Sağlık 08 Eylül 2021 - 19:25:40

Amaranth Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir? Nerede Bulunur?

Amaranth Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir? Nerede Bulunur?

Amaranth bitkisi; görüntü olarak kinoayı andıran ve son yılların en popüler bitkileri arasında yer alan, ABD'de yetişen ve çoğunlukla kahvaltılık gevreklerde, kurabiyelerde, krakerlerde ve diğer fırın tariflerinde kullanılan bir ot türüdür.

Amaranth Bitkisi Nedir, Ne Demek?

Diyet listelerinin en gözde besinlerinden biri olan amaranth bitkisi, kötü kolesterolün düşürülmesi, kanser ile mücadele gibi pek çok etki meydana getiren, koyu mor, kırmızı ve altın gibi farklı türleri bulunan, sebze ve tohumları tahıl olarak tüketilebilen bir bitki türüdür. Bitki hali yaklaşık olarak 150 cm kadar uzayabilir ve süs amaçlı kullanılabilir.

Ülkemizde son yıllarda popüler hal gelen amaranth bitkisi, glutene karşı alerjisi olanlar için faydalı olan bir yalancı tahıldır.

Tohum hali doğrudan ürünlere eklenebilirken, amaranth unu ekmeklere, eriştelere, bisküvilere, kreplere ve diğer pek çok tarife eklenebilir. Amaranth tohumu haricinde yaprakları da çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir. Taze şekilde toplanan yaprakları ile amaranth salatası, haşlama, buğulama, kaynatma, kızartma ve yemeklere tat verme gibi farklı amaçlar ile kullanılabilmektedir.

Amaranth Bitkisi Ne İşe Yarar?

Bu bitkinin tohumları yaklaşık olarak %6-10 arasında yağ oranına sahiptir. Bitkinin kökü kolesterol düşürücü etki sağlarken, gluten hassasiyeti olanlar da rahatlıkla tüketebilir. Yulafa alternatif olmaktadır. Amaranth faydalarını sayacak olursak eğer;

 • Amaranth bitkisinin içeriğinde skualen isimli madde yer almaktadır. Bu madde tümörlere kan gidişini önlerken, kanser ile savaşmaya da yardımcı olur.
 • Doğurganlık döneminde bebekte meydana gelebilecek nöral tüp defekti ya da düşük riskinin engellenmesine destek olur. Folik asit bakımından oldukça yüksek değerlere sahiptir.
 • Lif bakımından oldukça zengin olan amaranth tarifleri, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve düzenlenmesine destek olur. Yüksek protein ve lif içeriği sayesinde tok tutmaya yardımcı olurken, yağ yakımına da destek olur. Bu özellikleri sayesinde diyetlerin vazgeçilmezidir.
 • Vücutta insülin seviyesinin artmasını ve kandaki glikoz seviyesinin düşürülmesini sağlar. Bu özellikleri sayesinde şeker hastaları için tedavi edicidir.
 • Amaranth çiçekleri diş ağrısı ve ateş rahatsızlıklarında yardımcı olmaktadır. Ağrıların azalmasını sağlar.

Diyetlerde tercih edilen amaranth tohumu zayıflatır mı diye pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanı sıra bu bitkinin kendisi, tohumları ve kökleri kilo verme sürecinde de etkin olarak rol almaktadır.

Amaranth Bitkisi Nerede Yetişir? Nerede Bulunur?

Eski zamanlarda Meksika, Peru ve Guatemala'da yetişen amaranth bitkisi günümüzde ise Hindistan ve Çin başta olmak üzere, tropikal iklime sahip olan pek çok bölgede yetiştirilmektedir. Kuraklığa karşı dayanıklı olması sayesinde bu yerlerin haricinde birçok bölgede de yetiştirildiği gözlemlenmektedir. Anavatanı Güney Amerika'dır.

Amaranth bitkisinin ısıya karşı oldukça dayanıklı olan yapısının dona karşı hassasiyeti vardır. Kuru hava şartları nedeniyle gelişimi engellense de sulama ile tekrar canlanır.

Eğer ki amaranth nerede satılır ve nerede bulunur diye merak ediyorsanız; tohumu ve unu internet üzerinden sipariş verilebilmektedir. Ayrıca büyük marketlerde de bu bitkinin tohumlarından bulabilirsiniz. Amaranth tohumu çayı ya da farklı tarifleri ile kullanım sağlayabilirsiniz.

Amaranth Tohumu Nasıl Kullanılır?

Protein deposu olarak bilinen amaranth tohumu salatalara ve yemeklere eklenebilir. Tohumları eğer un haline getirilmişse ekmek dahil olmak üzere tüm hamur işlerinde tercih edilebilir. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde vücudun toksik maddelerden arınmasını sağlar. Amaranth tohumu besin değeri oldukça yüksektir.

Faydaları ile kendinden sıklıkla söz ettiren amaranth tohumu zararlarına bakacak olursak eğer, kronik hastalığı olanlar, hamile kadınlar ve yeni doğum yapmış anneler doktora danışarak tüketmelidir. Aynı zamanda aşırı bir şekilde tüketimden kaçınılması gereklidir.

 • amaranth bitkisi
 • amaranth bitkisi nedir
 • amaranth unu
 • amaranth salatası
 • amaranth tohumu
 • amaranth bitkisi ne işe yarar
 • amaranth faydaları
 • amaranth tarifleri
 • amaranth çiçekleri
 • amaranth tohumu zayıflatır mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Beynin Sağ ve Sol Lobları Ne İşe Yarar?