Apandisit nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?
Sağlık

Apandisit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

04 Kasım 2017 - 05:19:42

Sağlıkla ilgili ciddi bir sorun olan apandisit nasıl tedavi edilir insanların bilmesi gereken konulardan biridir.

Apandisit Nedir, Ne Demek?

Apandisin iltihaplanmasına apandisit denir. Apandis dokusu kalın bağırsağa bağlı ve tüp şeklindedir. Ayrıca bahsedilen doku on santimetre uzunluğundadır. Bu dokunun iltihaplanması ile kalın bağırsaktaki belli bir bölüm tıkanmaktadır. Apandis patladığı zaman iltihap içeren sıvı karın bölgesindeki boşluğa akmaktadır. Bu sorunlara hızlı bir şekilde önlem alınmadığı zaman karın zarı iltihabı meydana gelmektedir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar apandisit nedir sorusunun farkında oldukları ve bu rahatsızlığı bildikleri zaman belirtilere odaklanabilirler. Bu rahatsızlığın en bilindik belirtisi karında oluşan sancı şeklindeki ağrılar olarak tanımlanabilir. Bu bölgedeki ağrılar ilk olarak göbek deliği civarından başlamakta ve karın bölgesinin sağ alt kısmına kadar yoğunlaşmaktadır. Karın bölgesinin genelinde bir ağrı oluşur. Şiddetli ve daha belirgin ağrıların oluştuğu bölge ise karın bölgesinin sağ alt tarafıdır. Çoğunlukla belirtiler ağrı, mide bulantısı, sırt ağrısı, kusma, ateş, gaz problemi, ishal veya ateş olarak kendini gösterir. Fakat her insanın vücudunda meydana gelen belirti şekilleri aynı olmamaktadır.

Apandisit Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Apandisin patlaması insanların hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokabilmektedir. Bu yüzden bu bölgede meydana gelen ağrılara dikkat edilmeli ve belirtiler farkındalık içerisinde izlenmelidir. Bölgede oluşan ağrılar uzun süreler devam ettiği ve şiddetli olduğu zaman kaybedilmeden hastanede muayene olunmalıdır. Diğer belirtilerine bakıldığı zaman; ağrılı idrar çıkması, iştah eksikliği, rektum bölgesinde meydana gelen ağrılar, mide bulantısı, ateş, ağrılardan sonraki evrede kusma, gaz çıkaramama, karnın şişmesi, ishal ya da kabızlık şeklindeki rahatsızlıklar apandisit belirtileri arasında yer almaktadır.

Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın tedavi edilme yöntemi genel olarak hekim tarafından yapılan ameliyattır. Bazı kişilerde oluşan bu rahatsızlığın şüphesi rahatsızlıklarında apandis alınır. Apandisin iltihaplı olması bir sorun olduğu için öncelikle iltihap akıtılmaktadır. İltihap akıtıldıktan sonra bir hafta içerisinde ameliyat süreci tamamlanmaktadır. Hasta kişiye genel anestezi işlemi uygulanır ve ameliyatı gerçekleştirilir. Cildin yüzey kısmında on santimetre kadar bir alan açılmakta ve apandisin alınma işlemi tamamlanmaktadır. Eğer kişinin apandisi patlamış ise aynı zamanda iltihabın karın bölgesine yayılması ile ameliyat esnasında var olan iltihap temizlenmektedir. Apandisit ameliyatı yaşayan hastanın operasyondan on iki saat sonrasında ayağa kalkması mümkündür. Fakat kişinin günlük hayatına geri dönmesi ve aktif olarak hayatın içerisinde yer alması iki ila üç haftayı bulabilmektedir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı?

Hasta kontrolsüz bir şekilde kusuyor olması ve karın bölgesinde ağrı yaşaması ve bu ağrıların şiddetli bir hal alması durumunda mutlaka doktra gitmek gerekir. Gözlerde kararma oluşması ve baş dönmesi, ameliyat bölgesinde meydana gelen akıntı ve kızarıkların artması, kusmuk içerisinde kan gibi etkiler kişide meydana geliyorsa zaman kaybedilmeden hekiminize başvurmanız gerekir. Apandisit oldukça şiddetli ve uzun süreli ağrılarla kendini belli etmektedir. Bu tarz belirtilerle karşılaştığınızda mutlaka doktora başvurunuz.

Yorumlar
Vildan Akmercan 04 Kasım 2017 - 05:29:42 Apandisit patlaması çok tehlikeymiş diye biliyorum. Benim yaklaşık 2 yıl önce aşırı ağrım olmuştu ve dayanamayacak raddeye geldiğimde doktora gitmiştim. Doktor apandisle alakalı demişti ve almışlardı. İhmal etmemek gerek..cevapla
Naime Ateş 12 Eylül 2018 - 15:12:34 Apandisit patlamasının belirtilerini bilmiyorum ama benim 1 yıl önce karnımda aşırı bir ağrı meydana gelmişti. Bu ağrıya dayanamayacak duruma geldiğimde doktor gittim ve apandisit demişti. Ameliyatla aldı ve şuan gayet iyiyim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: