Yaşam 01 Temmuz 2021 - 08:50:02

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır? İyi Karpuz Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır? İyi Karpuz Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti olan karpuzun lezzetli ve sulu olmasını gösteren birtakım ipuçları vardır. Bu makalemizde iyi karpuz nasıl nasıl anlaşılır sorusu hakkında birtakım püf noktalara değineceğiz.

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?

Havaların ısınması ile birlikte marketlerde, manavlarda yerini alan karpuz, gerek lezzeti gerekse faydalı içeriği sayesinde her birimizi kendine hayran bırakmaktadır. İyi karpuz seçimi için birtakım detaylar bulunmaktadır. Dışını çok beğendiğimiz bir karpuzun içi güzel olmayabilir. İyi karpuz özellikleri hakkında bilgi verecek olursak eğer;

 • Bal gibi tatlı bir karpuz almak istiyorsanız öncelikle karpuzun üzerinde sarı leke olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer karpuzun dış kabuğunda sarı lekeler varsa bu onun lezzetli olduğunu göstermektedir. İyi karpuz seçmek için dışına dikkat etmeniz gerekir.
 • Karpuzların üzerinde yer alan örümcek ağına benzer görüntüler, arıların karpuz çiçeklerini döllerken sıklıkla ziyaret ettiğini göstermektedir. Arıların karpuz ile teması ne kadar fazla olursa lezzeti de o kadar tatlı olur. Çatlak gibi görünen örümcek ağı yapıları ve kahverengi noktalara varsa bu karpuz doğru karpuzdur.
 • İyi karpuz seçme teknikleri arasında belirteceğimiz bir başka etken ise karpuzun sapının kuruluğudur. Karpuz sapı ne kadar kuru ise karpuz o akdar olgun demektir. Sapı henüz sarı olan karpuzlar yeni koparılmış demektir.
 • Karpuzun boyu ve ağırlığı onun lezzetli olup olmadığını gösteren bir başka detaydır. Eğer boyuna göre ağırlığı fazlaysa onun olgun ve sulu bir karpuz olduğunu gösterir. Karpuz alırken çok büyük ya da küçük olanları değil orta boy olanları tercih ediniz. Orta boy karpuzlar daha sulu ve tatlı olmaktadır.

Uzun karpuzların sulu, yuvarlak karpuzların ise tatlı olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca uzun olanlar erkek, yuvarlak olanlar dişi olarak tanımlanır. Karpuz seçerken yukarıda belirtmiş olduğumuz detayların yanı sıra şekline de önem vererek iyi karpuz seçimini başarı ile tamamlanmış olursunuz.

İyi Karpuz Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Oldukça geleneksel ama bir o kadar da işe yarayan karpuz seçme tekniklerinden biri karpuza vurmaktır. Genel olarak karpuzu eline alıp vurunca ses çıkıyorsa oldukça lezzetli ve içi kırmızı demektir. Eğer vurduğunuz zaman ses çıkmıyorsa kötü anlamına gelmektedir. Karpuz alırken dışındaki özelliklerin yanı sıra sesine de kulak vermeniz gerekmektedir. Birçoğumuz karpuz seçerken neden vurulur diye merak etmişizdir. Karpuzun görünüşü kadar sesinin de önemli olduğunu unutmayınız. Ayrıca dış rengi sarıya çalmayan karpuzların içerisinde beyaz bölgeler olabilmektedir.

Karpuz Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Sizlere yazımızın içerisinde olgun karpuz seçmenin teknikleri hakkında birtakım bilgiler vermiş bulunmaktayız. Bunlara ek olarak belirtmemiz gerekir ki karpuzun mevsiminde yenmesi gerekir. Henüz havalar ısınmadan satılan karpuzların içleri pembe olmaktadır. Ayrıca lezzeti de çok yoktur. Hormonlu karpuzlarda siyah çekirdekler yerine beyaz çekirdekler yer almaktadır. Bazı karpuzların cinsi itibariyle çekirdeklerinde beyaz olabilir bu farklı bir detaydır. Fakat normal karpuzlarınki siyah olmaktadır. Ayrıca ülkemizde son yıllarda çekirdeksiz karpuz da satılmaktadır.

 • iyi karpuz
 • iyi karpuz nasıl anlaşılır
 • iyi karpuz seçimi
 • iyi karpuz özellikleri
 • iyi karpuz seçme teknikleri
 • iyi karpuz seçmenin püf noktaları
 • karpuz seçerken neden vurulur
 • karpuz seçerken dikkat edilecek hususlar
 • olgun karpuz
 • çekirdeksiz karpuz
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Domates Suyu Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır?