Yaşam

Kırık Burun Düzeltme Ameliyatı ve İyileşme Süreci

07 Eylül 2017 - 15:46:25
Kırık burun düzeltme ameliyatı ve iyileşme süreci

İnsanlar günlük hayatlarında yaşadıkları sorunlar sebebiyle farklı organlarında sorunlar yaşayabilmektedir. Bu doğrultuda özellikle kırık burun durumu üzerinde yaşanan sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Kırık Buruna Ne Yapılır?

İnsanların birçok farklı kemiğinde kırık sorunu ortaya çıkabilirken burun da bu organlar arasında yer almaktadır. Burnun büyük bir kısmında kemik bulunurken bu kemikler oldukça hassas olduğundan rahatlıkla kırılabilmektedir. Kişiler herhangi bir sorun yaşadıklarında ağrı, şişme ve morarma gibi problemlerin tamamını burunlarında görüyorlarsa bu durumda kişilerin burunlarında kırık şüphesi oluşmaktadır. Hemen doktora giden kişiler için zaman kaybetmeden hazırlıklar yapılırken kırık burun düzeltme ameliyatı uygulanacaktır.

Burun Kırılması Sonrası Estetik Nasıl Yapılır?

Burnun kırılmasından 24 saat sonrasına kadar ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde burun içerisinde ödem oluşmaktadır. Bu ödem sebebiyle kişilerin ameliyatları gerçekleşmemektedir. Böyle bir durum olduğunda kişiler çeşitli tedaviler ile ödemlerden kurtulmak için beklemektedir. Ancak bu süreç sorunun çözümünün daha da uzaması anlamına gelirken şişmiş ve morarmış bir burun ile daha fazla hayatlarına devam etmelerine sebep olacaktır. Kırık burun düzeltme ameliyatı bu sorunlar oluşmadan hemen yapılırsa son derece sorunsuz bir ameliyat olmaktadır. Genel hatlarıyla kırılmış olan kemikler tekrar bir araya getirilirken bunun sonrasında kırık ameliyatlarının tamamına yakınında kullanılan vidalar ile birbirlerine tutturulmaktadır. Bunun sonrasında burun tekrar eski haline geri dönebilmektedir.

Kırık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bazı kişilerin burunlarında şekil açısından belirli sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların çözülebilmesi için kişilerin estetik ameliyat olması gerekirken bazı sebeplerden dolayı bu ameliyatlar olmamaktadır. Bazı kişiler mecbur kalmadan herhangi bir ameliyatı olmaktan çekinirken bazı kişileri sosyal baskılar düşündürmektedir. Ancak kırık burun düzeltme ameliyatı sırasında kişiler isterlerse çok daha düzgün bir şekle sahip olan bir buruna sahip olabilmektedir. Doktorlar ilk etapta bu konuda hastanın fikrini alırken kemiklerin yerine oturtulması aşamasında yapılan küçük işlemler ile sorunlu kısımlar düzeltilmektedir. Böylece kişiler bir yandan kırık burunlarının ameliyatını olurken bir yandan çok düzgün bir buruna kavuşurlar. İyileşme sürecinin ardından her yönden uygun bir burun olacaktır.

Burun Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

İnsanlar kırık burun düzeltme ameliyatı yaptırdıktan sonra çok da uzun olmayan bir iyileşme sürecinin içerisine girerler. Bu süreç içerisinde kişilerin ilk dönemlerinde kemiklerin sabit kalabilmesi için gerekli düzenekler burun içerisinde kalacaktır. Sonrasında tamponlar ya da diğer ürünler doktorlar tarafından alınacaktır. Bu işlemler genel olarak 5 ile 7 gün sonrasında gerçekleşmektedir. Burun içerisinde çok sayıda kılcal damar yer aldığından bu damarlar sebebiyle burun tam anlamıyla bir kan deposudur. Bu sebeple de kırılma aşamasında çok yüksek oranda kanamalar meydana gelir. Ancak buna ek olarak iyileşme sürecinde de çok yüksek kanın burundan geçmesi süreci kısaltacaktır. Çok daha iyi beslenen kemikler kısa süre içerisinde kaynayacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Kırık burun ameliyatı olan kişilerin burunlarına 1 hafta için su değdirmemesi çok önemlidir. Bu aşamada kişiler yüzlerini çok dikkatli bir biçimde yıkayabilmektedir. Çeşitli maskeler kullanılarak buruna su gelmeden saçın ya da farklı bölümlerin yıkanması da sağlanabilmektedir. Ancak bu durum iltihap kapması için davetiye çıkarırken ciddi sorunlar yaşanabilir. Genel olarak bu süreç içerisinde sudan uzak durulması ve evde dinlenilmesi önerilmektedir. Kırık burun düzeltme ameliyatı sonrasında 2-3 haftalık bir süreç hastanın tekrar iyileşmesi için yeterli bir dönem olacaktır. Bunun sonrasındaki süre içerisinde de burnuna bir darbe gelmemesi için kişilerin dikkatli olması son derece önemlidir. En ufak durumlarda dahi hastalar tekrar burunlarının kırıldığını düşünürler. Ancak eskisi gibi yüksek darbeler olmadan burun tekrardan kırılmayacaktır.

Yorumlar
Dilara Keskin 05 Eylül 2017 - 16:56:29 Küçükken düşmüşüm ve burnum morarmış o günden beri burnumda kırıklık var. kırık burun ameliyatı nasıl yapılır? Korkuyorum biraz ama herkes çok kolay diyor.cevapla
Seçil Boz 04 Temmuz 2018 - 17:24:32 Benim burnum çok ufak yaşta düşme sonucu kırılmış. Aşırı bir şekil bozukluğu yok ama düzelttirmek istiyorum. Bunun için estetik ameliyat ı olmam gerekiyor? Burnum büyük değil sadece hafif bir yamukluğu var.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: