Sağlık

Jinekomasti Ameliyatı Nedir? Fiyatları ve Riskleri

07 Eylül 2017 - 10:40:44
Jinekomasti ameliyatı nedir? Fiyatları ve riskleri

Jinekomasti; hormonlarda meydana gelen dengesizlikle sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Jinekomasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Olur?

İnsanlarda bazı hastalıklar hormonal sebeplerden meydana gelmektedir. İnsan vücudunda yer alan hormonlardan herhangi birisinin dengesiz seviyede artışı ya da azalışı çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu aşamada Jinekomasti de bu tarz hormonal hastalıklar arasında yer almaktadır. Erkeklerde cinsel hormonların dengesizliği ile ortaya çıkan bu durumda bireyin memeleri gereğinden fazla büyümeye ve kadınlarda olduğu gibi sarkmaya başlar. Bu durum genel olarak ergenlik döneminde cinsel hormonların oluşmaya başladığı dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda hastalığın birçok farklı aşaması olduğu gibi tedavisinde de farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bu doğrultuda sosyal açıdan son derece zorlayıcı olan bu rahatsızlığın kısa süre içerisinde çözülmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Evreleri ve Aşamaları Nelerdir?

Bu hastalık farklı seviyelerde olabilirken bu seviyeler rakamlar ile belirtilmektedir. Birinci evre ile başlayan hastalık dördüncü evreye kadar çıkabilir. Bu hastalık herhangi bir bireyde görüldüğünde tedavi edilmezse sürekli olarak ilerlemeyebilir. Birinci evredeki bir hastalık o evrede kalarak daha az rahatsızlık edici düzeyde olabilmektedir. Ancak her ne olursa olsun uzmanlar hastaların kısa süre içerisinde tedavi edilmesinden yana olmaktadır. Bazı hastalarda kendiliğinden bu rahatsızlık geçebilir. Bu durum hormonların normal çalışma düzeylerine dönmesi ile sağlanmaktadır. Bunun yanında hastalığın evrelerine göre sebepleri de değişebilir. Bu sebepler tedaviyi de direkt olarak etkileyecektir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bireylerin vücutlarına yapılan araştırmalarda meme kısmında yağ birikintisi varsa direkt olarak yağ alma operasyonları ile bu sorun ortadan kalkabilir. Ancak bazı kişilerde meme dokusu oluşmaya başlamıştır ve bu farklı bir tedavi gerektirmektedir. Buna ek olarak bazı bireylerde her iki oluşum da birlikte görülürken özel tedaviler uygulanabilir. Her seçenekte cerrahi bir müdahale gerekirken bu müdahale Jinekomasti ameliyatı olarak adlandırılır. Ameliyat sırasında bireylerin koltuk atlarından bir kesi ile meme bölgesine ulaşılır. Bunun sonrasında yapılan müdahaleler ile gerekli dokular ya da yağlar çıkartılarak bireylerin sorunsuz bir şekilde hayatlarına devam etmeleri sağlanmaktadır. Bu aşamada lokal ya da genel anestezi ile hasta ameliyatını olabilirken kararı doktor ile hastalar birlikte vermektedir. Bazı durumlarda tek bir seçenek sunulabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Bu ameliyatı yaptırmayı düşünen kişilerin çok fazla bir ücret ödemesine gerek olmamaktadır. Belirli düzeyde hormon bozukluğu olduğundan bu ciddi bir rahatsızlık olarak görülerek sigorta tarafından karşılanabilmektedir. Bu aşamada kişiler özel hastanelerde bu hizmeti alıyor olsalar da belirli oranda bir ücreti sigorta tarafından karşılanmaktadır. Genel olarak özel hastanelerde 2000 TL ile 5000 TL arasında değişen fiyatlarda bu ameliyat tamamlanmaktadır. Bireylerin hastalığının evresi bu fiyatlar üzerinde ciddi etkilere sebep olabilmektedir. Ancak bu doğrultuda seçim her zaman ameliyat olacağından bu paraların da ödenmesi şart olacaktır. Aksi halde bireyler sosyal açıdan zorluk yaşarlarken sürekli olarak bol kıyafetler giymek ya da kambur bir biçimde durmak zorunda olurlar.

Jinekomasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Cerrahi operasyonların tamamında olan kan birikmesi ya da kanama ihtimali jinekomasti ameliyatı için de vardır. Riskler arasında sayılıyor olsa da her ameliyat için ortak olan bu problemler genelde göz ardı edilmektedir. Bunun yanı sıra enfeksiyon ihtimali de diğer operasyonlarda olduğu gibi yer almaktadır. Eğer hastalar açık yaralarına dikkatli bir biçimde bakmazlarsa enfeksiyon kaparak daha ciddi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olunabilir. Ameliyat sonrasında göğüz kafesi üzerinde çeşitli düzensizlikler meydana gelebiliyor olsa da bu rahatsızlıklar masaj ile birlikte kısa süre içerisinde çözülmektedir. Bu düzensizlikler masaj ile geçmezse yağ enjeksiyonu yöntemi ile rahatlıkla ortadan kaldırılmaktadır. Son olarak belirli dönemlerde uyuşma ya da karıncalanmalar oluşabilmektedir.

Yorumlar
Aydan Temur 05 Eylül 2017 - 16:39:35 Jinekomasti yaptıranlar var mı? Eşim düşünüyor yaptırmayı ama sonuçları ne olur tam bilemiyoruz.cevapla
Neriman akbaba 21 Ekim 2017 - 09:30:03 Jinekomasti ameliyatı fiyatları nedir? Öncesi ve sonrası durumlar nasıl oluyor? Riski var mı? Devlet hastanelerinde bu ameliyat yapılıyor mu ve ne kadara yapılıyor acaba onu merak ediyorum. Çocuğumda bu durum söz konusu ve araştırmaya başladım. Olanlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: