Yaşam 02 Nisan 2021 - 17:31:22

Burun Kanaması Abdesti ve Orucu Bozar mı?

Burun Kanaması Abdesti ve Orucu Bozar mı?

Burun kanaması, pek çok nedenden dolayı meydana gelen bir tür sağlık sorunudur. Bazı özel durumlar için bu durum hakkında merak edilen bazı sorular bulunmaktadır. Burun kanaması abdesti bozar mı ya da orucu sakatlar mı gibi birtakım konular hakkında doğru yanıtlara erişmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Burun Kanaması Abdesti Bozar mı?

Abdest almak namaz kılmak, kuran okumak gibi birtakım dini ibadetlerin yerine getirilmesi konusunda oldukça önemlidir. Ayrıca İslam Dini için abdeste temizlenme ve arınma anlamına gelmektedir. Gerek maddi gerekse manevi temizlik için ve bazı ibadetlerin yerine getirilmesi için farz kılınmıştır. Abdesti bozan bazı şeyler bulunmaktadır. Namaz içerisinde sesli gülmek, idrar, ağız dolusu kusmak, bayılmak, uyumak, şüpheye düşmek, vücuttan çıkan gaita ya da küfürlü konuşmak gibi durumlarda abdesti bozmaktadır. Peki burun kanaması abdesti bozar mı?

Pek çok kişi burun kanamasının abdesti bozup bozmayacağı hakkında bilgi almak istemektedir. Bu konunun izahı şöyledir; eğer ki burnunuzdan katı kan gediyse bu abdesti bozmamaktadır. Eğer ki burnunuz normal şekilde kanıyorsa o zaman abdest bozulmaktadır. İki namaz vakti arası arasındaki süre kadar uzun bir süre devam ederse ve ara ara durursa o zaman özür kabul edilmektedir. Abdest alırken burnunuza su çektiğinizde kırmızı kan geliyorsa abdestinizi tazelemeniz gerekmektedir. Peçeteye bulaşan kan abdesti bozar mı şeklinde sorular bulunmaktadır. Eğer ki kan sıvı halde burundan çıkıyorsa abdest bozulmaktadır. Fakat burun içerisinde kalmış katı kan abdesti bozmaz. Akmayan kan abdesti bozar mı diye merak ediyorsanız bunu cevabı böyledir.

Burun Kanaması Orucu Bozar mı?

Vücuttan çıkan herhangi bir şey abdesti bozmaktadır. Burun kanaması orucu bozar mı diye baktığımızda bunun oruç için bir sorun olmadığını görmekteyiz. Eğer ki kan mideye ulaşırsa o zaman problem meydana gelmektedir. Burnunuz kanamaya başladı ve bütün kan dışarı akıyorsa boğazda midede kan yoksa bu oruca zarar vermemektedir. Fakat burun kanamaya başladığında hem dışarıya hem de genize akıyorsa ve zorda kalıp yutkunmak zorunda kaldıysanız bu durum orucu bozmaktadır. Yani burun kanaması sonucunda orucun bozulması için kanın mideye ulaşması gerekmektedir. Eğer ki yutmadıysanız ve mideye gitmediyse bozulmamaktadır. Kısaca ağız ya da geniz yolu ile mideye ulaşmaya kan orucu bozmaz.

Sürekli Burun Kanaması Abdesti Bozar mı?

Burun kanaması birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bazı insanlarda sürekli bir hal almaktadır. Kanayan bir yer olduğunda abdestin bozulduğunu biliyoruz. Peki sürekli kanama olursa abdest alınabilir mi ya da bozulur mu bunun cevabı için şunu söyleyebiliriz; sadece burun değil herhangi bir yaranın 1 namaz vakti kadar uzun süre kanaması özrü olarak kabul edilmektedir. Bu durumu yaşan bir kişi mazur olarak kabul edilir. Sürekli burun kanaması abdesti bozar mı diye merak ediyorsanız bundan süreye dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • burun kanaması abdesti bozar mı
  • peçeteye bulaşan kan abdesti bozar mı
  • akmayan kan abdesti bozar mı
  • burun kanaması orucu bozar mı
  • sürekli burun kanaması abdesti bozar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ter Kokusu Nasıl Önlenir? Ter Kokusu İçin Karbonat Çözüm mü?