İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak ve Güçlendirmek İçin Öneriler
Sağlık

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak ve Güçlendirmek İçin Öneriler

25 Haziran 2019 - 10:10:02

İnce telli saçlar; gerek genetik faktörler gerekse yaş faktörü sebebiyle saç tellerinin incelmesi durumudur.

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ne Yapmalı?

İnce telli saçları olan kişilerin uygulayacakları bakım yöntemleri, cilt tipinin vereceği tepkiye göre sonuç gösterir. Saçları temiz tutmak, hacimli bir görünüme sebep olacağı için saç tellerinin daha gür gözükmesini sağlar. Saçlar yıkandıktan sonra bastırarak taranmalıdır. Böyle yapıldığında saç derisindeki kan dolaşımı hızlandırılır ve bu da saçların gürleşmesine yardımcı olur. Doğal yöntemlerden biri olan sarımsağın da saçları kalınlaştırdığı bilinmektedir. 1 diş sarımsak güzelce ezilerek, kullanılan saç yağına karıştırılmalı ve saç diplerine uygulanmalıdır. 1 saat bekletildikten sonra saçlar güzelce yıkanmalıdır.

Saçları Güçlendirmek İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

İnce telli saçların daima temiz olması daha gür ve canlı gözükmesi için büyük önem taşır. İnce telli saçlara sahip olan kişilerin kimyasal ürünler kullanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Doğal şampuanlar (özellikle sarımsak özlü olanları) ve yağlar saç tellerin kalınlaşmasına ve hacimli gözükmesine yardımcı olur. Saçları güçlendirmek için havuç suyu ve hindistan cevizi sütünün de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bu iki malzeme birbirine karıştırılarak saç diplerine uygulanır. Düzenli kullanım sonrasında saçların güçlendiği ve saçtaki kırılmaların azaldığı görülür. Saçları nemlendirmek ve doğru bakım maskeleriyle beslemek de saçların kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlar.

İnce Telli Saçların Kesimi Nasıl Olmalı?

İnce telli saçlara sahip olan kişilerin en büyük sorunlardan birisi saçlarının sönük gözükmesidir. Özellikle düz ve ince telli saçları olan kişiler saçlarının daha hacimli gözükmesini arzu ederler. Bu açıdan değerlendirildiğinde saçların, saç teline uygun olacak şekilde kesilmesi oldukça önemlidir. İnce telli saçlara sahip olan kişilerin katlı kesimler tercih etmeleri daha gür bir saç görünümü elde etmelerini kolaylaştırır. Saçları ince olan kişiler, orta boy saç kesimini tercih etmeliler. Katlı ve orta boy bir kesim, saçların daha hacimli ve gür olmasını sağlar. Kısa ve katlı olarak bilinen asimetrik kesim de ince saçlı kadınlara en çok yakışan ve saçların sağlıklı gözükmesini sağlayan modeller arasında yer alır.

Saçları Kalınlaştırmak İçin Maske Tarifleri

Saçları kalınlaştırmak için uygulanan oldukça fazla saç maskesi tarifi vardır. En çok tercih edilen pratik tariflerin başında hint yağı ve hindistan cevizi yağı maskesi yer alır. Hint yağı saç dökülmelerini önlemesi ve saçları kuvvetlendirmesi yönüyle sıkça tercih edilir. Hint yağı ve hindistan cevizi yağı güzelce birbirine karıştırılır ve bu karışım saç derisine sürülür. Maske 20 dakika kadar saçta bekletilmelidir. Şampuan sürülmeden önce en az 1 saat beklenilmesi gerekir. Sonrasında şampuanla yıkanıp durulanabilir. İnce telli saçları kalınlaştırmak için bu maske tarifi haftada en az 1 sefer saç derisine uygulanmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: