Sağlık

Difenbahya Bitkisi, Bakımı ve Fiyatı

22 Aralık 2018 - 13:42:09
Difenbahya bitkisi, bakımı ve fiyatı

Birçok kişinin evinde ya da iş yerinde tercih ettiği canlı çiçeklerin ilk sırasında yer alan difenbahya bitkisi, güzel görünümünün yanında bakımı son derece kolay olan bir bitki türüdür.

Difenbahya Bitkisi Nedir? Nerede Yetiştirilir?

Dünyanın her yerinde bir insanın mutlu gününü çiçekle kutlamak nezaket kuralları içerisinde yer alır. Ülkemizde de hem bayanlar için hem de erkekler için özel günlerde çiçek alımı son derece hoş karşılanan eylemlerden birisidir. Alınan çiçekler bazen saksıda yetiştirilebilecek ve ortamın havasını değiştirecek olan bitkiler olurken bu aşamada birçok kişi difenbahya bitkisini tercih eder. Bir yandan büyük yapraklara sahip oluşu dikkat çekici olurken bir yandan da yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Kendi evlerinde ya da ofislerinde dekorasyon amaçlı canlı çiçek kullanacak kişiler her zaman gönül rahatlığıyla bu bitkiyi tercih edebilirler.

Difenbahya Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Difenbahya bitkisinin en önemli özelliklerinden birisi yapraklarını sıkça dökmesidir. Belirli zaman aralıklarında yaprakları sararmaya başlayan bu bitki yapraklarını yeniler. Yapraklarında küçük deformasyonları fark eden kişilerin bunları makas ile kesmesi ve yeni yapraklara daha kısa sürede kavuşması önemlidir. Yapraklarının herhangi bir cisme sürekli olarak dokunması bitkiyi olumsuz etkilerken güneş gören bir yerde olması gerekmektedir. Bitkiyi güneş gören bir yere koyan kişiler, yapraklarının belirli bir süre sonra güneşe doğru döndüğünü göreceklerdir. Her türlü toprakta yetişebilirken düzenli olarak sulanması gerekmektedir.

Difenbahya Bitkisinin Çoğaltılması Nasıl Yapılır?

Difenbahya bitkisi kullanıcıları bu bitkiyi çoğaltmak ya da bir yakınına vermek isterse bu durumda birkaç dalı olan bir difenbahya bitkisi tercih etmelidir. Kalın dallarından birisi gövdeye yakın bir kısmından kesilerek suyun içerisine bırakılmalı ve bu şekilde köklenmesi sağlanmalıdır. Bunun sonrasında da köklenmiş olan bitki yeni bir saksıya dikilerek güneş gören bir konuma konur. Böylece bitki çoğaltılmış olacaktır. Ancak ilk kullanılan bitkinin kesilen kısmının hava ile iletişiminin kesilmesi gerekir. Bunun için mum ya da silikon gibi malzemeler kullanılabilmektedir.

Difenbahya Bitkisinin Fiyatı Ne Kadar?

Ev ve ofisler için çok uygun olan bu bitki, sürekli olarak hediye tercihlerinde kendisine yer bulmaktadır. Bu özelliği sebebiyle de fiyatı birçok kişi için önem arz eder. Difenbahya bitkisi fiyatı bitkinin boyuna göre farklılıklar göstermektedir. Eğer kişiler daha uzun bir difenbahya bitkisi istiyorlarsa bu durumda ödemeleri gereken miktar daha da artar. Fiyat aralığı 30 TL ile 150 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kullanılan saksının büyüklüğü de bu fiyatın değişimde çok büyük önem taşımaktadır. Çiçek satıcılarından rahatlıkla alınabilen bu bitki, hediye olarak sıkça kullanıldığından internet sitelerinden de satışa sunulmaktadır. Buralardan da çok iyi fiyatlara difenbahya bitkisi alınabilir. Dekoratif olması ve kolay bakımı sebebiyle bolca tercih edilen difenbahya bitkisi kullanıldığı alanın havasını anında değiştirirken çok güzel bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Yorumlar
Münire Eliş 22 Aralık 2018 - 13:52:09 Difenbahya çiçeğini evimde yetiştiriyorum. Zehirlenmeye yol açtığına dair birtakım şeyler görüyorum ama bu nasıl oluyor çok fazla anlamadım. Benim başıma hiç gelmedi böyle bir durum. Bakımını ve budamasını düzenli yapıyorum. Güzel duruyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: