Sağlık

Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir? Nasıl Yıkanmalı?

24 Haziran 2019 - 22:19:58
Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir? Nasıl Yıkanmalı?

Kuru saç; mat ve soluk bir renge sahip olan, nemsiz ve kuru bir saç tipidir. Bu saç tipinde tarama sonucunda saçta fazlasıyla kırılmalar oluşabilmektedir.

Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Saçların sıklıkla yıkanması, saç boyası, saç bakım ürünlerini sıkça kullanmak gibi sebepler saçların kurumasına ve kırılmasına neden olur. Kuru saçlar mat bir görünüme sahip olur ve daha çabuk yıpranır. Kuru saçları nemlendirmek için doğal pek çok yöntem bulunur. Saçları onarması ve sağlıklı bir görünüm kazandırması yönüyle zeytinyağı en doğal ve pratik yöntemdir. Zeytinyağı saç derisine masaj yapılarak yedirilir ve streçle sarılarak yarım saat ya da bir gece saçta bekletilir. Sonrasında saç şampuanla güzelce arındırılır. Bu yöntem haftada en az 1 sefer uygulandığında saç kuruluğunu giderir. Hint yağı, badem yağı, jojoba yağı ve hindistan cevizi yağı da aynı etkiyi gösterir.

Kuru Saçlar İçin Ne Yapılır? Nasıl Yıkanmalı?

Kuru saç tipine sahip olan kişilerin, saçlarını kimyasal maddelerden uzak tutması gerekir. Kuru bir saç derisi bulunan kişilerin saçları yeteri kadar beslenemez. Bu durum da saçların mat ve cansız bir görünüme sahip olmasına neden olur. Kuru saçlar için saçları sık sık yıkamamak, saç boyası ve saç bakım ürünlerini sıkça kullanmamak gerekir. Haftada en az 1 sefer saçları besleyen doğal yağlar kullanılmalıdır. Sıcak suyun içerisinde metal ve iyonlar yer alır. Bunlar da saçta kepeklenmeye ve yıpranmaya yol açar. Saç derisi kuru olan kişilerin saçları da kuru olur. Bunun için saçlar her gün yıkanmamalı, saçın doğal yağlanma sürecine girmesine müsaade edilmelidir.

Yıpranmış ve Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç derisinin yeterli yağı üretmemesi durumunda kuru saç sorunu ortaya çıkar. Bu durum da saçların daha kısa sürede yıpranmasına ve canlı gözükmemesine sebep olur. Kuru saçlara sahip olan kişilerin saç diplerine haftada en az 1 sefer doğal yağlarla bakım yapmaları, saçlarının daha az yıpranmasına ve sağlıklı gözükmesine yardımcı olur. İçerisinde kimyasal bulunmayan şampuanlar kullanılmalı, kimyasal ürünlerin saç derisinde kuruluğa yol açtığı unutulmamalıdır. Ve mümkün olduğunca saç kurutma makinesi kullanılmamalı, saçların doğal halinde kuruması beklenmelidir.

Kuru Saçlara Özel Maske Tarifleri

Kuru saçlara özel maske tarifleri, saçların hem canlı gözükmesine hem de sağlıklı olmasına yardımcıdır. Muz ve balla hazırlanan saç maskesinin hazırlanışı oldukça kolaydır. 1 adet muz ezilir ve üzerine 3 çorba kaşığı bak ilave edilerek güzelce karıştırılır. Daha parlak bir görünüm elde etmek için maskeye 2-3 damla badem yağı da eklenebilir. Bu karışım saça güzelce yayılır. Maske saçta yarım saat bekletildikten sonra güzelce durulanır. Maske yıkandıktan sonra kurutma makinesi kullanmamaya özen gösterilmelidir. Kuru saçlar için yapılan ballı muz maskesi düzenli olarak uygulandığında, saçların daha sağlıklı bir görünüm kazandığı görülür.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: