Sağlık 15 Aralık 2020 - 05:28:41

Üzerlik Tohumu Çayı Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Üzerlik Tohumu Çayı Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Üzerlik tohumu çayı, halk arasında nazar otu olarak bilinen ve birçok kişi tarafından faydaları için tercih edilen bir içecektir.

Üzerlik Tohumu Çayı Nedir?

Nazar otu üzerlik tohumunun diğer adıdır. Bu bitkinin çiçek açtığı mevsimler haziran ve mayıs ayıdır. Boyunun yetmiş santimetreye kadar uzadığı gözlemlenmiştir. Otsu bitki grubu arasında yer alan nazar otu orta Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetişmektedir. Bu otun en çok görüldüğü alanlar ise mezarlık, taşlık ve kumluk yerlerdir. Bitkiyi özel ve güçlü kılan durum C vitamininin yoğun olmasıdır. C vitamini insan sağlığı için çok önemlidir. Özellikle karlı, yağmurlu, ayaz havalarda C vitamini vücudu grip ve nezle gibi hastalıklardan korumaktadır. Dolayısı ile nazar otu C vitaminini yoğun oranda taşıdığı için de tercih edilebilmektedir. Üzerlik tohumu zayıflatırmı diye merak eden insanlar bu çayın etkilerini kısa sürede görmektedirler. Bu faydalar birbirinden farklı olabilir. Bazı kişiler bu otu zayıflamak için tüketirken bazı insanlar başka özelliklerinden dolayı tüketmektedirler.

Üzerlik Tohumu Çayının Faydaları Nelerdir?

  • C vitamini yoğun olan bitkinin A vitamin oranı da oldukça fazladır.
  • Kadınlar adet döneminde bu bitkiyi kullanmaktadırlar. Üzerlik çayı faydaları arasında adet söktürücü etkisi olması vardır.
  • Bağırsakta çeşitli bakteriler bulunabilmektedir. Bu bakteri ve parazitlerin öldürülmesi için nazar otu tüketilmektedir.
  • Bitkinin afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Bazı kişiler cinsel anlamda çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar. Cinsel arzuları uyandıran bu tohum cinsel problemler yaşayan kişiler tarafından tercih edilir.

Üzerlik Tohumu Çayı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Saç dökülmesi sorunu yaşayan ve saçları yıpranmış olan kişiler tercih etmektedir. Nazar otunun saç dökülmesine etkileri vardır, dökülmeleri azaltır ve saçların daha güçlü olmasını sağlar. Nefes darlığı problemi olan kişiler bu otu kullanılır. Romatizma probleminin oldukça yaygın olduğu bu dönemlerde bazı kişiler doğal tedavi yöntemlerini tercih etmektedirler. Doğal tedavi yöntemlerinden biri olan üzerlik otu tohumu romatizma rahatsızlıkları için kullanılır. Bunun yanı sıra kadınların sıkça yaşadığı varis problemlerine iyi gelmektedir. Çoğu insanın yaşadığı depresyon yıllar içinde hızla artmaktadır. Özellikle iş hayatının yoğunluğu kişilerin kendine vakit ayıramaması, negatif olmaları gibi birçok neden depresyona yol açar. Depresyon tedavisinde kullanılan bu otun depresyon üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ifade edilmektedir. Nazar otu çayı zayıflama sürecinde olan kişiler tarafından içilmektedir. Fakat bunun için uzman diyetisyene danışılması tavsiye edilir.

Üzerlik Tohumu Çayının Zararları Nelerdir?

Üzerlik çayı zararları fazla tüketilmediği zaman ortaya çıkmamaktadır. Normalden fazla tüketildiği zaman kusma ve bulantı sorunlarına neden olabilir. Bu tarz bir problemle karşılaşıldığı zaman bitkinin tüketimi durdurulmalıdır. Kişinin herhangi bir rahatsızlığı varsa içilmesi çeşitli sorunlara neden olabilir. Aynı şekilde alerjik reaksiyonlar için de çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. Kişi sağlığını riske atmamak adına öncelikle hekim kontrolünden geçmelidir. Doktor onayı ile bitki tüketilirse kişinin sağlığı için uygun olur. Bu yüzden uzman hekime danışmadan tüketilmemelidir.

  • üzerlik tohumu çayı
  • üzerlik çayı zararları
  • nazar otu
  • üzerlik tohumu zayıflatırmı
  • üzerlik çayı faydaları
Yorumlar
Menekşe Piştav Üzerlik tohumu nedir? Fiyatı ne kadar? Nereden alınır? Bu tohumun çayını kullananlar etkilerinden memnun kalıyor mu? Basur için etkili olduğunu duymuştum ama emin değilim. Ne için kullanılır neye iyi gelir? cevapla
Dilara Karataş Üzerlik tohumu fiyatı ne kadar? Bu tohumun çayının vücuda faydaları nelerdir? Diyet yaparken tüketmek dengeli kilo vermeye yardımcı olur mu? Diyetime destek bir bitki çayına ihtiyacım var. Üzerlik çayı nasıl demlenir? Zararı olur mu? cevapla
yorum yaz
Tuz Lambası Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?