Sağlık 11 Kasım 2021 - 18:02:21

Jinekomasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Riskleri

Jinekomasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Riskleri

Jinekomasti ameliyatı; erkeklerde östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği sonrasında meydana gelen, meme dokusunda anormal fakat zararsız büyümenin giderilmesi için uygulana cerrahi bir işlemdir.

Jinekomasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Oluyor?

Hormonal dengesizlikten dolayı erkeklerde büyümüş olan meme dokusunun giderilmesi için uygulanan jinekomasti ameliyatı, lokal anestezi ile uygulanan bir cerrahi uygulamadır.

Erkeklerde östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği ile ortaya çıkan bu durumda memelerin gereğinden fazla büyümesi ve kadınlarda olduğu gibi sarkması söz konusu olmaktadır. Bu durum genel olarak ergenlik döneminde cinsel hormonların oluşmaya başladığı sıralarda ortaya çıkmaktadır.

Özgüven problemine neden olan erkeklerde meme büyümesi durumu, asıl olarak iyi huylu bir rahatsızlıktır. Yenidoğan bebeklerde, ergenlik döneminde ve orta yaş erkeklerde görülmektedir. Tek memede ya da iki memede meydana gelebilir. Duruş bozukluğu gibi durumlara yol açabileceğinden jinekomasti ameliyatı gibi cerrahi girişimler ile tedavi edilebilir.

Jinekomasti Evreleri ve Çözümü Nelerdir?

Göğüslerde acı ve hassasiyet ile kendini gösteren jinekomasti evreleri bulunmaktadır. Birinci evre ile başlayan hastalık üçüncü evreye kadar çıkabilir. Evrelerindeki aşamaları şöyle tanımlamak mümkündür:

1. Evre: Henüz başlangıçtır ve sınırlı boyutlarda büyüme söz konusu olmaktadır.

2. Evre: Görğüsler daha iridir fakat sarkma problemleri görülmemektedir.

3. Evre: Hem memenin boyutunda büyüme söz konusudur hem de sarkma gözlemlenmektedir.

Hangi evrede olursa olsun jinekomasti çözümü için tedavi gerekmektedir. Bazı hastalarda kendiliğinden bu rahatsızlık geçebilir. Bu durum hormonların normal çalışma düzeylerine dönmesi ile sağlanmaktadır. Bunun yanında hastalığın evrelerine göre sebepleri de değişebilir. Bu sebepler tedaviyi de direkt olarak etkileyecektir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bireylerin vücutlarına yapılan araştırmalarda meme kısmında yağ birikintisi varsa direkt olarak yağ alma operasyonları ile bu sorun ortadan kalkabilir. Ancak bazı kişilerde meme dokusu oluşmaya başlamıştır ve bu farklı bir tedavi gerektirmektedir. Buna ek olarak bazı bireylerde her iki oluşum da birlikte görülürken özel tedaviler uygulanabilir.

Her seçenekte cerrahi bir müdahale gerekir ve bu jinekomasti ameliyatı olarak adlandırılır. Ameliyat sırasında bireylerin koltuk atlarından bir kesi ile meme bölgesine ulaşılır. Bunun sonrasında yapılan müdahaleler ile gerekli dokular ya da yağlar çıkartılarak bireylerin sorunsuz bir şekilde hayatlarına devam etmeleri sağlanmaktadır.

Bu aşamada lokal ya da genel anestezi ile hasta ameliyatını olabilirken kararı doktor ile hastalar birlikte vermektedir. Bazı durumlarda tek bir seçenek sunulabilir. Jinekomasti ameliyatı yaş sınırı 18 olarak belirlenmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Bu ameliyatı yaptırmayı düşünen kişilerin çok fazla bir ücret ödemesine gerek olmamaktadır. Belirli düzeyde hormon bozukluğu olduğundan sağlık problemi olarak görülen bu rahatsızlık, sigorta tarafından karşılanabilmektedir. Sigortanın karşılaması için heyet raporunun olması gerekmektedir. Bu aşamada jinekomasti ameliyatı devlet hastanesi ya da özel hastaneler yapılabilmektedir.

Hastalığın evresine göre uygulanan ameliyat yöntemi ve süresi değişmektedir. Bundan dolayı fiyatta da değişkenlik söz konusudur. Kişiyi görsel olarak rahatsız ettiğinden jinekomasti ameliyatı olanlar sonuçlardan memnun kalmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Cerrahi operasyonların tamamında olan kan birikmesi ya da kanama ihtimali jinekomasti ameliyatı için de vardır. Riskler arasında sayılıyor olsa da her ameliyat için ortak olan bu problemler genelde göz ardı edilmektedir. Bunun yanı sıra enfeksiyon ihtimali de diğer operasyonlarda olduğu gibi yer almaktadır. Eğer hastalar açık yaralarına dikkatli bir biçimde bakmazlarsa enfeksiyon kaparak daha ciddi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olunabilir.

Ameliyat sonrasında göğüs kafesi üzerinde çeşitli düzensizlikler meydana gelirse eğer, bu rahatsızlıklar masaj ile birlikte kısa süre içerisinde çözülmektedir. Masaj etkili olmazsa eğer, yağ enjeksiyonu yöntemi ile rahatlıkla ortadan kaldırılmaktadır. Bu tarz durumları engellemek için jinekomasti ameliyatı sonrası korse kullanımı gerekmektedir.

Son olarak belirli dönemlerde uyuşma ya da karıncalanmalar oluşabilmektedir. Eğer bu rahatsızlığı yaşıyorsanız, uzman doktor desteği almanız gerektiğini unutmayınız

  • jinekomasti
  • jinekomasti ameliyatı
  • jinekomasti nedir
  • jinekomasti fiyatları
Yorumlar
Aydan Temur Jinekomasti yaptıranlar var mı? Eşim düşünüyor yaptırmayı ama sonuçları ne olur tam bilemiyoruz. cevapla
Neriman akbaba Jinekomasti ameliyatı fiyatları nedir? Öncesi ve sonrası durumlar nasıl oluyor? Riski var mı? Devlet hastanelerinde bu ameliyat yapılıyor mu ve ne kadara yapılıyor acaba onu merak ediyorum. Çocuğumda bu durum söz konusu ve araştırmaya başladım. Olanlar var mı? cevapla
yorum yaz
Göz Çizdirme Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Ameliyatı Nasıl Olur?