Dudakta uçuk çıkmasının nedenleri nelerdir? Nasıl geçer?
Sağlık

Dudakta Uçuk Çıkmasının Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

16 Aralık 2017 - 01:30:14

Dudakta uçuk çıkması durumunun çeşitli nedenleri olduğu gibi uçuğun tedavi edilmesinde de birçok yöntem bulunur. Öncelikle uçuğa sebep olan faktörlerin bilinmesi tedavi yönteminin de oluşturulmasında etkili olur.

Dudakta Uçuk Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Çoğu kişinin şikayet ettiği sorunlardan biri de dudakta ve dudak çevresinde meydana gelen uçuklardır. Başlangıçta hafif şişlik ve acı hissi ile kendini belli eden bu oluşumlar, tedavi edilmediği takdirde yayılarak tüm dudak çevresinde yaraların oluşmasına sebep olur. Dudak ve dudak çevresinde meydana gelen bu oluşumların başlıca sebepleri stres ve sıkıntı kaynaklıdır. Vücudun bağışıklık sistemi çoğu zaman kişiye sinyaller verebilmektedir. Bağışıklık sistemi düşük olan birçok kişide bu problem sıkça rastlanılan bir durumdur. Bunun yanı sıra kişinin sağlıksız beslenmesi ve gerekli olan vitaminleri yeteri kadar vücuda almadığında da dudakta uçuk sorunu meydana gelmektedir.

Uçuğun Oluşumu ve Sebepleri

Mikroplar vücudun bağışıklık sistemini aktif hale getirir. Çoğu bakteri vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntı ve sivilcelenmeye sebep olduğu gibi özellikle kadınların ortak kullandığı ruj ya da makyaj malzemesinden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Sağlıklı bir bireyde görülen bu oluşumlar genel olarak kişilerin ortak kullandığı kişisel malzemelerden de kaynaklanabilmektedir. Tedavisi çok kolay olsa da ilerleyen durumlarda ağrılı ve acılı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda uçuğu tedavi edici yöntemlerin eksizsiz bir şekilde uygulanması gerekir. Uçuk tekrarlayabilen hastalıklardan biridir. Bu yüzden kişi özellikle stres kaynaklı uçuk sorunlarında kendini daha sakin hissedeceği ortamlarda ve psikolojik olarak rahat hissedebileceği alanlarda vakit geçirmelidir. Doktor kontrolü yapılmadan uçuğa herhangi bir müdahale yapılmaması gerekir.

Uçuk Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Dudakta uçuk meydana geldiğinde dudak ve dudak çevresinde kişinin acı çekeceği bir rahatsızlık olmaktadır. Özellikle açık yara halinde olanlarda bölgenin sürekli olarak temizlenmesi gerekir. Doktor kontrolü yapılan uçuk problemlerinde genellikle merhem ya da krem şeklinde antibiyotikli ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar bölgede mikrobun üremesine ve yayılmasına engel olur. Çocuklarda ve yetişkinlerde sıkça rastlanılan bu sorunu mutlaka bu merhem ya da kremler ile tedavi edilmelidir.

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk nasıl geçer sorusu üzerine uygulanacak olan herhangi bir yöntem doktora danışılarak yapılmalıdır. Tuz ya da farklı malzemelerin bunların üzerine uygulanması kişinin canını daha da çok yakacaktır. Dudak ve dudak çevresinde meydana gelen uçukların tedavi edilirken herhangi bir şekilde oynanılmaması gerekmektedir. Lekelenmeler meydana gelebilir ve bu durumda kişiyi rahatsız edici olacaktır. Bazı vakalarda dudak ve burun arasında da sürekli olarak yaraların meydana geldiği gözlenir. Bağışıklık sisteminden kaynaklı olan durumlarda mutlaka sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Uçuğun sürekli olarak tekrarlanması bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bu durumda doktor kontrolünün mutlaka yapılması ve doktor tarafından istenilen tahlillerin yapılması sağlığı koruyucu etki görecektir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar bir süre sonra uçuğun iyileşmesini sağlayacaktır.

Yorumlar
Emel şimşek 16 Aralık 2017 - 01:40:14 Dudağımın aynı yerinde senelerdik belli zaman aralıklarında uçuklar çıkıyor. Krem sürüyorum geçiyor sonra tekrardan ortaya çıkıyor. Bunları kalıcı olarak yok etmenin bir yolu yok mu? Nasıl önleyebilirim?cevapla
Aynur Gürkan 16 Aralık 2017 - 09:44:07 Uçuk neden olur? Mikrop kapma sonucunda mı oluyor yoksa korkudan da meydana gelir mi? Benim devamlı dudağımın etrafında uçuk çıkıyor. Yazın daha fazla oluyor kışın yine daha az oluyor. Krem sürüyorum filan geçiyor ama sonra yine çıkıyor. Kesin ve kökten geçmiyorum. Bunun için ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: