıkarır. Daha enerjik ve pozitif düşünmeye yardımcı olur.

Formda Kalmak İçin Yemek Listesi

Eğer fit olmak ve formda kalmak istiyorsanız; öncelikle yağlı ve basit karbonhidratlı yemeklerden, atıştırmalıklardan uzak durmanız gerekmektedir. Hazı gıdalardın tüketilmemesi gerekir. Besin değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Sebze tüketimine özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tatlı krizlerini önlemek için meyve, pekmez, bal gibi rafine şeker içermeyen besinleri tüketiniz. Protein, lif ve sağlıklı yağ barındıran, tok tutan yiyeceklerden tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Tuz tüketimini azaltınız. Alkol gibi alışkanlıkları sınırlandırınız.

Eğer vücudunuzun formda kalmasını istiyorsanız vücudunuz için uygun olan besin listesi uygulayınız. Bu konuda uzman bir diyetisyenden destek alabilirsiniz.

  • formda kalmanın yolları
  • formda kalmanın sırları
  • formda kalmak için
  • kiloyu korumanın yöntemleri
Yorumlar
Aysel Çeken Kiloyu korumanın yöntemleri nelerdir? Ben diyet yaptım ve 15 kilo verdim. Şuan bu kiloda kalmak istiyorum. Ne yapmalıyım? cevapla
Rukiye Demirtaş Formda kalmanın püf noktaları nelerdir? Formda kalmak için yapılması gerekenler nelerdir? Diyet, egzersiz ya da yöntemler neler acaba? Olduğum kilodan çok memnunum ve daha ne zayıflamak ne de kilo almak istiyorum. Bunun içi kiloyu korumanın yollarını arıyorum. Doğal ve işe yarayan yöntemlere ihtiyacım var. cevapla
yorum yaz
Dış Gebelik Nedir? Neden Olur? Dış Gebelik Yaşayanlar ve Kürtaj