Yaşam 15 Ağustos 2021 - 05:50:03

Hafif Makyaj Modelleri, Yapımı ve Önerileri

Hafif Makyaj Modelleri, Yapımı ve Önerileri

Hafif makyaj; cildin daha doğal gözükmesini sağlayan ve sade bir görünüm elde etmek için uygulanan, günlük hayatta hem bakımlı hem de güzel görünmeye yardımcı olan bir makyaj uygulamasıdır.

Hafif Makyaj Modelleri Nelerdir?

Kadınların daha bakımlı ve güzel görünmek için tercih ettiği makyaj uygulaması pek çok şekilde yapılabilmektedir. Hafif makyaj daha çok günlük hayatta tercih edilen sade ve doğal bir görünüm meydana getiren güzellik uygulamasıdır. Hafif makyaj modellerine baktığımızda genel olarak pek çok kişi tarafından tercih edilir ve aynı zamanda makyaj yokmuş gibi bir görüntü meydana getirir. Doğal görünümü farklılaştırır fakat herhangi bir şekilde anlaşılmaz. Her cilt tipine göre farklı şekillerde uygulanmaktadır. Hafif dokunuşlar ile yapılan bu makyaj uygulaması, makyaj malzemelerinin hafif tonlu ve az şekilde uygulanması ile yapılmaktadır.

Hafif Makyaj Yapımı Nasıl Olur?

Öncelikle belirtmek gerekir ki hafif makyaj, cildin duru ve taze gözükmesi ile yapılır. Günlük hafif makyaj yapımı şu şekildedir:

Cildinizi arındırınız ve temizleyiniz. Cildi kirden ve yağdan arındırdıktan sonra makyaj yapılması gerekir. Eğer ki cildinizi yeteri kadar temizlemezseniz kir ve yağ gözenekleri tıkar. Bu durum siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olur. Makyaj öncesinde cildinizin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayınız. Cildi ölü derilerden arındırmak gereklidir. Ardından doğru nemlendiricilerin kullanılması gerekir.

 • Kusursuz bir ten makyajı için, cilt tonunuza göre fondöten sürünüz. İnce yapılı, orta kapatıcılığı bulunan, sanki yokmuş gibi görünen ürünler tercih edilmelidir. Kapatıcılığı yüksek olanlar doğal bir görünüm meydana getirmez. Eğer gözenek sorununuz varsa ya da yağlı bir cilde sahipseniz, fondöten öncesinde baz uygulaması yapınız. Özellikle gözenek ve T bölgesine baz uygulayınız. Fondötenin mat veya ışıltılı olması tavsiye edilir. Eğer göz altında morluklar varsa kapatıcı uygulayınız. Fakat yoğun kullanmayınız.
 • Fondöten uygulaması sonrasında hafif bir göz makyajı yaparak bakışlarınızı daha canlı ve çekici kılabilirsiniz. Far seçimi şeftali, kahverengi, gül kurusu renklerinde olmalıdır. Göz kapağının üzerine ve katlanma bölgesine doğru farı uygulayınız. Farı güzelce dağıtıp, yokmuş gibi gözükmesini sağlayabilirsiniz. Sanki göz kapağında doğal bir gölge varmış gibi gözükmesi sağlanır. Eyeliner sürmeyiniz. göz kalemi kullanabilirsiniz. Yoğun bir görünüm için kahverengi bir göz kalemi ile üst kirpik diplerine ince bir kalem çekebilirsiniz. Ardından far fırçası ile dağıtıp doğal bir görünüm sağlayabilirsiniz.
 • Far sonrasında gözünüze maskara sürünüz. Kirpiklerin tek tek ayrılmasını ve uzamasını sağlayan rimelleri tercih ediniz. Maskara en fazla iki kat sürülmelidir. Maskara sürüldükten sonra kirpiklerinizi tarayabilirsiniz. Böylece daha doğal durmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kaşların şekil almasını ve belirginleşmesini sağlayınız. Kaşlar yüzün ifadesini değiştirir. Bakışlara anlam katar. Gözleri öne çıkarır. Boşlukları doldurunuz. Kaşlarınızı doğal rengine boyayınız.
 • Sade makyaj modellerinde kontür ve aydınlatma da yoğun bir şekilde kullanılır. Bu şekilde yüz hatlarına boyut katılır ve aynı zamanda doğal bir görünüm elde edilir. Kontür çok ince bir şekilde yapılmalıdır. Sınırlar kaybolana kadar dağıtınız ve inceltiniz. Aydınlatıcı ise sim içermemelidir. Cilde ıslak bir görünüm vermesi yeterlidir.
 • Elmacık kemiklerinin belirginleşmesi için doğal renk allıklardan kullanınız. Yanakların hafif kızarmış gibi gözükmesini sağlayan allıklar, cilde canlılık katar. Göz makyajına ve cilt tonuna uygun bir allık tercih edilmelidir. Allık yoksa eğer ruj ile de hafif renklendirme sağlayabilirsiniz.
 • Hafif bir makyaj yaptığınız zaman dudak rengine yakın rujları tercih etmelisiniz. Ten, gül kuru, şeftali ve açık pembe tonları tercih edilebilir. İsteğe göre dudak kalemi kullanımı sağlayabilirsiniz. Ruhun üzerine dudak parlatıcısı da sürebilirsiniz.

Bu adımları izleyerek doğal görünümlü soft makyaj modelleri yaratabilirsiniz. Ten renginizle uyumlu ürünleri tercih etmeyi unutmayınız.

Hafif Makyaj Önerileri Nelerdir?

Eğer ki doğal ve sade bir makyaj istiyorsanız hafif makyaj malzemeleri tercih etmelisiniz. Bunun için kapatıcılığı yoğun olmayan fondötenler ve teninizle uyumlu ürünleri kullanmalısınız. Sade makyaj modelleri oldukça bakımlı ve güzel görünmenizi sağlar.

 • hafif makyaj
 • hafif makyaj modelleri
 • hafif makyaj yapımı
 • günlük hafif makyaj yapımı
 • soft makyaj modelleri
 • hafif makyaj önerileri
 • hafif makyaj malzemeleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Aşırı Sinirlilik Nasıl Giderilir? Aşırı Sinire Ne İyi Gelir?