Sağlık 16 Aralık 2020 - 04:20:28

İdrar Kaçırma Sebepleri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Sebepleri ve Tedavisi

Genç ya da yaşlı çoğu kişinin başına gelen hastalıklardan biri olan idrar kaçırma problemi çeşitli hastalıkların da habercisi olabilen bir rahatsızlıktır.

İdrar Kaçırma Nedir? Nasıl Olur?

Kadınlarda ve erkeklerde sıkça görülen idrar kaçırma hastalığı belli bir yaştan sonrasında daha sık meydana gelmektedir. Genellikle 50 yaş üstü kişilerde daha sık görülen bu hastalık genç yaşlarda da kişinin sorun yaşamasına sebep olabilmektedir. Kadın ve erkekte farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen bu hastalık çoğunlukla kadınlarda görülebilmektedir. Kadınlar erkeklerden daha fazla sayıda bu sorun ile karşılaşabilmektedir.

İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir?

İdrar kaçırma sebeplerine bakıldığında özellikle kadınlarda çoklu doğum ve sık doğum yapanlarda daha çok rastlanılmaktadır. Bunun nedeni idrar kesesindeki kasların yeteri kadar çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Kadınların doğum öncesi ve doğum sonrasında sıkça bu problemi yaşaması doğuma bağlı olarak gerçekleşmektedir. Yaş itibari ile ilerleyen yaşlarda vücudun kendini çok fazla yorması ve idrar kesesindeki kasların çalışmaması sorunun meydana gelmesine sebep olur. Ayrıca çeşitli kistler ve kistlerden kaynaklı ameliyatlarda idrar kesesinin aşağı düşmesine sebep olarak idrar tutamama meydana gelebilmektedir. Çok uzun süre idrarı tutmak ilerleyen yaşlarda kişinin bu sağlık probleminin ortaya çıkmasına da sebep olur. Erkeklerde ise idrar tutamama 45 yaş sonrasında görülebilmektedir. Yaşın ilerlemesi ve idrar kesesinde bulunan kas yapısının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Prostat hastalarının çoğunda bu sorun meydana gelmektedir. Erken teşhis ve tedavi kişinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

İdrar Kaçırma Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Bireylerde meydana gelen idrar kaçırma sorununun en büyük sebebi idrar kesesinin olması gerektiği bölgeden aşağı düşmesidir. Hemen her yaşta meydana gelen bu hastalık doktor kontrolü ile beraber tespit edilerek tedaviye başlanır. İlerleyen vakalarda ameliyat yapılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Tekrar eden bir hastalık olduğu için ve ilerlemiş olan yaşlarda daha sık meydana gelecektir. Hastalığın teşhis ve tedavisi uygun zamanda yapıldığında tekrarlama riski daha ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisinde özellikle ameliyat gerektirmeyen tedavi yöntemleri doktorun vermiş olduğu ilaçlarla ve çeşitli egzersizler ile yapılabilmektedir. Ameliyat gerektiren durumlarda daha çok yapılan işlem idrar kesesinin yukarıya alınmasıdır.

İdrar Kaçırma Nasıl Geçer? Nasıl Önlenir?

Gelişen teknoloji ve ilerleyen tıp ile beraber idrar tutamama sorununun tamamen ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Uzmanlar bu konuda özellikle kadınların daha sık karşılaştığı hastalıklardan biri olduğunu bildiği için erken teşhiste tedavi olasılığının daha yüksek olduğunu da belirtmektedir. Çoğu kişi idrar kaçırma tedavisini erteleyerek durumun daha ilerlemesine sebep olmaktadır. Erken teşhis yapılarak ilaç tedavisi daha uygun olan bir tedavi şeklidir. Ameliyat olması durumlarında ise hastalık tekrarlayacağı için sürekli ameliyat olma gereği duyulabilmektedir. Her hastalıkta olduğu bu hastalıkta da erken teşhise önem verilmektedir.

  • idrar kaçırma
  • idrar kaçırma sebepleri
  • idrar kaçırma tedavisi
  • idrar tutamama
Yorumlar
Kibar Leman İdrar kaçırmaya ne iyi gelir? Çocuklarda bu probleminin oluşma nedeni nedir? Nasıl engellenebilir? Çocuğum 7 yaşında ve idrarını tutama problemi yaşıyor. Doktora götürdüm ilaç verdi fakat bunun bitkisel tedavisi yok mu? cevapla
Sonay Öklü Kiraz sapı idrar kaçırmaya iyi geliyor mu? Son bir haftadır bu sorunu yaşıyorum. Yanma oluyor ve tutamıyorum idrarımı. Kiraz sapı iyi gelir dedi birkaç kişi ama doktora kesin gitmem gerekir mi? Başka şekilde tedavi edilir mi? cevapla
yorum yaz
Gün Kurusu Kayısı Nasıl Kurutulur? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları