Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası yaşanan süreç
Sağlık

Karın Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yaşanan Süreç

07 Eylül 2017 - 20:49:33

Bayanların büyük bir çoğunluğu son dönemde karın germe ameliyatı ile birlikte daha güzel ve sıkı bir görünüme kavuşabiliyor. Bu durumun oluşması için karın bölgesinde fazla biriken deri ve kasların alınması gerekirken son derece basit bir işlem olarak uygulanabiliyor.

Karın Sarkması Nasıl Toparlanır?

Karında yaşanan sarkmalar genellikle hamilelik sonrasında yaşanabiliyor. Bu dönemde karnın son derece fazla gerilmesi ile birlikte burada yer alan kasların arası açılıyor ve boyu uzamaya başlıyor. Ancak bunun ardından doğum işleminden sonra karın yapı olarak normal haline dönse de kaslar normal haline dönemiyor ve uzamış halde kalıyor. Bu durum da karnın derisini yeteri kadar tutamamasına ve sarkmasına sebep oluyor. Böyle sorunlar ile karşılaşan bayanlar da karın germe ameliyatı ile sonuca gidiyor. Bu ameliyat, hamilelik dışında da bir anda fazla kilo veren bayanlarda gerçekleşebiliyor.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süreci her zaman insanları endişelendiren bir süreç olsa da bu tarz ameliyatlarda bireylerin çok daha rahat kalması gerekiyor. Birçok ameliyata göre daha küçük riskler taşıyan bu operasyon ile birlikte kişiler sorunlarından rahatlıkla kurtuluyor. Genel olarak bu işlem hastanın durumuna göre 2 ile 5 saat arasında değişen sürelerde tamamlanıyor. Ameliyat süresine bakıldığında ortalama bir sürede ameliyatın tamamlandığı görülüyor. Bayanların karın bölgesinde açılan bir kesi ile bu ameliyat yapılırken bayanlara sezaryen doğumda açılan kesitin biraz daha uzunu şeklinde tarif edilir. Bu ameliyat sırasında açılan bu kesi sonrasında deri altından dikilerek iz kalmasının önüne geçilecektir. Ancak bu bölgede bir sıvı birikimi olacağından özel tüpler bırakılarak bu sıvının bedenden uzaklaştırılması sağlanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bireylerin karın germe ameliyatı öncesinde dikkat etmeleri gereken belirli etmenler bulunmaktadır. İlk olarak bireyler sigara kullanıyorlarsa bu kullanıma ameliyatın 2 hafta öncesinden 2 hafta sonrasına kadar ara vermeleri gerekmektedir. Bu 1 aylık süreç içerisinde bireylerin sigara kullanması büyük olumsuzluklara sebep olabilir. Bu süreç içerisinde fazla güneş ışınlarına maruz kalmayan kişiler buna ek olarak E vitamini kullanımını da dengede tutmalıdır. Özellikle destek olarak E vitamini kullanan kişilerin bu kullanımı bırakması gerekmektedir. Karınlarındaki sarkma sebebiyle diyet yapan kişilerin de operasyon öncesinde diyetlerinden kaçınmaları oldukça doğru bir karar olacaktır. Bunlara ek olarak soğuk algınlık gibi rahatsızlıklar küçük de olsa ameliyatın ertelenmesine sebep olabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatın sonrasında da öncesinde olduğu gibi belirli etmenlere dikkat edilmesi oldukça gereklidir. Öncesinde yapılan işlemlerin süreleri ameliyatın bitiminden 2 hafta sonrasına kadar devam ettiğinden önlemler her iki durum için de geçerli olacaktır. Karın germe ameliyatı sonrasında kişilerin korse kullanımı şart koşulurken iyileşme süreci olarak 5-6 günlük bir dönem belirlenmiştir. Bu dönem içerisinde kişiler tamamen normal hayatlarına dönerek çalışmaya başlayabilirler.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik Nasıl Olur?

Birçok bayan hamilelik sonrası bu operasyon için başvuruda bulunurken sonrasında tekrar hamile kalıp kalamayacakları konusunda da bilgi almaktadır. Bu operasyonların hamilelik üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu aşamada bayanlar hamile kaldıktan sonra tekrar kaslarında genişlemeler olacaktır. İlk etapta olduğu gibi doğum sonrasında tekrar sarkmalar meydana gelir. Bu kasların bu seviyede gevşemesinin engellenmesi hamilelik sürecini etkileyeceğinden karın germe ameliyatı sorasında kaslar eski hallerine döndürülmektedir. Hamilelik süresince hiçbir sorun yaşamayan bayanların tekrar bu operasyonu geçirmeleri gerekebilir. Genel olarak uzmanlar annelerin doğumdan 1 sene sonrasında bu işlem için başvurularını yapmalarını ve ameliyatlarını gerçekleştirmelerini önermektedir. Bu şekilde yapıldığında hiçbir sorun yaşanmadan karın bölgesi düzeltilebilir.

Yorumlar
Şule Bakla 05 Eylül 2017 - 17:15:31 Karın germe ameliyatı nasıl olur? 40 yaşındayım 2 çocuk doğurdum ve karnım sarktı yaptırsam işe yarar mı?cevapla
İlknur Sönmez 06 Temmuz 2018 - 17:18:55 Karın germe ameliyatı sonrasında korse kullanımı sorun olur mu? Sonrasında spor yapmak gerekir mi? Bir sorun olur mu? Ben 3 çocuk annesiyim ve doğum nedeniyle karnımda sarkmalar meydana geldi. Artık gerdirmek istiyorum. Nasıl yapılır fiyatı ne kadar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: