Yaşam

Marteniçka Anlamı Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman Takılır, Ne Zaman Çıkarılır?

10 Mart 2021 - 20:33:15
Marteniçka Anlamı Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman Takılır, Ne Zaman Çıkarılır?

Bir Bulgar geleneği olan marteniçka, Balkan ve Trakya halkının baharını gelişini kırmızı ve beyaz yün iplerden yapılan bileklik olarak tanımlanmaktadır. Mart ayında Bulgaristan'da Baba Marta bayramı kutlanır ve buu bileklikler, baharın gelişi ile birlikte kollara takılmaktadır.

Marteniçka Anlamı Nedir, Ne Demek?

Dileklerin gerçekleşmesi için mart ayının gelmesi ile birlikte bileklere takılan marteniçka, beyaz ve kırmızı ipten yapılan bir süstür. Baharın gelişini kutlamak olarak isimlendirilmektedir. Marteniçka hikayesi çok eski dönemlere dayanan bir gelenek olarak nitelendirilir. Martenitsa sembolleri, Bulgarlar tarafından yakınlarına ve arkadaşlarına hediye edilmektedir. Yıl boyu sağlık ve güç dileği ile verilen ve takılan bu bileklikler günümüzde de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Geleneğin ilk ortaya çıktığı zaman martenitsalar, herhangi bir detay kullanılmadan sadece kırmızı ve beyaz ipliklerden yapılmaktaydı. Nazardan korunmak için hem insanlara hem de hayvanlara takılırdı. Bazı yerlerde ise bu bilekliklere para ya da altın bağlanırmış. Bunun anlamı ise hastalıklardan korunmayı simgelermiş. İlk zamanlarda püskül, top ve insan gibi değişik şekiller ile yapılan marteniçkalar, pijo ve penda olarak bilinen kukla şekilleri ile bu geleneğin tarihinde en önemli yere sahip olan yapılardır. Marteniçka renklerinin anlamlarına baktığımızda beyaz renk uzun ömrü temsil ederken, kırmızı ise güç ve sağlığı ifade etmektedir.

Marteniçka Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Sadece kırmızı beyaz iplikler ile yapılan Bulgaristan Marteniçka yapımı oldukça basittir. Öncelikle beyaz ve kırmızı ipleri temiz ediniz. Ardından bilek ölçünüze göre biraz daha uzun olacak şekilde her iki ipten de kesiniz. Sonrasında beyaz ve kırmızı iplerin uçlarını birbirine bağlayınız. Düğüm noktası elinizde olacak şekilde, diğer elinizle kırmızı ipin boşta kalan kısmını ucundan tutup, gerginleştiriniz. Sonrasında diğer elinizde beyaz ipin boşta kalan kısmını ucundan tutunuz ve gerilmeyi bırakmadan beyaz ipi saat yönünde çevirmeye başlayınız. İpi çevirip beyaz ve kırmızı ipi gerdirmeyi bırakınız ve iplerin birbirine dolandığı zaman diğer ucu da düğüm olacak şekilde bağlayınız. Sonrasında bilekliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Marteniçka Ne Zaman Takılır? Ne Zaman Çıkarılır?

Baharı müjdeleyen ve mart ayının gelmesi ile takılan marteniçkalar 1 mart itibariyle takılır. Martın sonuna kadar bilekte kalır. Bulgar inançlarına göre doğada uçan bir leylek görüldüğü zaman bilekten çıkartılır ve dilek tutularak doğaya bırakılır. Marteniçka ne zaman çıkarılır diye baktığımızda genel olarak mart ayı sonu şeklinde tarih verebiliriz.

Marteniçka Bileklik Nerede Satılır?

Genel olarak satılmayan ve hediye olarak sunulan bu bileklikler, mütevazi bir dilek ile bileğe bağlanmaktadır. Baharda çiçek açan ilk ağaç dalına da bağlanabilir. Marteniçka satın almak istiyorsanız ip alarak kendiniz yapabilir ya da internet üzerinde fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: