Yaşam 11 Kasım 2021 - 16:49:04

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatı Nedir? Devlet Karşılıyor mu?

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatı Nedir? Devlet Karşılıyor mu?

Kepçe kulak ameliyatı; ciddi riskler taşımayan basit bir estetik operasyon olarak tanımlanan, kulaktaki görünüş bozukluğunun giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemdir.

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

Pek çok kişide görülen kepçe kulak rahatsızlığı, kulağın normalden daha dışarıda olması olarak tanımlanabilirken her yaştan insanda meydana gelebilmektedir. Kulakte yer alan kıkırdakların gevşek olmasından ya da kulak kıvrımlarının yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır.

Gevşek bir yapıda olmasından dolayı kulağı öne ya da yana doğru eğilmiş olması durumunda hoş olmayan bir görünümün ortaya çıkması ile tanımlana kepçe kulak, tek kulakta ya da iki kulakta birden görülebilmektedir.

Çok uzun yıllardan beri kepçe kulak ameliyatları ile birlikte insanlar daha düzgün kulaklara kavuşurken bu işlem son derece basit bir operasyondur. Kişilerin duyma yetilerini etkileme ihtimali olmayan bu ameliyat çok uygun fiyatlarda yapılarak kısa süre içerisinde iyileşebilmektedir. Rahatsızlığın tespiti de oldukça kolay olduğundan hem kadın hem de erkekler bu ameliyatları rahatlıkla olabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Olan Var mı? Yaş Sınırı Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı için minimum yaş sınırı olarak 6 belirlenmiştir. Bu yaştan daha öncesinde ameliyatlar mecbur kalınmadığı sürece gerçekleştirilmemektedir. Buna ek olarak en yaygın gerçekleştirildiği yaşlar 7-8 yaşlarıdır. Birçok kişide bu rahatsızlık doğuştan ortaya çıktığı için çocukların okula başlayacağı dönemde sosyal açıdan zorlanmaması amaçlanmaktadır.

Kulak ömür boyunca büyümeye devam eden nadir organlardan birisi olurken kepçe kulak problemi de kulak ile birlikte büyümektedir. Bu sebeple de her geçen sana rahatsızlık daha zorlayıcı bir hal alacağından olabilecek en kısa süre içerisinde bu ameliyatın olunması ve rahatsızlıktan kurtulması insanlar için çok önemlidir.

Ülkemizde bu ameliyatı yaptıran pek çok kişi vardır. Genel anlamda kepçe kulak ameliyatı olanlar operasyondan sonra birkaç gün ağrı, şişme ve morarma gibi basit semptomlar yaşayabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat genelde özel hastanelerde yapılırken estetik ameliyatlar kategorisinde yer almaktadır. Ameliyat sırasında çocuklarda genel anestezi tercih edilir. Bunun sonrasında kulağın içerisinde yer alan kıkırdak estetik bir ameliyat ile kesilerek daha düzgün bir hale getirilir.

Eğer bireyde kepçe kulak problemi çok ilerlemiş düzeyde değilse bu kişilerde kıkırdak dokunun geriye doğru ittirilmesi ve yeni bir konum verilmesi de yeterli olacaktır. Her iki işlem de uzman doktorlar için son derece basit işlemlerdir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası özel bantlar takılır ve bunlar sonradan çıkartılır. Ameliyat sırasında açılan kesiler kulak arkasında kalacağından bir problem oluşturmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Midir?

Kulaklarda gerçekleştirilen bu ameliyatın başarı oranı %95 seviyesindedir. Bu operasyon sonrasında duyma ile ilgili bir problem yaşanmamaktadır. Kişi normal hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir. İyileşme süreci yaklaşık olarak 1-2 hafta sürmektedir. Kişi sonrasında normal hayatına devam edebilir.

Buna ek olarak başarılı bir operasyon sonrasında kulak bandaj ile korunurken belirli bir süre bu bandajın çıkarılmaması gerekir. Doktorun belirlediği süre geçtikten sonra uzman doktorlarının yanına giden hastaların bandajları çıkarılırken sonrasında kulağın fiziksel temastan ve sudan belirli bir süre uzak tutulması gerekecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar? Devlet Karşılıyor mu?

Kepçe kulak ameliyatı estetik ameliyatlar sınıfında yer aldığından sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Kepçe kulak ameliyatı devlet hastanelerinde yapılabilir fakat tamamen ücretsiz bir operasyon değildir. Estetik görünümü ifade eden bir işlem olduğundan devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Kendinizde ya da çocuğunuzda böyle bir problem varsa eğer, özel hastanelerde ameliyat olabilirsiniz. Dilerseniz kepçe kulak ameliyatı yorumlarını okuyarak operasyon hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • kepçe kulak ameliyatı
  • kepçe kulak ameliyatı olanlar
  • kepçe kulak ameliyatı fiyat
  • kepçe kulak ameliyatı sonrası
Yorumlar
Ilgın Şekerci Malesef benim kulaklarımdada kepçelik var. Ameliyat olmayı düşündüm bi ara ama riskli olur mu diye yaptırmadım. Bir zararı yoksa olabilirim aslında yaptıranlar var mı? cevapla
Bahar Akar Kepçe kulak ameliyatı olan var mı? Kulaklarım çok büyük değil ama dışarı doğru olduğu için beni rahatsız ediyor. Bu yüzden kulaklarıma estetik yaptırmak istiyorum. Bu ameliyatın herhangi bir kötü sonucu olur mu? Fiyatı ne kadar? ameliyat sonrası bandaj takılır mı? cevapla
yorum yaz
Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Evreleri ve Tedavisi