Sağlık15 Mayıs 2020 - 17:53:04

Safran Bitkisi Ne İşe Yarar? Nasıl Yetişir? Nasıl Olur? Faydası ve Kullanım Alanları

Safran Bitkisi Ne İşe Yarar? Nasıl Yetişir? Nasıl Olur? Faydası ve Kullanım Alanları

Safran bitkisi yemek türlerinde sıkça tercih edilen ve çay olarak da tüketilen bir baharat türüdür.

Safran Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Süzengiller familyasından gelmektedir. Bitkiye ait olan yapraklar uzun ve koyu yeşil renge sahiptir. Çiçeklerin rengi ise mordur. Bitkinin tepe bölgelerinden alınan tozun tadı aromatik ve kokusu güzeldir. Renk verme özelliği olan bu tozun safran bitkisi olarak satışa sunulduğu ve yemek çeşitlerinde kullanıldığı söylenebilir. Bitkinin içinde krosin, şeker, uçucu yağlar, ve organik asit vardır. Fiyat olarak en pahalı baharat türleri arasında yer alan safran yemeklere farklı bir tat vermektedir.

Safran Bitkisi Kullanım Alanları Nelerdir?

Baharat olarak kullanılmasının dışında bitki çayı amacı ile de kullanılmaktadır. Kokusunun güzelliği ve yemeklere kattığı lezzet sayesinde önemli bir yer edinmiştir. Bitki çayı veya baharat olarak kullanılması birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Türkiye'de de yetişen safran bitkisi marketlerde ya da aktarlarda kolaylıkla bulunabilmektedir. Tahmini olarak yirmi santimetrelik bir bitkidir. Çiçeklerinin tepelerinde yer alan kısım kullanımı esas olan yerdir. Bu bitki birçok ülkede yetişmekte ve saffron, sativus, zaferan ve crocus şeklinde isimler almaktadır.

Safran Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Toz olarak yemek türlerinde kullanılan safranı bitki çayı şeklinde tüketmek kullanım alanlarından bir diğeridir. Bitki çayının hazırlanması için bir bardak suyun içine altı ila yedi tane safranın kullanılması yeterlidir. İlk olarak su kaynatılır ve ocaktan alındıktan sonra suyun içerisine safran bitkisi ilave edilir. Suya atılan safran amber rengi vermektedir. Bekleme süresi tahmini olarak beş dakikadır. Sürenin dolması ile süzme işlemi yapılarak çay içmeye hazır hale gelir. Kişi tercih ederse tat vermesi açısından içerisine çubuk tarçın ilave edebilir. İlk kullanan kişiler için tadı ağır gelebilir bunun çözümü içine biraz şeker ilave etmektir.

Safran Bitkisinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Safranla ilgili çeşitli konularda fayda sağladığı söylenebilir. Bunlardan ilki psikoloji üzerindeki yararlarıdır. Hafif derece depresyon rahatsızlığına sahip olan kişiler için fayda sağlayabilir. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalara göre depresyondan kaynaklı belirtilerin ortadan kalktığı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra regl döneminde meydana gelen stresi azaltma etkisinin olduğu da ifade edilmektedir. Bu alanların dışında göz sağlığına faydalar sağladığı ve cilt üzerinde pozitif etkilerinin olduğu söylenmektedir. Ciltte görülen sedef rahatsızlığına iyi geldiği bazı kaynaklarda bulunmaktadır. Safran ile ilgili yapılan araştırmalar ışığındaki bilgilerin çok yeterli olmadığı görülebilir. Hem yararları hem de yan etkileri ile ilgili kesin bir şey söylenemeyebilir. Fakat yapılan bazı araştırma sonuçlarına istinaden hamilelik döneminde kullanılmasının sağlıklı olmadığı yönünde bilgiler mevcuttur. Dolayısı ile hamile kadınların doktora danışmadan bu bitkiyi kullanmaları önerilmemektedir. Ayrıca ilaç kullanan veya herhangi bir rahatsızlığı olan hastaların safran bitkisi kullanmadan önce doktordan fikir almaları önemlidir

Yorumlar
Arife GülerSafran otu kilosu ne kadar? Nereden bulabilirim? Aktarlarda var mı? Nasıl kullanılır acaba? Bu otun faydalarını çok duydum. Gerek televizyon gerekse internette birçok kişi bu otun faydalarından bahsediyor. Çay olarak mı kullanılır yoksa farklı kullanım çeşitleri de var mı?cevapla
yorum yaz
Kürtajdan Sonra İlk Adet Nasıl Olur? Ne Zaman Hamile Kalınır?