Zevk suyundan hamile kalınırmı? Yumurtlama döneminde zevk suyuyla gebe kalınırmı?
Sağlık

Zevk Suyundan Hamile Kalınırmı? Yumurtlama Döneminde Zevk Suyuyla Gebe Kalınırmı?

09 Ağustos 2018 - 15:22:30

Cinsel ilişki sırasında erkek cinsel organından istemsiz olarak gelen düşük miktardaki sıvı zevk suyu olarak nitelendirilirken bayanların hamile kalmasını sağlayabilmektedir.

Zevk Suyu Nedir, Ne Demek?

Cinsel ilişki sonrasında hamileliğin olabilmesi için sperm hücrelerinin yumurtaya ulaşarak burada bir döllenmenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu da erkeklerin cinsel ilişki sonrasında boşalma ile birlikte sperm hücrelerini yumurtaya göndermesi ile olur. Cinsel ilişki sırasında boşalma öncesinde erkek cinsel organında az miktarda sıvı gelir. Bu sıvı, meniye göre renksizdir ve çok daha az miktarda gelir. Zevk suyu içerisinde çoğu zaman sperm bulunmaz. Ancak bazı durumlarda düşük miktarda sperm olma şansı olabilir. Bu sebeple hamileliğin gerçekleşme şansı da vardır.

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Hamileliğin yaşanması için yumurta hücresinin sperm hücresi ile birleşerek döllenme adı verilen sürecin yaşanması gerekir. Bu aşamada içerisinde sperm hücresi bulunmayan sıvılar, yumurta hücrelerine ulaşsa dahi bir hamilelik söz konusu olmaz. Zevk suyu da normal şartlarda içerisinde sperm bulundurmayan bir yapıdır. Ancak bu yapının içerisinde bazı durumlarda düşük miktarda sperm bulunabilir. Bu durum da hamilelik ihtimalini ortaya çıkarır. Ancak normal şartlarda boşalma dahi çoğu zaman hamilelik için yeterli olmamaktadır. Bu sebeple de zevk suyu ile hamile kalınma ihtimali oldukça düşüktür.

Yumurtlama Döneminde Zevk Suyuyla Gebe Kalınır mı?

Bayanların hamile kalabilmesi için birçok farklı etmenin bir araya gelmesi gerekir. Birçok çift, uzun süre düzenli bir biçimde korunmasız cinsel ilişki yaşasa dahi hamilelik haberini alamazlar. Testlerde bir sorun gözükmemesine rağmen hamilelik yaşanmaması tamamen şans faktörü olarak nitelendirilebilirken hamile kalma ihtimali yumurtlama dönemlerinde en üst düzeydedir. Kadın vücudu, her ay hamilelik için yumurta üretimini gerçekleştirir ve hamilelik olmazsa regl döneminde bu yumurta hücrelerini dışarı atar. Yumurtlama işlemi genel olarak regl döneminden 14 gün sonra gerçekleşmektedir. Bu dönemde şans en üst düzeyde olacağından zevk suyunun içerisinde az bulunan spermler dahi yeterli olabilir.

Zevk Suyundan Hamile Kalma İhtimali Nedir?

Cinsel ilişki sırasında zevk suyundan hamile kalınma ihtimali çiftler için sorun yaratabilmektedir. Bunun sorun olabilmesi için ilk olarak korunmasız cinsel ilişkinin yaşanıyor olması gerekir. Eğer kondom kullanımı ya da özel korunma ürünleri kullanımı bulunmuyorsa çiftler risk altındadır. Genel olarak hamilelik istenmiyorsa bu durumda gerçekleştirilen cinsel ilişkide çiftler geri çekilme yöntemini kullanırlar. Erkekler cinsel ilişki sırasında boşalma anına yaklaştıklarını hissederlerse bu durumda geri çekilecek ve boşalmanın dışarıda olmasını sağlayacaklardır. Ancak cinsel ilişki sırasında zevk suyu gelebileceğinden ve bu sebeple de hamilelik oluşabileceğinden zevk suyu risk oluşturmaktadır. Çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerin cinsel ilişki sırasında risk altında olmak istemiyorlarsa zevk suyuna dikkat etmeleri ve ondan da korunmaları gerekir.

Yorumlar
Hande Şenol 09 Ağustos 2018 - 15:32:30 Zevk suyunda sperm var mı? Bu şekilde hamile kalanlar var mı? Bu şekilde hamile kalma oranı nedir? Bunun cevabını gerçekten merak ediyorum. Çünkü bu şekilde hamile kalınır diyorlar ama gerçekliği var mı bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: