Sağlık 15 Aralık 2020 - 02:38:28

Özbek Kalmuk Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi ve Faydaları

Özbek Kalmuk Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi ve Faydaları

Özbek kalmuk çayı Türkiye'de çok fazla bilinmediği için nasıl yapıldığı ve sağlık için faydaları konusunda geniş bilgiler içeren bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Özbek Kalmuk Çayı Nedir?

Kafkasya'da meşhur olan bu çay sahlebe benzemektedir. Bu çayın diğer adı kamıkşeyi olarak ifade edilir. Labada otu denilen bir bitkiden yapılmaktadır. Öncelikle kuru labada otlarında bulunan tohumlar ilk olarak su ile kaynatılmaktadır. Su ile kaynatılan tohumlar sonrasında süt ile kaynatılır. İçerisine tereyağı ile karabiber ilave edilmektedir. Çayın nerede bulunduğu araştırıldığı zaman kış mevsimi sert geçen yerlerde yaygın olarak kullanıldığı görülmüştür. Sibirya ve Orta Asya bölgesinde yaygın bir şekilde kullanılmış olan bitki soğuk kış aylarının sonuçlarından korunmak amacı ile tüketilmektedir. Bu yerlerde hava şartları insan sağlığına ciddi oranlarda zarar verdiği için hava koşulları ile mücadele etmek adına özbek kalmuk çayı tüketilmektedir. Bunun yanı sıra yağ ve protein içeren besinlerde oldukça fazla tüketilir. Soğuktan korunabilmek için bu tür destekler insan hayatında önem arz eder.

Özbek Kalmuk Çayının Faydaları Nelerdir?

Orta Asya ve Sibirya gibi yerlerin kış mevsimleri çok sert geçtiği için buralarda sağlığa ve vücuda iyi bakmak çok önemlidir. Soğuk hava şartlarından dolayı vücut direncini kaybeder ve direncini kaybeden vücut hastalıklara açık hale gelir. Bu sebeplerden dolayı besin ve çaylar ile vücuda takviye yapmak kişilerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Kalmuk çayı faydaları arasında soğuk hava şartlarından dolayı vücudu dirençli tutması vardır. Bu bölgelerde oldukça meşhur olan çay yavaş yavaş Türkiye gibi başka ülkelerde de yayılmaya başlamıştır. Fakat bu çayı içmeden önce doktora danışmak gerekir. Kişi araştırmadan, sağlık kontrollerini yaptırmadan ve uzman hekime sormadan bu çayı içmemelidir. Bu tarz detaylara dikkat etmek uzun seneler sağlıklı bir şekilde yaşamak için önem taşır.

Özbek Kalmuk Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Bu çay genel olarak evde hazırlanmaktadır. Malzemeler olduğu taktirde çayı hazırlamak zor değildir. Çayın yapılabilmesi için gerekli olan malzemeler içerisinde; bir bardak süt, dört bardak su, labada otu (bir tutam yeterli) bir tutam karabiber, bir tatlı kaşığı kadar tereyağı ve tercihe göre tuz olması gerekir. Kalmuk çayı tarifi için ilk olarak yapılması gereken durum labada otları tohumlarının suyun içerisinde haşlanması gerekir. Dikkat edilmesi gereken detay ise labada otları kuru olmalıdır. İkinci işlem ise tohumlar suyun içerisinden çıkarılır. Daha sonra suda haşlanan tohumlar süt ile kısa bir zaman diliminde haşlanmalıdır. Haşlama işlemleri tamamlandıktan sonra karışımın üzerine karabiber ve tereyağı eklenir. Her ülkenin damak tadı aynı olmayabilir. Bazı ülkelerin toplumu çaya tuz eklemektedir. Bu yüzden kişi tercihe göre bu çaya tuz ilave edebilir. İfade edilen işlemler tamamlandıktan sonra çay tercih edilen şekilde servis edilerek tüketilebilir.

  • özbek kalmuk çayı
  • özbek kalmuk çayı nedir
  • kamıkşeyi
  • kalmuk çayı faydaları
  • kalmuk çayı tarifi
Yorumlar
Ekin Diyar Kalmuk çayı kullananlar var mı? Adını ilk defa duydum ve çayı ilk defa deneyeceğim. Tadı ve faydaları hakkında bilgi verebilecek olan var mı? Özbek çayı ne işe yarar? Soğuk algınlığına iyi gelir mi? Nasıl tüketmek gerek? cevapla
Hülya Çetin Özbek kalmuk çayını ben içmiştim. Sadece 1 kere içtim ama tadını çok beğendim açıkçası. İstanbul'da birkaç aktara sordum yok dediler. Aslında olsaydı alıp arada bir içecektim yine. Tadı güzel ben şekersiz içmiştim. Faydalı bir çay içmek işe yarar bence. cevapla
yorum yaz
Ağda Tahrişine Ne İyi Gelir? Ağda İzleri Nasıl Geçer?