Sağlık 30 Haziran 2021 - 17:33:25

Homeopati Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Hasta Yorumları Nelerdir?

Homeopati Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Hasta Yorumları Nelerdir?

Homeopati; alternatif ve tamamlayıcı tedavi olarak tanımlanan, birtakım ilkelere ve yasalara dayanan tedavi edici bir teknik olarak tanımlanmaktadır. Hastayı sadece şikayetleri ile değil zihinsel, duygusal ve fiziksel bütünlük içerisinde ele alan bir alternatif tıp yöntemidir.

Homeopati Nedir, Ne Demek?

Bir tür alternatif tıp yöntemi olan homeopati; tamamlayıcı ve destekleyici tedavi olarak kabul gören, bitkisel bir tedaviden daha farklı olarak, doğadaki tüm maddeler kullanılarak yapılan bir tekniktir. Homeopati çok eski yıllara dayanmaktadır. Yaklaşık olarak 1700'lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Samuel Hahnemann tarafından uygulanan bu yöntem daha sonra onun öğrencileri tarafından Avustralya ve Hindistan'a kadar dünyanın pek çok yerine yayılmıştır. Tarihte ilk homeopati hastanesi 1806 yılında Londra'da açılmıştır.

Homeopati Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Modern tıpta bir hastalığın teşhisinin koyulabilmesi için laboratuvar testleri yapılır. Hastalıklarda sıklıkla görülen ağrıların kesilmesi, bakterilerin öldürülmesi, ateşin düşürülmesi gibi etkenler sağlanır. Homeopati nedir kısaca baktığımızda ise semptomlarından baskılanmasından biraz daha öteye giderek şikayeti kontrollü bir şekilde ele geçirmek ve vücudu kendi iyileşme sistemi ile iyileştirmek amaçlanmaktadır. Bu tedavi yönteminde benzerin benzeri prensibi uygulanmaktadır. Bunu açıklayacak olursak eğer; bir madde sağlıklı bir insana verildiği zaman ondan hangi yan etkileri yatıyorsa, bu yan etkilerin semptom olarak ortaya çıktığı hastalıklar için o madde tedavi edici olmaktadır. Yani sağlıklı bir kişiyi hasta eden madde, aynı durumu hastalık olarak taşıyan kişide iyileştirici etki meydana getirmektedir. Homeopatide tüm bedenin iyileştirilmesi söz konusudur.

Homeopati Ne İşe Yarar?

vücudu bütüncül olarak ele alan homeopati, anne karnından itibaren her yaş ve dönemde kullanılabilen bir yöntemdir. Hastalığa göre değil kişiye göre tedavi uygulanacağı için branş doktoru bulunmamaktadır. -Homeopati faydalarına baktığımızda ergenlerde ve yetişkinlerde akne giderme, hamilelik ve güneşe bağlı olarak oluşan lekeleri tedavi etme, kaşıntı ve egzama, sedef, alerji gibi hastalıkları giderme için kullanılabilir. Ayrıca saç dökülmesini önleme, saçlı derideki mantarı giderme, anti aging etki ile cildin onarılmasını sağlama, adet dönemindeki sinirlilik, akne halsizlik ve tatlı düşkünlüğünü giderme gibi durumlar için de etkilidir. Menopoz döneminde ateş basması da homeopati ile giderilebilir. Branş hekim olarak homeopatik bakış açısını tedavilerine ekleyen hekimler de bulunmaktadır.

Homeopati Hasta Yorumları Nelerdir?

Genel sağlık üzerinde tedavi etkisi bulunan homeopati hasta yorumları genel olarak olumlu yöndedir. Homeopati ilaçları kapsamında hasta olan kişinin ilaca bağımlı olması gibi bir durum saplanmaz. Genel olarak düşük dozda etken madde verimi sağlanır. Hastaların yorumlarına bakıldığında beslenme, uyku düzeni sağladıkları ve kötü alışkanlıkları bıraktıkları gözlemlenir. Bunlar gerçekleştirilmeden iyileşme oluşmamaktadır.

  • homeopati
  • homeopati nedir
  • homeopati nasıl yapılır
  • homeopati nedir kısaca
  • homeopati ne işe yarar
  • homeopati faydaları
  • homeopati hasta yorumları
  • homeopati ilaçları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Soğuk Çorba Nasıl Olur? Tarifi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?