Sağlık

Melek Otu Nedir? Melek Otunun Faydaları ve Zararları

15 Mayıs 2020 - 12:12:53
Melek otu nedir? Melek otunun faydaları ve zararları

Melek otu çoğu bölgede yetişme özelliği olan ve cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bitki çeşididir.

Melek Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Melek otunun yetiştiği yerler Amerika, Avrupa, Asya'dır. Dokuz çeşit türü bulunan bu bitkinin özellikleri birbirinden farklıdır. On altıncı yüzyıldan bu yana kadar İngiltere'de hem kökü hem de tohumundan alınan öz aracılığı ile çeşitli alanlara hizmet etmiştir. Alkollü içecek türlerine tat ve parfüme koku vermek amacı ile kullanılmıştır. Bunun yanı sıra bitkiden elde edilen yağ cilt sorunlarında bu dönemlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Melek Otu Nasıl Yetiştirilir?

Ekilme sürecinde üç ila dört ay sonrasında olgunlaşan ot dört ayın sonunda hasat edilir. Kökü, tohumu ve gövdesi ayrı olarak değerlendirilmektedir. İlk yıldan sonra kökü çıkarılmakta ve yıkanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kökün aromasını yitirmemesi amacıyla hava almayan kapta saklanması önemlidir. Bir metre uzayabilmektedir. Kökü mor renge sahip, sapı ise uzundur. Ömrü uzun olan bitkinin iki senede bir çiçek açtığı söylenebilir. Melek otunun içerisinde eterli uçucu yağ, tanen, nişasta, şeker, acı maddeler, reçine, pektin vardır. Eylül ile ekim ayı arasında iki buçuk ya da dört senelik melek otuna ait olan kökler sökülür, yıkanır, kurutulur. Kökünün kurutulma esnasında ısının kırk dereceyi geçmemesi önemlidir. Isı kırk dereceyi geçtiğinde eter yağları ortadan kalkabilmektedir.

Melek Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Alerjik rahatsızlıklardan sonra cilt üzerinde oluşan kabarıklıkların yarattığı kaşıntı problemini azaltmaktadır. Cildi canlandırmakta ve cildin sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bir diğer önemli etkisi ise cildin yaşlanma sürecini geciktirmesidir. Kaşıntıların ve döküntülerin olduğu cilt problemlerine çözüm olmaktadır. Vücuttaki ödemin atılmasına fayda sağlamakta ve ödemden kaynaklı olarak cilt üzerinde oluşan kızarma, gerilme ve şişkinlikleri ortadan kaldırmaktadır. Ciltteki akne, sivilce ve egzama sorununa iyi gelmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı, uyku problemleri, kaygı gibi problemler konusunda etkilidir. Çin tıbbı bu bitkiyi regl ağrıları için kullanmaktadır. Hazımsızlık ve gaz problemlerini giderir.

Melek Otunun Zararları Nedir?

Melek otu aktar, eczane gibi yerlerde çeşitli şekillerde satılmaktadır. Yağ, kapsül, çay ve toz olarak satışa sunulan bu ot kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında sağlık sorunlarına neden olarak kişinin sağlığını riske atabilir. Satın alınan paketin reçetesi veya üst kısmında yer alan bilgilere dikkat etmek ve uzmana danışarak kullanılmalıdır. Eski dönemlerde bu bitkinin başka bitkiler ile karıştırılması ile kürtaj yapıldığı rivayet edilmektedir. Bu bilgilere göre hamilelik sürecinde olan kadınların bu bitkiyi tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. Geçmiş yaşantısında önemli hastalıklar yaşamış olan ve güneş hassasiyeti taşıyan kişilerin melek otunu kullanmaları önerilmemektedir. Ne kadar tüketilmesi gerektiği mutlaka uzmana danışılmalıdır. Bitkinin çeşitli hallerinin yüksek dozda kullanılmasının zehirlenme vakalarına yol açtığı rivayetler arasında yer almaktadır.

Yorumlar
Mehtap Olgaç Melek otu kökünü kullananlar var mı? Cilde faydalı olması için nasıl bir yöntem uygulayarak kullanmak gerekiyor? Bu bitkinin çayı nasıl yapılır? Günde kaç defa içilmesi gerekir? Kullananlar var mı acaba? cevapla
yorum yaz