Sağlık

Cezerye Nedir? İçinde Ne Var? Faydaları Nelerdir? Tarifi ve Kalorisi

25 Mayıs 2020 - 20:40:10
Cezerye Nedir? İçinde Ne Var? Faydaları Nelerdir? Tarifi ve Kalorisi

Cezerye; vitamin ve mineral açısından zengin bir içeriğe sahip, görüntü olarak lokuma benzeyen, vücuda enerji ve dinçlik veren bir besindir.

Cezerye Nedir, Ne Demek?

Akdeniz Bölgesi'nde sıklıkla tüketilen cezerye, omega-3 ve C ve A vitaminleri açısından zengin olan besinlerin bir araya getirilmesi ile elde edilen, bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayan bir tatlı türüdür. Genel olarak Adana ve Mersin illerinde sıklıkla tüketilen bu besin, lokuma benzemektedir ama lokumdan daha tatlı, güzel bir tadı vardır. Kalp ve göz sağlığı için çok faydalı olan cezerye, aynı zamanda cinsel açıdan problemleri olan kişiler için faydalıdır.

Bu besinin içeriğinin büyük bir kısmını havuç içermektedir. Hatta Arapça'da cezerye anlamının havuç olduğu söylenmektedir. Uzmanlar havuç tüketemeyen kişiler için bu tatlının tüketiminin sağlanmasının faydalı olacağını belirtmektedir. Çünkü tıpkı havuçta olduğu gibi bu besinin içerisinde de bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. İleri yaşlarda görülen katarakt gibi hastalıkların önlenmesi konusunda oldukça etkili olduğu belirtilmektedir. Bunu da yine içerisinde yer alan A vitamini değeri sayesinde gerçekleştirmektedir.

İçerisine birtakım kuru yemişler eklenerek yapılan bu tatlı vücuda enerji vermektedir. İçerisine ceviz, fındık ya da Antep fıstığı eklenebilmektedir. Bu şekilde olduğunda, vitamin değeri daha da artmaktadır. Ceviz olduğunda cevizin vitamin değerleri ya da fındık olduğunda fındığın vitaminleri de eklenmiş olmaktadır. Vitamin ve mineralleri açısından değerlendirdiğimiz zaman cezerye oldukça faydalıdır.

Cezeryenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Pek çok çeşidi bulunan cezerye vücudumuz için bir enerji kaynağı olmaktan çok, vitamin ve şifa deposu olarak da ifade edilebilmektedir. Cezeryenin faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • İçerisinde ceviz bulunan cezerye daha iyi görmeye yardımcı olmaktadır.
  • Fındık eklenerek yapıldığında hücre oluşumunu koruyup, yeniler. Ayrıca anti aging etkisi sayesinde cilt yaşlanmasını giderir ve cildin yenilenmesine katkı sağlar. Saçların daha gür çıkmasında destek olur ve dökülme problemlerinin azalmasına etki eder.
  • Vücuda enerji veren içeriği ve yapısı sayesinde kronik yorgunlukların giderilmesine etki eder.
  • Sinir hücrelerinin korunmasına yardımcı olan cezerye, birtakım ruhsal ve psikolojik hastalıkların giderilmesine, önlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda alzheimer ve unutkanlık gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlemektedir.
  • Lif bakımından yüksek değerlere sahip olan bu besin kolesterol dengeleyici özellik sağlar ve bu sayede kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bu özelliği sindirimin düzenlenmesi konusunda da etkili olmaktadır. Kabızlık ve hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine etki sağlamaktadır.
  • Dengeli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi bağırsak hareketlerini düzenleyici etki meydana getirir ve bu da kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Kadınlarda yumurtalıkların korunmasını sağlayan bu tatlı, erkeklerde ise sperm kalitesinin artmasına destek olur.

Uzmanlara göre cezerye günlük hayatta düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle büyük metropol şehirlerde yaşayan kişilerin 2 dilim kadar tüketmesinin faydaları açısından etkili olabileceğini göstermektedir.

Cezeryenin İçinde Neler Var? Tarifi Nedir?

Faydalı ve sağlıklı etkileri ile bildiğimiz cezeryenin tarifinde havuç, toz şeker, Hindistan cevizi bulunmaktadır. Ayrıca içerisine fındık, ceviz, Antep fıstığı, eklenebilmektedir. Havuçlar rendelenip kaynatılır ve toz şeker içerisine eklenir. Daha sonra diğer malzemeler de eklenir. Bunun sonrasında ise belirli işlemlerden geçirilerek tatlı haline getirilmektedir. Bazı yörelerde ateşte kavrularak da tüketilebilmektedir. Bu besinin her çeşidi enerji verir ve vücut için faydalıdır.

Cezeryenin Kalorisi Ne Kadar?

100 gramında yaklaşık olarak 374 kalori bulunmaktadır. 1 dilim orta boy cezeryenin kalorisi ise 57'dir. Aşırı tüketilmediği zaman herhangi bir yan etkisi olmazken, çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü 1 dilim cezerye bile vücudunuz için gerekli enerjiyi vermektedir. Aşırı tüketilmesi kilo alımına neden olabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: