Sağlık

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Olur? Nasıl Engellenir?

24 Mayıs 2020 - 20:42:48
Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Olur? Nasıl Engellenir?

Mevsimsel saç dökülmesi; genel olarak mevsim geçişlerinden yaşanan ve sonrasından kendiliğinde geçerek, dökülen saçların yeniden yerini alması şeklinde tanımlanan bir durumdur.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Ne Kadar Sürer?

Hem kadınların hem de erkeklerin ortak problemlerinden birisi olan saç dökülmesi, hava değişimi sonucunda artış gösterebilir. Havadaki değişime bağlı olarak meydana gelen dökülmeler mevsimsel saç dökülmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Hava değişimine bağlı olarak vücutta hormonal birtakım düzensizlikler meydana gelmektedir. Melatonin eksikliği daha çok bu dönemler görülür ve bunun sonucunda saç dökülmesi etkisi meydana gelir. Genel olarak vitamin açısından eksiklik yaşayan bünyelerde dökülme problemleri sıklıkla meydana gelmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi, kadın, erkek, genç, yaşlı pek çok çok kişide görülebilmektedir. Buradaki ana faktör havadaki ısınma ya da soğumaya saçların alışamaması ve vücudun bu dönemler birtakım değişimlere uğraması şeklinde nitelendirilmektedir. Geçici bir saç dökülmesi şeklinde tanımlayacağımız bu durum sonradan düzelmektedir. Eğer ki mevsim geçişlerinde yoğun bir saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız vücudunuzun vitamin ve mineral açısından daha güçlü, kuvvetli olmasını sağlamalısınız.

Beslenme bozukluğu görülen kişilerde saç dökülmesi sıklıkla yaşanmaktadır. Ayrıca genetik açıdan saçları zayıf ve kırılgan olan saçlar bu süreçte daha fazla dökülmeye maruz kalmaktadır. Bununla birlikte yaz ve kış aylarında saçların aşırı bir şekilde yıpranması, yine mevsim geçişlerinde dökülme meydana getirmektedir. Genel olarak dökülmeler 2-3 hafta kadar sürmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Zaman Olur?

Mevsime bağlı olarak gerçekleşen saç dökülmeleri genel olarak ekim ve kasım aylarında yoğun olarak görülmektedir. Fakat bahar aylarında da bu tarz durumlarla karşılaşmak mümkündür. Mevsimsel saç dökülmesi çok uzun sürmemektedir. Eğer ki normal gereken süreden daha fazla ise mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir saç derisi sürekli olarak kendini yenilemektedir. Günlük 50-100 arası dökülme normal kabul edilmektedir. Mevsimsel dökülmelerde bu sayı iki katına çıkabilmektedir. Yani mevsimsel geçişlerde 200 kadar saç dökülmesinin görülmesi normaldir. Bu dökülme zaman içerisinde kendiliğinden azalır ve tamamen bitmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

Saçın büyümesi ve uzaması için gerekli olan melatonin, saç derisinin güneş ışınlarına maruz kalması durumunda daha az üretilmektedir. Melatonin az üretildiği zaman saç daha uzun bir süreçte dökülmeye başlar ve bu da daha fazla saçın dökülmesine sebebiyet vermektedir. Saç derisi güneş ışınlarına karı koruyucu bir etki geliştirmek için bu süreçte daha fazla saç üretir. Havaların soğuması ile birlikte ise dökülmeler artar ve o süreçte dökülmesi gereken saçlar daha sonraki süreçte dökülür. Bu da belli aylarda saç kaybının oluşmasına sebebiyet verir. Mevsimsel dönemler saçlar dinlenme evresinde geçtiği için dökülmenin daha fazla görüldüğü belirtilmektedir. Bu saçın genel büyüme periyodundan kaynaklanmaktadır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmenin vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir ve buna bağlı olarak mevsimsel saç dökülmesi problemlerini önlemektedir. Vitamin eksikliği olan kişilerde dökülmeler daha fazla görülebilmektedir. Bu süreçte dökülmeyi durduracak vitamin takviyeleri yapılmalı, kimyasal ürünlerin kullanımından kaçınmalı, stresten uzak durulmalı, sigara gibi alışkanlıklar bırakılmalı ve bol sebze, meyve tüketimi sağlanmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: