Sağlık 24 Şubat 2021 - 14:43:04

Tandem Emzirme Nedir? Hamileyken Emzirme Nasıl Yapılır?

Tandem Emzirme Nedir? Hamileyken Emzirme Nasıl Yapılır?

Hamile kaldıktan sonra emzirmeye devam etmek tandem emzirme olarak tanımlanmaktadır. Tandem emzirme ne demek ve hamilelikte emzirme ne zaman kesilmesi bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Tandem Emzirme Nedir, Ne Demek?

Anen sütü, bebeklerin gelişimi ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli, vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. Genel olarak toplumumuzda kadınların emzirme döneminde hamile kalması üzerine çocuklarını emzirmemesi söylenmektedir. Fakat son dönemde yapılan araştırmalara göre tandem emzirme kavramı kapsamında kadınların hamileyken de bebeklerini emzirmeye devam etmesi belirtilmektedir. Bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü almasının önemli olduğu vurgulanmaktadır. Fakat hamileyken emzirme sürecinde annenin beslenme düzeni oldukça önem arz etmektedir.

Hamileliğin 4. ayından itibaren süt, bebeğin mekonyumunu artırmaya yönelik kolostruma dönüşmeye başlar. Bu durumda ise tadı değişir. Sütün tadında meydana gelen bu değişim emen çocuk için itici gelebilir ve çocuk süt emmeyi bırakabilir. Bu sütün tadından etkilenmeyen ve emmeye devam eden çocukların ise dışkısında birtakım değişimler meydana gelir. Bu durumun ise oldukça normal olduğu belirtilmektedir.

Hamileyken Emzirme Nasıl Yapılır?

Geleneksel anlamda birçok kadın hamile kaldığı zaman bebeğini emzirmeyi bırakmaktadır. Bunun sağlıksız olduğu düşünülmektedir. Fakat anne yeteri kadar kalori ve sıvı alımı gerçekleştirirse -hamileyken emzirmeye devam edebilir. Genel olarak gebelik boyunca emzirmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Hatta doğum sonrasında iki çocuğun da emmesi sağlanabilir. Gebelikte emzirmek rahimde birtakım kasılmalara neden olabilir. Eğer ki annenin erken doğum riski varsa bu kasılmalar zararlı olabilir. Fakat normal bir gebelik için kaygı uyandırmamaktadır.

Hamileyken emzirmek için annenin beslenme düzenine çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü vücudu halsiz düşer ve kendini yorgun hisseder. Bundan dolayı annenin hem bebeği hem de karnındaki çocuğu için yeterli düzeyde besin alması gerekmektedir. Hatta bu süresin uzman bir diyetisyen eşliğinde devam ettirilmesi tavsiye edilir. Gebelik sağlıklı ilerliyorsa emzirmeye devam edebilirsiniz.

Hamileyken Emzirme Zararlı mı?

Genel olarak anne sütünde meydana gelen kolostrum bebeğin dışkısının değişmesine neden olduğu için bu tandem emzirme caiz mi ve zehirler mi diye merak konusu olmuştur. Bu durum yeni doğacak bebeğin kilosunu ya da sağlığını etkilemediği gibi anneyi ve emen bebeği de etkilememektedir. Bundan dolayı zararlı değildir. Bazı annelerde göğüs ucu hassasiyeti gözlemlenmektedir. Bu durum rahatsız edici bir durum alabilir. Fakat anneyi etkilemiyorsa emzirmeye devam edilebilir. Eğer ki annenin yüksek riskli gebeliği varsa, erken doğum olasılığı mevcutsa, çoğul gebelik söz konusu ise, gebelikte cinsel ilişki yasağı varsa ve kanama, rahim ağrısı ve kasılması varsa -hamileyken emzirmek sakıncalı olabilir.

Hamileyken Emzirme Ne Zaman Kesilmeli?

Asıl olarak annenin hamile kaldığı zaman emzirmeyi bırakması gerekmez. Fakat bebek sütün tadını beğenmiyorsa kendiliğinde bırakması söz konusu olabilir. Hamile kalınca süt kesilir mi diye çokça merak edilmektedir. Hamile kalınca progesteron hormonu artar ve bu da sütte azalma meydana getirebilir. Anne beslenmesine vs dikkat ederse bebeğini besleyecek kadar sütü olabilir. Doğum sonrasında progesteron azalır ve tekrarda süt oluşumu başlar.

  • tandem emzirme
  • tandem emzirme nedir
  • hamileyken emzirme
  • hamileyken emzirme nasıl yapılır
  • gebelikte emzirmek
  • hamileyken emzirme zararlı mı
  • tandem emzirme caiz mi
  • hamileyken emzirme ne zaman kesilmeli
  • hanile kalınca süt kesilir mi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hakiki Deri Nasıl Anlaşılır? Gerçek Deri ile Suni Deri Arasındaki Fark