Dolu nasıl oluşur? Dolu neden yağar?
Yaşam

Dolu Nasıl Oluşur? Dolu Neden Yağar?

09 Ağustos 2018 - 19:12:47

5 ile 50 mm. arasında değişen çaplara sahip olan küresel buz parçaları dolu olarak isimlendirilmektedir.

Dolu Nedir? Nasıl Oluşur?

Atmosferde belirli oranda su buharı yer almaktadır. Bu su buharının yükselmeye başlamasının ardından sıcaklığın düşüşüyle birlikte donmasının sonrasında yer yüzüne düşüşü başlar. Bu durum da dolu yağması olarak isimlendirilir. Su buharı bir anda sıcaklığın düşmesi ile donar ve yere düşmeye başlar. Yere düşerken etraftaki su damlalarını da almaya başladığı için büyüyerek düşmektedir. Aslında dolu olayı çok sık gerçekleşir ancak yere düşmeye başladığında havanın sıcak olması sebebiyle erimektedir. Bu sebeple de oluşan her dolu parçası yeryüzüne ulaşamaz. Genelde yaz aylarından kış aylarına geçişte dolu oluşumu sıklıkla gözlemlenmektedir.

Dolunun Zararları Nelerdir? Neden Yağar?

Dolu yağmaya başladığında insanların üzerinde acıya sebep olabilecek seviyede darbe yapabilir. Bu durumdan korunmak çok zor olmasa da özellikle evler ve arabalar bundan çok büyük zararlar görebilirler. Son dönemde ülkemizde çok büyük ebatlarda dolu yağmaya başladığından araçların üzerinde sürekli olarak dolu izleri bulunmaya başlamıştır. Aracın kaportası üzerinde çok ciddi olumsuz etkiler ortaya çıkardığından araç sahipleri mümkün olduğunca araçlarını korumak için çaba sarf ederler. Bu sorunu yaptırmak adına zarar gören kısımlar boyatılsa dahi aracı satarken fiyatında azalmalar gözlemlenecektir.

Doludan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ülkemizde dolu ebatlarının artık büyümeye başlamasının ardından meteoroloji tarafından dolu uyarıları sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Tahminler, birkaç gün sonrasında dolu yağışı olup olmayacağını belirttiğinden o günlerde insanların hazırlıklı olması gerekir. Kendi özel araçlarını garajlarında tutan kişiler, bu sayede doludan ciddi anlamda korunabilirler. Bunun yanı sıra eğer araçlarını koyabilecekler bir garaj bulunmuyorsa bu durumda üzerine battaniye ya da benzer kalın malzemeleri yayarak aracın doludan korunması sağlanmaktadır. Benzin istasyonları, dolu yağışının başlamasının ardından sığınılabilecek en doğru adres olarak görülür. Birçok araç dolu yağışıyla birlikte benzinliğe girerek bitene kadar beklemeye başlar.

Kasko Hizmeti Dolu Hasarını Karşılıyor mu?

Aracını satın aldıktan sonra aracının başına herhangi bir olumsuz durum geldiğinde rahat olmak isteyen kişiler kasko hizmeti alırlar. Kasko ile birlikte araçlarında yaşadıkları doğal afet, kaza ya da terör saldırılarında kasko tarafından kişilerin zararı ödenmektedir. Son dönemde dolunun kendisini iyice göstermesi ile birlikte kasko firmaları dolu hasarını karşılayan paketlerinin fiyatlarını biraz daha yüksek seviyelere çekmeye başlamıştır. Ancak hangi seviyede olursa olsun kasko paketi içerisinde bu doğal afet olarak yer alır ve kişiler bu sorunu kaskolarındaki anlaşma sayesinde ücretsiz olarak yaptırabilirler. Bu etmen, biraz olsun bu doğal afeti yaşayan kişilere ilaç olacaktır. Dolu oluşumu ülkemizde sık görülen sorunlardan birisi olurken kişilerin hem kendilerini hem de değerli varlıklarını en iyi şekilde koruması gerekmektedir.

Yorumlar
Yaren Başar 09 Ağustos 2018 - 19:22:47 Dolu yağması nasıl olur nasıl oluşur? Bunun faydaları var mı? Birçok olumsuz etkisi oluyor genelde ama illaki faydası vardır diye düşünüyorum. İklim değişikliğinden mi kaynaklanıyor acaba? Engellenebilir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: