Sağlık

Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Belirtileri, Başlangıcı ve Evreleri

29 Ağustos 2017 - 08:22:55
Alzheimer hastalığı nedir? Alzheimer belirtileri, başlangıcı ve evreleri

Alzheimer hastalığı demansın en yaygın sebebidir ve geri dönüşümsüz ilerleyici bir hastalıktır. Zamanla, hastaların hafıza kapasiteleri azalır, akıl yürütme, öğrenme ve iletişim becerileri bozulur. Kişilik değişiklikleri ve diğer psikolojik sorunlar eşlik edebilir.

Alzheimer Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Hastalık, beynin temel yapı taşı olan beyin hücrelerine, özellikle bellek ana alanlarını etkileyerek nöronlar olarak daha belirginleşmeye neden olur. Araştırmacılar, normal yaşlanmanın etkileri ile alzheimer hastalığının başlangıcı arasındaki sınırları açıklığa kavuşturmaya çalışıyorlar. Hafıza ve dikkat yeteneği açısından kişinin normal yaşlanması ile hastalığın erken dönemi arasında süreklilik olduğu düşünülmektedir. Bu geçiş sürecine hafif kognitif bozukluk denir. Bu durumda, yaşlıların belleği biraz etkilenebilir, ancak günlük yaşamın içgörüsü, mantığı ve faaliyetleri normaldir ve mesleki faaliyetler olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Zamanla bu kişilerin zihinsel ve işlevsel yetenekleri diğerlerinden daha hızlı bir düşüş göstermektedir. Bu nedenle, bu fenomenlerin önümüzdeki yıllarda alzheimer hastalığına dönüşebileceği düşünülmektedir. Belleğe bağlı alanlar hastalığın başlangıcında etkilenirler, unutkanlık ilk adımdan en belirgin bulgudur.

Alzheimer Başlangıcı Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Alzheimer hastalığı beynin hafıza yapılarının en önemlisi olan hipokampüs ile başlar ve beynin korteksindeki frontal, temporal ve parietal bölgelere yayılır ve dil becerileri, planlama, akıl yürütme gibi işlevleri bozar. Evdeki ve ev ortamının dışındaki yönelim kaybı. Halüsinasyonlar ve suçlamalar gibi davranışsal belirtiler de bozuk duygular, depresyon eğilimi, sıkıntı, durgunluk, isteksizlik, içe kapama, zaman zaman sıkıntı ve duygusal alanlarımıza zarar veren daha sonraki aşamalarda ortaya çıkabilir. Bu tezahürlerin ortaya çıkmasında, bahsedilen alanlarda önemli rol oynayan hücresel iletişimde yer alan maddelere, yani nörotransmitterler salgılanmasının yanı sıra, içgüdülerimizin, dürtü ve duygularımızdaki istikrarı bozma, önemli bir rol oynamaktadır.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Asetilkolinin silinmesi hafıza oluşumunda ve bilginin geri çağrılmasında bozukluklara neden olur. Öte yandan hücrelerin azaltılması, hastalığın hafif ve orta dereceli fazlarının oluşmasına olanak tanır ve sözü edilen maddelerin azaltılmasına, dikkate, yeni bilgi öğrenmeye, önceki öğrenicilerin anımsatılmasına, hem mekansal bozulmalara neden olur ve mesleki ve evsel işlevlerin bozulması gibi zamansal bilgiler. Hastalığın gidişi kişiden kişiye değişir. Bu farklılıklar, yaş, aileye benzer hastalık varlığı, kişilik özellikleri, vasküler hastalıklar, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıkların varlığı ve sosyal yaşam faaliyetlerinin durumu gibi faktörlere yol açmaktadır. Bununla birlikte, benzer bulgular hastalığın seyrinde neredeyse tüm vakalarda bulunduğu için, hastalığın bu bulgularla hangi yoldan kaynaklandığına karar vermek mümkündür.

Alzheimer Evreleri ve Aşamaları Nelerdir?

Alzhemier hastalığının erken evrelerinde hastalığın erken uyarı işaretleri genellikle net olmadığından, herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek zor olabilir. Bazı bulgular, akrabalar tarafından tanınmış olsa bile, sosyal ve çevresel faktörler tarafından göz ardı edilebilir. Belirli endikasyonların varlığı aileler için önemlidir. Kelimeleri bulmada zorluklar, soyut düşüncede güçlükler, son olayları hatırlama zorluğu, önceden bilinen bazı şeyleri yapmada zorlanma, alışılagelmiş yerlerden şeyler koyarak uzun süre aramak, herhangi bir nedenden ötürü sinirlilik veya aşırı derecede ilgisizlik endikasyonları yapmak, çok kez seyahat ettikleri yerlerin göstergeleri ve bunları karıştırmak mümkün olabilmektedir.

Alzheimer Hastalığında Yaşanan Güçlükler

Alzheimer yaşayan kişilerde yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi durumlar görülmektedir. Bu kişiler mevcut mesleki faaliyetlerini bu süreçte de sürdürebilirler. Bu durumda olan bireyler mevcut bulguların farkında oldukları takdirde depresyon belirtilerini daha sık gösterebilirler. Bu bazen tanıyı zorlaştırarak gecikmelere neden olabilir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte, kişi, yakınları ve hatta meslektaşları bazı sorunları fark edebilir. Bu aşamada genellikle doktora danışmasını gerektirebilir.

Yorumlar
Leyla Şahin 25 Ağustos 2017 - 17:57:17 Bu hastalığın berlitileri neler acaba? Önlemek için neler yapmalıyız?cevapla
Tuğçe İplikçi 11 Nisan 2018 - 17:12:00 Alzheimer hastalığı tedavisi nasıl yapılır? Bu hastalığın ilk belirtileri nelerdir? Nasıl ortaya çıkar ve nasıl anlayabiliriz? Erken teşhis sonrasında hastalığın kesin tedavisi mümkün olur mu? Bu hastalık nasıl tedavi edilir?cevapla
İHSAN ALTUĞ 23 Ocak 2021 - 23:49:18 Tamam çok karamsar bir tablo olacak kabul ediyorum. Ama şunu da belirtmek istiyorum. Son dönemde bilem çevreleri bu hastalık ile ilgili tedavi ve araştırmaları parasal sebepler ile sıfırladılar. Ve tabi ki tüm dünyanın ve kendi ayaklarını kırdılar. Çünkü tüm dünyada an itibarıyla kayıtlı olduğu ifade edilen 100.000.000 ( gerçek olan sayı bunun kesinlikle çok daha üzerindedir.) kişinin bu hastalığa yakalandığından ve/veya iyileştiğinden bahsedilir. Hadi size bir soru bu insanlar gerçekten de iyileştiler mi? Covid 19 ile gerçekleşen oksijen seviyesindeki veya sedasyonundaki azalma en çok hangi organı etkiler. Tebrikler bildiniz tabi ki beyin. Yani bu hastalığı geçiren insanların beyin hücrelerinin kesinlikle olumsuz olarak ve her aşamada etkilendiğinin ve beyin hücrelerinde bir yıkımın gerçekleştiğinin kabulü gerekir. Hadi o zaman alzheimer hastalığına gidelim neden bu hastalık oluşur? Tabi ki cevap beyin hücreleri. ve beyin hücrelerindeki yıkım. O zaman kayıtlara geçen 100.000.000. kişinin ( ve kayıt dışı olarak bunun kat ve kat fazlası var) bu hastalığın erken süreçte ve yaşta pençesine düşeceğinin kabul etmeliyiz Bu sürç ile ve hastalıkla karşılaşma muhtemelen 50 li yaşlardan sonra gerçekleşmeye başlayacak Yani artık alzheimer de 70-80 li yaşlardan söz etmeyeceğiz 50 yaşlardan bahsedeceğiz Tehlikenin farkında mısınız? Biraz über fantastik bir konuya da temas etmek gerekirse anlı şanlı kahinlerin tümünün dünyada bir hastalık salgından bahsettklerini hepimiz biliriz Bu da Yaşayan ölülerdir. O zaman şunu da bilirsiniz Alzheimer hastaları. Birer yaşayan ölüdür. Tedbir almak için Yarın Çok Geç Olacakcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: