Zayıflama 12 Kasım 2021 - 08:00:57

Liposuction (Bölgesel Yağ Alma) Nedir? Nasıl Yapılır? Öncesi, Sonrası ve Fiyatı

Liposuction (Bölgesel Yağ Alma) Nedir? Nasıl Yapılır? Öncesi, Sonrası ve Fiyatı

Liposuction; bölgesel yağ aldırma işlemi olarak tanımlanan, vücudunda bölgesel olarak yağ bulunan kişilere uygulanan bir tür estetik cerrahi operasyonudur.

Liposuction Nedir, Ne Demek?

Obezite gibi kilo problemi olmamasına rağmen, vücudunda bölgesel olarak yağlanma olan kişilere uygulanan liposuction, halk arasında yağ aldırma işlemi olarak tanımlanan, bölgesel zayıflama ve incelme sağlayan cerrahi bir işlemdir. Kalça, basen, karın, bel, diz bölgelerine uygulanan liposuction, vakumlama yöntemi ile uygulanan bir işlemdir.

Kilo verme ve egzersiz yöntemleri uygulamaya rağmen gitmeyen yağ fazlalıklarından kurtulmayı sağlayan bölgesel yağ aldırma işlemi, genel olarak çeşitli yöntemler ile akışkan hale getirilen yağların 1-2 mm'lik kesiler ile 2-3 mm çağındaki ince uzun kanüller ile vakumlanması ve bölgeden uzaklaştırılması anlamına gelen cerrahi bir operasyondur.

Liposuction Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Vücutta bölgesel olarak incelme sağlamak amacı ile yapılan liposuction ameliyatı başlanmadan önce anestezi türüne karar verilmektedir. Bölgesel anestezi doktorlar tarafından öneriliyor olsa da bireyler isterlerse genel anesteziyi tercih edebilir.

Anestezi işlemi gerçekleştikten sonra yağ aldırma ameliyatı için 2-3 milimetre uzunluğunda küçük kesiler açılır. Bu işlem yağı çekecek olan mekanizmanın hareket edebilmesini sağlayan işlemdir. Bu kesiler ameliyat sonrasında kesinlikle iz bırakmamaktadır. Ameliyatlar oldukça kısa sürerken alınacak olan yağ miktarına göre süre değişebilir.

Liposuction işleminin tamamlanmasından birkaç saat sonra hasta eve gidebilir. Birçok doktor hastasını herhangi bir anormal durum görmediğinde evine göndermektedir. Hastalar 2-3 gün sonrasında ise tamamen normal hayatlarına geri dönebilirler.

Liposuction Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Genetik faktörlere ve yaşam tarzınsa göre çok fazla kilosu olmamasına rağmen, vücudunun farklı bölgelerinde yağ dokusu birimiş olan kişiler için uygun olan liposuction, vücuttaki orantısız genişliğin giderilmesini sağlamaktadır. Bu işlem yapılmadan önce çeşitli testler yapılmaktadır. Bu testler sayesinde vücudun hangi bölgelerinde ne kadar miktarlarda yağ olduğu belirlenmektedir.

Genel olarak insanların çoğu basen, bel ve karın bölgesinde biriken yağlardan şikayetçi olduğu için liposuction işlemi de bu bölgelerde yapılmaktadır. Bunun dışında kollarda ve bacaklarda da gerektiğinde bu işlem uygun olacaktır.

Kilo verme işlemi olmayan bölgesel yağ aldırma, asıl olarak vücuttaki gereksiz ve fazla yağların giderilmesine yönelik uygulanır. Bu işlem kalıcı sonuçlar veren bir işlemdir ve sonrasında o bölgede tekrar yağ dokuları oluşmaya başlamaz. Bu sebeple de son derece popüler bir hale gelmiş ve özellikle kadınların büyük bir kısmı tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Liposuction Sonrası Ödem Olur mu? İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Sonrasında yatış gerektirmeyen bir işlem olan liposuction sonrası korse kullanımı tavsiye edilmektedir. Yağ alınan bölgenin adaptasyonu ve sarkmaması için bu gerekli olabilir. Kullanılan tekniğe ve kişiye göre korse kullanımının süresinde değişkenlik gözlemlenebilir.

Birçok hastada bölgede ödem oluşumu ve küçük oranda morluklar görülür. Bunlar son derece doğaldır ve zamanla dağılmaya başlar. Bunun yanı sıra ağrı oluşumu da birçok hastada görülürken ağrı kesiciler rahatlıkla bu etkileri azaltmayı başaracaktır. Liposuction sonrası iyileşme süreci hastaya göre değişir fakat çok sürmez.

Ameliyat sonrası dönemde 2 hafta boyunca fiziksel egzersizlerden kaçınmak oldukça doğru olacaktır. Aksi halde ağrılar artarak farklı olumsuzluklar meydana gelebilir. Liposuction sonrası beslenme ise gaz ve şişkinliğe yol açacak gıdalardan uzak durma ile sağlanmaktadır.

Liposuction Fiyatları Ne Kadar?

Her hasta için farklı bölgede ve miktarda yağ alımının söz konusu olması bakımından bölgesel yağ aldırma fiyatlarından kesin bir değer belirlemek doğru değildir. Bu işlemin kesinlikle plastik cerrah ya da alanında uzmanlanmış dermatologlar tarafından uygulanması gerekir.

Dünya çapında uygulanan bir uygulama olan liposuction zararları olmayan bir cerrahi operasyondur. Bu özelliği sayesinde liposuction yaptıranlar etkiden memnun kalmaktadır. Ameliyat sonrasında birtakım şişlik, ödem, morluk ve kanama olağan şeylerdir. Bunlar kısa süre içerisinde iyileşmektedir.

  • liposuction
  • bölgesel yağ alma
  • liposuction nedir
  • liposuction fiyatı
Yorumlar
Necmiye Akarsu Hangi bölgeler için uygulanabiliyor? Kalça ve göbek bölgem için yaptırsam olur mu? Yaptıranlar memnun kalıyormuş merak ediyorum doğrusu. cevapla
Ebru Tekinoğlu Liposuction sonrası diyet ve spor yapmak gerekiyor mu? Bu işlemi yaptırmayı düşünüyorum ama riskleri var mı acaba? Yaptıranlar var mı? Genelde memnun kalınıyor diyorlar. ameliyatının fiyatı ne kadar? cevapla
yorum yaz
Gergedan Gribi Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi