Tarhana otu nedir? Nerede bulunur? Faydaları nelerdir?
Sağlık

Tarhana Otu Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

22 Aralık 2018 - 09:50:03

Kendiliğinden yetişen bitkiler arasında yer alan tarhana otu oldukça güçlü kokusuyla birlikte insanların dikkatini çekerken vücuda olan faydalarından dolayı düzenli olarak tüketilebilmektedir.

Tarhana Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bazı bitkiler, fiziksel özellikleri sebebiyle çok uzaktan kendisini belli edebilmektedir. Tarhana otu da bu bitkiler arasında yer alır. Bazı yörelerde çörtük otu adı verilen bu bitkinin tamamı yeşil renkte olurken oldukça parlaktır ve kokusu çok keskindir. Bu sebeple de bitkiye yaklaşan kişiler kısa süre içerisinde varlığını fark edebilirler. Kokusu keskin olan bitkiler, yemeklerin içerisinde bolca tercih edilebildiğinden bu ürün de yemeklerde kullanılmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra insan vücudu için de çok faydalı bir ürün olduğu için düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Tarhana Otu Faydaları Nelerdir?

Tarhana otu, insan vücudu için çok sayıda farklı fayda gösterirken bunların en üst sırasında böbrek taşına olan etkileri gelmektedir. Böbrek taşını düşürmekte sorun yaşayan ve uzun süre ağrı çeken kişilerin taşlarını düşürmesi için kullanabilecekleri bitkiler arasında tarhana otu da yer almaktadır. Bunun yanında idrar söktürücü etkisi sayesinde vücudun içerisindeki atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Mide hazımsızlığı yaşayan kişiler için de en doğru seçeneklerden birisidir. Besinin yeterince sindirilememesi gibi durumlarda hemen devreye girerek vücudu rahatlatabilmektedir.

Tarhana Otu Nerede Bulunur?

Tarhana otunu almak isteyen kişiler, rahatlıkla yabani olarak yetişen bu otu elde edebilirler. Doğal ortamda kendiliğinden bolca yetiştiği için neredeyse ekstra yetiştiriciliğine gerek kalmamaktadır. Genel olarak Ege bölgesinde çok sık görülmektedir. Özellikle İzmir ve Manisa çevresinde bu ota rastlamak son derece olağandır. Genel olarak bu ot sıcak ve kurak ortamları tercih etmektedir. Bu özelliği güney var batı bölgelerimizde daha fazla görülmesini tetiklemektedir. Her ne kadar bu bölgelerin ürünü olsa da Türkiye'nin genelinde satışı olan bir üründür. Aktarların tamamına yakınından ve halk pazarlarından rahatlıkla temin edilebilir. Tarhana çorbası, ülke mutfağımızın en bilinen ürünlerinden birisi olurken bu ot kullanılarak yapılmaktadır.

Tarhana Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Normal şartlar altında tarhana bitkisinin çok büyük bir yan etkisi bulunmamaktadır. Standart miktarlarda tüketildiği takdirde bir yan etki ortaya çıkmaz. Ancak diğer bitkilerde olduğu gibi çok fazla tüketiminin olması durumunda sorun yaratabilmektedir. Boşaltım sistemini ciddi biçimde etkileyebilen bir bitki olduğundan günde bir defadan daha fazla tüketimi sorun yaratabilecektir. Böbreklerin çok daha hızlı çalışmasını sağlarken vücudun daha kısa sürede yorulmasına sebep olabilir. Bu durumda da insanlar günlük hayatlarında kendilerini daha halsiz hissedeceklerdir. Fazla kullanıldığında mesanede belirli sorunları ortaya çıkarabilir. Tüm bu yan etkilerinden dolayı her zaman belirtilen miktarların üzerine çıkılmaması gerekir. Lezzeti ve vücuda faydaları ile birlikte en ünlü bitkilerden birisi olan tarhana otu, her dönemde güvenli bir biçimde tüketilebilmektedir.

Yorumlar
Elif Yeşiltaş 22 Aralık 2018 - 10:41:07 Tarhana otunun adına bizim oralarda çörtük derler. Tarhana çorbası yapılırken genel olarak bu otu kullanırdık. Baharatı ve tozu da oluyor. Bazı işlemlerden geçtikten sonra yapılıyor bunlar. Sipariş verecek çok yer var ama kendinizde yapabilirsiniz. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: