Sağlık

Meryem Ana Eli Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları

15 Mayıs 2020 - 15:03:01
Meryem ana eli otu nedir? nasıl kullanılır? Nerede yetişir? Faydaları ve zararları

Meryem ana eli otu kadınlara birçok konuda fayda sağlayan Arabistan'da fazlaca yetişen bir ottur.

Meryem Ana Eli Otu Nedir?

Toplumda bu ota Fatma ana otu da denilir. Arabistan'da yetişen bu bitki yağmur yağdığı zaman yapraklarını açmakta ve yaprakları yeşil renge bürünmektedir. Yumruk halindeki kapalı el şekline benzeyen bitkinin rengi kuru kök gibidir. Yağmur yağması ile gövdesi su depolamakta ve tekrardan yağmur yağıncaya kadar kuru bir görüntüde varlığını devam ettirmektedir. Bitkinin yumru kısımları arasında tohumlar vardır. Bölgede uzun bir kuraklık hakim olduğundan dolayı yumruların arasında sakladığı tohumlar çevredeki toprağa saçılmaktadır.

Meryem Ana Eli Otu Nerede Yetişir?

Mübarek bir ot olarak kabul eden bu bitki Arabistan bölgesine hacıya giden insanlar tarafından götürülmektedir. İçerisinde fazla oranda östrojen hormonu bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kadınların kan dolaşımını hızlandırdığı söylenirken erkeklerdeki sperm hücrelerinin sayısının arttırdığı ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra var olan bilgiler arasında spermlerin kadın yumurtalığına kolay bir şekilde yerleşmesini sağlama özelliğinin olduğu söylenmektedir. Bir diğer rivayete göre kadınlar eski dönemlerde bu otu doğumdan önce içmekte ve bu sayede rahim ağzı genişleyerek rahat bir doğum gerçekleşmekteydi.

Meryem Ana Otu Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Arabistan'da yetişmekte olan bu bitkinin gebe kalmak isteyen kadınlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Doğumu kolaylaştırma özelliğinin olması sıkça talep görmesine neden olmaktadır. Tat olarak tarçına benzediği için lezzeti çoğu kişinin ağız tadına hitap edebilir. Faydaları arasında yüksek seviye östrojen hormonu barındırdığı söylenebilir. Kolay bir şekilde hamile kalmak için kullanılmaktadır. Ayrıca erkeklerdeki sperm sayısını arttırmaktadır. Çeşitli isimler ile hitap edilen bitkinin diğer adları Fatma ana eli otu, Meryem otu ve Meryem ana eli otudur. Kadın kesiminin şifa bulduğu bitkilerden biridir. Bu otu genel olarak hamile kalmakta zorlanan kişiler kullanmaktadır. Bunun yanı sıra doğum süreci zor geçen ve sancısı normalden şiddetli olan kadınların tercihi Fatma ana eli otudur. Tadının oldukça hoş olduğu söylenir. Tarçın tadını andırmakta ve lezzet olarak çoğu kişiye hitap etmektedir.

Meryem Ana Eli Otu Ne İşe Yarar?

Doğumu kolaylaştırma özelliği olduğundan dolayı hamile kadınlar doğum sancısı yaşadıkları zaman veya su geldiğinde fatma ana eli otunu kullanmaktadır. Gebe kadınların rahmini açtığı için anne adayını doğuma daha rahat bir şekilde hazırlanır. Doğumun daha acısız ve sancıların ağrısını hafifletmek için kullanımı tercih edilmektedir.

Meryem Ana Eli Otu Nerden Alınır?

Meryem ana eli otu almak için hac ya da umreye giden akrabalardan yardım istenebilir. Bunun yanı sıra bu ot aktarlarda da bulunan bir türdür. Fakat Meryem ana eli otunun dağ ve bayırdan elde edilmesi mümkün değildir. Kişi otu kullanmadan önce bitkiyle alakalı bilgileri doktora sormalıdır.

Yorumlar
Melek Erkenci Meryem ana otu nasıl kullanılır? Hamilelikte kullanımının herhangi bir yan etkisi var mı? Bu otun tam açılmış hali nasıl olur? Meyvesini deneyenler var mı? Tadını çok merak ediyorum. Kokusu nasıl bu bitkinin? cevapla
yorum yaz