Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır? Fiyatı nedir?
Yaşam

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatı Nedir?

08 Eylül 2017 - 01:50:20

Kulaklarda en yaygın yaşanan rahatsızlıklardan birisi olarak kepçe kulak rahatsızlığı gösterilebilir. Bazı kişilerde doğuştan, bazı kişilerde ise sonradan bu rahatsızlık ortaya çıkarken birçok kişi bu görüntüden rahatsız olacaktır.

Kepçe Kulak Düzelir mi? Nasıl Düzelir?

Kepçe kulak rahatsızlığı, kulağın normalden daha dışarıda olması olarak tanımlanabilirken her yaştan insanda görülebilmektedir. Çok uzun yıllardan beri kepçe kulak ameliyatları ile birlikte insanlar daha düzgün kulaklara kavuşurken son derece basit bir ameliyattır. Kişilerin duyma yetilerini etkileme ihtimali olmayan bu ameliyat çok uygun fiyatlarda yapılarak kısa süre içerisinde iyileşebilmektedir. Rahatsızlığın tespiti de oldukça kolay olduğundan hem bayanlar hem de erkekler bu ameliyatları rahatlıkla olabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı için minimum yaş sınırı olarak 6 belirlenmiştir. Bu yaştan daha öncesinde ameliyatlar mecbur kalınmadığı sürece gerçekleştirilmemektedir. Buna ek olarak en yaygın gerçekleştirildiği yaşlar 7-8 yaşlarıdır. Birçok kişide bu rahatsızlık doğuştan ortaya çıktığı için çocukların okula başlayacağı dönemde sosyal açıdan zorlanmaması amaçlanmaktadır. Bu sebeple de 7-8 yaşlarında hemen çocuklar küçük bir operasyon gerçekleştirerek bu sorunlarından kurtulmaktadır. Kulak ömür boyunca büyümeye devam eden nadir organlardan birisi olurken kepçe kulak problemi de kulak ile birlikte büyümektedir. Bu sebeple de her geçen sana rahatsızlık daha zorlayıcı bir hal alacağından olabilecek en kısa süre içerisinde bu ameliyatın olunması ve rahatsızlıktan kurtulması insanlar için çok önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat genelde özel hastanelerde yapılırken estetik ameliyatlar kategorisinde yer almaktadır. Ameliyat sırasında çocuklarda genel anestezi tercih edilir. Bunun sonrasında kulağın içerisinde yer alan kıkırdak estetik bir ameliyat ile kesilerek daha düzgün bir hale getirilir. Eğer bireyde kepçe kulak problemi çok ilerlemiş düzeyde değilse bu kişilerde kıkırdak dokunun geri doğru ittirilmesi ve yeni bir konum verilmesi de yeterli olacaktır. Her iki işlem de uzman doktorlar için son derece basit işlemlerdir. Çok büyük teknolojilere de ihtiyaç duyulmadığından kişilerin ödemeleri gereken ücretler de çok yüksek düzeylerde olmamaktadır. Çocuklar için yaşayacakları psikolojik zorluklar düşünüldüğünde ödenen ücretler son derece düşük seviyede olmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Midir?

Kulaklarda gerçekleştirilen bu ameliyatın başarı oranı %95 seviyesindedir. Bir operasyon için son derece yüksek olan bu oranın olumsuz kısmında kalan hastaların da endişe etmesine gerek olmamaktadır. Eğer hastalar %5'lik kısımda kalırlarsa bu durumda ücretsiz olarak tekrar ameliyat olarak düzeltme işlemini gerçekleştirebileceklerdir. Bunun dışında herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Yalnızca ameliyat için tekrar aynı işlemlerin yapılması gerekir. Buna ek olarak başarılı bir operasyon sonrasında kulak bandaj ile korunurken belirli bir süre bu bandajın çıkarılmaması gerekir. Doktorun belirlediği süre geçtikten sonra uzman doktorlarının yanına giden hastaların bandajları çıkarılırken sonrasında kulağın fiziksel temastan ve sudan belirli bir süre uzak tutulması gerekecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatını Devlet Karşılıyor mu?

Kepçe kulak ameliyatı estetik ameliyatlar sınıfında yer aldığından sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu sebeple devlet hastanelerinde bu ameliyatı olamayan kişiler özel hastanelere giderek uzman doktorlar ile görüşmektedir. Diğer birçok ameliyata göre genelleme yapılabilecek bir ameliyat olan kepçe kulak ameliyatında kişilerden 1500-2000 TL seviyesinde bir para talep edilmektedir. Bu ücret hangi hastane olursa olsun çok yüksek düzeylere çıkmazken belirli bir seviyenin altına da düşmemektedir. Hastanede kalınan süre boyunca alınan ekstra hizmetler fiyatların artmasına sebep olsa da alınan hizmet de aynı oranda yükselecektir. Bu süreci atlatan kişiler sonrasında çok daha rahat ve başarılı bir sosyal hayata sahip olurken verdikleri paranın karşılığını da en iyi şekilde almış olacaklardır.

Yorumlar
Ilgın Şekerci 05 Eylül 2017 - 17:34:24 Malesef benim kulaklarımdada kepçelik var. Ameliyat olmayı düşündüm bi ara ama riskli olur mu diye yaptırmadım. Bir zararı yoksa olabilirim aslında yaptıranlar var mı?cevapla
Bahar Akar 06 Temmuz 2018 - 17:23:04 Kepçe kulak ameliyatı olan var mı? Kulaklarım çok büyük değil ama dışarı doğru olduğu için beni rahatsız ediyor. Bu yüzden kulaklarıma estetik yaptırmak istiyorum. Bu ameliyatın herhangi bir kötü sonucu olur mu? Fiyatı ne kadar? ameliyat sonrası bandaj takılır mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: