Nane çayı nasıl hazırlanır? Faydaları, Fiyatı, kalorisi
Sağlık

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları, Fiyatı, Kalorisi

15 Aralık 2017 - 02:48:26

Eski yıllara dayanan nane çayının kullanımı yaygın olmakla birlikte bu çayın birbirinden farklı faydaları bulunmaktadır.

Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Nane çayı eski zamanlardan beri sık tüketilen bitkilerden biridir. Eski dönemlerde bu bitki alternatif tıp olarak kullanılmaktaydı. Nanenin önemli özellikleri ve kullanımı günümüze kadar gelmiştir. Sıcak iklimde çok güzel bir şekilde yetişen nanenin kullanımı çeşitli sektörlerde varlığını sürdürmektedir. Kullanım alanlarına bakıldığı zaman nefes spreyi, şeker, diş macunu gibi araçlarda kullanımının yaygın olduğu görülür. Nane solunum yolları ile ilgili durumlarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra içinde yüksek seviyede A vitamini barındırmaktadır. A vitaminin yanı sıra C vitaminini de yoğun olarak içinde bulunduran nanenin faydaları oldukça fazladır. Nanenin içeriğinde potasyum ve kalsiyum bulunur. Magnezyum açısından da zengin olan nane omega 3 yağlarını içerir.

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Hali hazırda bulunan sağlık durumunu iyileştiren nanenin kullanımı fazladır. Hatta modern tıp için yararları kabul edilmiştir. Nane ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve araştırmaların sonucunda yararlı bitkilerin arasında yer almıştır.
  • Nane çayı kalorisi düşük olduğundan içecek ve yemeklerde aroma lezzetinin olması için kullanılmaktadır.
  • Özellikle birçok bireyin yaşadığı sindirim problemleri ve hazmetme sorunları için kullanılır. Bunun yanı sıra gaz sorunu yaşayan kişiler de tedavi amaçlı nane kullanmaktadır.
  • Burun tıkanıklığı olan kişiler için nane çayı etkilidir. Bu çayın buharını soluma hali bu problemi ortadan kaldırmaktadır.

Nane Çayı Neye İyi Gelir?

Nane çayı faydaları arasında vücut için oldukça faydalı olan folatlar, su ve demir içermesi bulunmaktadır. Vücuda direnç kazandıran C vitamini oranı nanenin içinde fazladır. Mide bulantısına birebir gelen nane bulantı yaşayan insanların kullandığı bitkiler arasında yer alır. Bulantı olduğu zaman bir iki yaprak nane yutulur. Aynı zamanda kusma sorunu için nane tüketilir. Nane ağızdaki koku problemlerini ortadan kaldırdığı için herhangi bir sorundan dolayı ağız kokusu problemi yaşayan kişiler nane kullanmaktadır. Alerjik öksürük, kas ağrısı, sindirim problemi için nane tedavi edicidir. Güçlü antioksidan barındıran nane omega 3 yağ asidini yoğun miktarda içinde barındırır.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oldukça yaygın olarak tüketilen nane hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilmektedir. Koku ve lezzet özelliği olan nane çayı da oldukça lezzetlidir. Öncelikle taze nane alınır ve yaprakları parçalara ayrılarak geniş bir alana yayılır. Yirmi dört saat bekletilen nane kurumaktadır. Kuruyan nanenin yaprakları çıtırdadığı zaman kuruduğu anlaşılabilir. Yapraklar yirmi dört saat beklemesine rağmen kurumamış ise bir gün fazladan bekletilebilir. Yapraklar kuruduktan sonra çayı hazırlamak kolaydır. Su kaynatılır ve içine iki ila üç çay kaşığı kadar kurumuş yaprak atılır. On ila yirmi dakika çay demlenmeye bırakılır ve çay demlendikten sonra süzülür. Tercihe göre çaya limon ve bal eklenebilir.

Yorumlar
Aleyna Kartal 15 Aralık 2017 - 02:58:26 Nane çayı ne işe yarar? Satın almak için hazır halde bulabilir miyiz? Aslında normal zamanda çok tükettiğim bir bitki. ama çayını daha önce hiç içmedim tadını merak ediyorum. Nefes açar mı? Gripken içsek işe yarar mı?cevapla
Ceyda Öztürk 29 Eylül 2018 - 12:49:34 Nane çayı aç karnına içilir mi ve mideye iyi gelir mi bu sorulara yanıt arıyorum. Bu çayı içerek tüyleri yok etme gibi bazı başlıkların ve konuların geçtiğini gördüm. Bu konuda bilgisi olan var mı? Bu çayın gerçekten bu tarz bir etkisi varsa denemek isterim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: