Diyet

Sindirim Düzenleyici Yiyecekler, Besinler ve Bitki Çayları Nelerdir?

25 Mayıs 2020 - 08:50:04
Sindirim Düzenleyici Yiyecekler, Besinler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Sindirim düzenleyici yiyecekler; bağırsakların ve midenin hareketlerini dengeleyerek şişkinlik, kabızlık ya da hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olan besinlerdir.

Sindirim Düzenleyici Yiyecekler Nelerdir?

Günlük hayatta tükettiğimiz her besin sindirim sistemimiz tarafından öğütülür ve daha sonra doğal yollarla dışarı atılır. Bu işlem sırasında tüketilen yiyeceğin vitaminleri, mineralleri sindirim organları tarafından emilir ve vücuda yayılır. Genel olarak probiyotik içeren besinler, lifli yiyecekler sindirimi kolaylaştırır ve aynı zamanda düzenleyici, dengeleyici bir etki meydana getirir. Bağırsak sistemi için faydalı olan, mideye iyi gelen besinler ile sindirim sistemindeki sağlık problemlerinin giderilmesini sağlamak mümkündür.

Yoğurt sindirim düzenleyici yiyecekler arasında ilk sırada gelmektedir. Probiyotik bir içeriğe sahip olan bu besin, bağırsaklar için gerekli olan yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlamaktadır. İshal ve iltihaplı bağırsak hastalıkların önlenmesine yardımcı olan bu besin aynı zamanda kolon kanseri gibi riskli hastalıkların da engellenmesine katkı sağlar. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayan bu besini yemeklerle birlikte ya da sonrasında bir kase olacak şekilde tüketmeniz yeterlidir. Organik, evde yapılmış yoğurtların tercih edilmesi önem teşkil etmektedir.

Tam tahıllı yiyecekler sindirimin düzenlenmesine yardımcı olan bir başka yiyecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Lif açısından zengin olan bu yiyecekler hem çözünebilir hem de çözünemeyen liflere sahiptirler. Bu etkileri sayesinde hem bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirime destek olurlar hem de kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine etki ederler. Uzmanlar günde 85 gram kadar tam tahıllı yiyecek tüketilmesini önermektedir.

Sindirim Düzenleyici Besinler

Sindirim Düzenleyici Besinler Hangileridir?

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan soğuk su balıkları, kolon ve mide duvarından meydana gelebilecek iltihaplanmaların önüne geçerek sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına, onarılmasına ve düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. Haftada 1-2 kere balık tüketimi sağlamak faydalı olacaktır.

Hem mideyi hem de bağırsakları güçlendirici, düzenleyici etkisi ile bilinen pancar, sindirimi düzenleyici besinler arasında yerini almaktadır. Antioksidan açısından zengin olan ve iltihap önleyici özelliği bulunan bu besini salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde sindirimin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Son birkaç yıldır ülkemizde tüketimi artış gösteren tatlı patates, bağırsakların düzenlenmesini sağlayan, lif açısından oldukça zengin bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketildiği zaman, midedeki hücre sentezini destekler ve bununla birlikte kalın bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine etki eder.

Sindirim Düzenleyici Bitki Çayları

Sindirim Düzenleyici Bitki Çayları Nelerdir?

Gaz giderici özelliği ile bilinen rezene sindirim düzenleyici bitki çayları arasında yer almaktadır. Hazımsızlık, mide ağrısı gibi problemler yaşıyorsanız bu bitki kaynatıp içebilirsiniz. Ayrıca salataların içerisine baharat olarak da eklenebilmektedir.

Yüzyıllardır şifalı etkileri ile alternatif tıpta sıkça tercih edilen zencefil aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesine, dengelenmesine yardımcı olan bir bitkidir. Zencefil kökünün kaynatılıp çay şeklinde içilmesi hem yağ yakımının gerçekleşmesine hem de sindirim problemlerinin giderilmesine destek olmaktadır.

Sindirimi Düzenleyen Meyveler Nelerdir?

Lif açısından zengin olan muz, sindirim sisteminin dengelenmesini sağlarken aynı zamanda karbonhidrat sindirimini önemli şekilde düzenlemektedir. Gün içerisinde 1 tane muz yiyerek sağlıklı bir sindirime sahip olabilirsiniz. Yoğurda ekleyebilir ya da sabah kahvaltıda tüketebilirsiniz.

Elma sindirimi düzenleyen meyveler arasında gösterebileceğimi bir başka lif kaynağıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan elma, aynı zamanda pektin içermektedir. Pektin hazmı kolaylaştırırken, bağırsaklardaki iyi bakterilerin gelişmesine de yardımcı olur.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: