Sağlık 22 Ocak 2021 - 06:35:54

Mahlep Nedir? Neye Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Mahlep Nedir? Neye Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Halk arasında İdris ağacı ismi ile bilinen mahlep ağacından elde edilen meyvelere mahlep denilmektedir.

Mahlep Nedir? Neye Yarar?

Bazı yörelerde İdris ağacına kiraz ağacı da denilmektedir. İdris ağacının meyveleri kurutulur ve öğütülür. Sonrasında ise öğütülen meyveler toz haline gelmektedir. İdris ağacı gülgiller familyasından gelmektedir. Boyu kısa ve çalı şeklindedir. Bazı zamanlarda bu ağacın boyu sekiz ila on metreye kadar uzamaktadır. Kış mevsiminde yaprakları dökülen bu ağacın genç sürgün denilen yerleri tüyle kaplıdır. Ağacın yaprakları ise daire şeklinde ve yumurtaya benzeyen şekildedir. Yaprakların boy ölçüleri üç ila altı santimetredir ve kenar kısımları dişlidir. Ayrıca yapraklarının alt yüz kısımlarında ana damara kadar giden alanlarda tüyler bulunur.

Mahlep Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Ağacın çiçekleri güzel kokuya sahip olup renkleri beyazdır. Beş ila altı milimetre ölçülerinde olan meyveler olgunlaşınca renkleri siyaha dönüşmektedir. Ağacın yetiştiği bölgeler ise Batı Asya ve Avrupa'dır. Bu ağaç Türkiye'de de yetiştirilmektedir. Mardin, Tokat, Amasya, Niksar, Çorum, ve Zile'nin dağlarının yamaç kısımlarında yetişmektedir. Bulunduğu yer ise kalkerli arazidir. Ağaçtaki meyveler kurutulur ve bu meyveler toz haline getirilince baharat olarak kullanılmaktadır. Hamur işi yiyecekler ve pastalarda kullanımı sık tercih edilir. Yiyeceklere hoş ve farklı bir koku verir. Meyvelerde bulunan tohumlar baharat şeklinde kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bu baharat kuvvet verir, afrodizyak etkisi bulunur ve balgam söktürmektedir.

Mahlebin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Mahlebin faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Magnezyum mineralinin oldukça zengin olduğu bu baharat son derece faydalı bir besindir. En önemli mineraller arasında yer alan magnezyum sinir sistemi, kas ve hücreler için çok önemli bir mineral türüdür. Magnezyum hücrelerin çalışmasını ve kasların gevşemesini sağlamaktadır. Ayrıca hücrenin içerisine gerekli olan maddelerin taşınabilmesine de destek vermektedir. Sinir sistemine mahlebin faydası vardır. Kasların sağlıklı olması için kullanılabilir.
  • Sindirim kolaylaşmasını sağlar. Bağırsakların sağlıklı olmasını sağlayan bu baharat etkili bir türdür. Sindirim problemlerinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Sindirimi kolaylaştıran ve ağrıların hafiflemesini sağlayan bu baharat sıkça tercih edilmektedir. Sindirimi hızlandırdığı için bağırsakların sağlık durumunu geliştirmektedir. Sık yaşanan hazımsızlıkların önüne geçmektedir. Çoğu kişi yemeklerden sonra karın bölgesinde çeşitli şişkin sorunları yaşamaktadır. Bu problemlerin hızlı bir sürede geçmesine yardım etmektedir.
Mahlebin Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Güçlü bir antioksidandır. Bu baharatın içerisinde çeşitli fenolik asit ve vitaminler vardır. Bu vitamin ve fenolik asitlerden dolayı antioksidan olarak zengin bir baharat türüdür. Vücutta var olan serbest radikallerin uzaklaştırılmasına destek olan antioksidan insan sağlığı için önemlidir. Sağlık için antioksidan oranı yüksek olan besinler tüketilebilir. Bu baharatın içerisinde bir miktar da olsa antioksidan vardır. Mahlep afrodizyak etkisi olduğu için cinsel gücü arttırmaktadır.

Mahlebin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Mahlep ile ilgili zararlı bir bulguya rastlanmamıştır. Fakat kişi bu baharatı kullanmadan önce bilir kişiye gerekli olan adımları danışabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanımdan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

  • mahlep
  • mahlep nedir
  • mahlebin faydaları
Yorumlar
Çağla Şenol Mahlep şekeri düşürür mü? Fiyatı ne kadar? Şeker hasasıyım onun için kullanmak istiyorum faydalı oluyor diyorlar ama kullananlar var mı etki görür müyüm? Bide nereden sipariş verebilirim? Nerede satılıyor acaba? cevapla
soner 30 gramı 5 tl marketlerde bulunuyor, öğütülmüş çörek otu ve tarçınla eşit oranda birleştirilip yoğurda karıştırılıp günde iki defa bir tatlı kaşığı yenirse diyabet ilaçlarından daha etkilidir, 1 hafta sonra etki başlıyor, dikkat: ilaçla beraber kullanılırsa şekeri çok fazla düşürebilir ilaç dozunun ayarlaması gerekir (tecrübeyle sabittir)
Yeşim Özcan Mahlep ağacı ve bitkisi nerede ve hangi iklimlerde yetişiyor? Sevdiğim bir bitki birçok kullanım alanı var. Bir keresinde mahlepli kurabiye yemiştim tadı damağımda kaldı diyebilirim. Kendim de yapmak istiyorum ama aynı lezzet olur mu bilemedim:) cevapla
yorum yaz
Adetliyken Saç Boyanırmı? Saç Boyası Tutar mı?