Sağlık

Bağışıklık Güçlendiren Mor Ekmek Nedir? İçindekiler, Faydaları ve Fiyatı

26 Mart 2020 - 08:50:03
Bağışıklık Güçlendiren Mor Ekmek Nedir? İçindekiler, Faydaları ve Fiyatı

Bağışıklık güçlendiren mor ekmek; diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıklara iyi gelen, diğer ekmeklerden görünüş, tat ve içerik olarak tamamen farklı olan bir ekmektir.

Bağışıklık Güçlendiren Mor Ekmek Nedir? İçindekiler Nelerdir?

Ülkemizde son zamanlarda tüketilmeye başlanan, daha çok Malatya civarında üretilen mor ekmek, Japonya'da zorunlu olarak üretimi yapılan ve besleyici özelliği oldukça yüksek olan bir besindir. Gerek tadı gerekse faydaları açısından oldukça ilgi gören bu ekmek tamamen doğal bir içerikten elde edilmektedir. 100 gram kadar mor ekmeğin içerisinde 2.5 antosiyanin bulunmaktadır. Bu oran sağlıklı bir bireyin 1 günde kanında dolaşması gereken antosiyanin oranı ile eşdeğerdir. Tüketeceğiniz bir miktar mor ekmek vücudunuzda oldukça sağlıklı etkiler meydana getirmektedir.

Mor ekmek içindekiler, herhangi bir kimyasal madde barındırmamaktadır. İçeriğinde yaban mersini, patlıcan, vişne, kırmızı dut ve kırmızı soğan bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan mor ekmek rengini bu sebzelerin harmanlanması sonucunda ortaya çıkan mormiks isimli maddeden almaktadır. Mormiks bu sebzelerin içerisinde yer alan antosiyanin maddesi ile meydana gelmektedir. Tat ve içerik olarak diğer ekmeklerden farklı olan mor ekmek aynı zamanda gliserin açısından da farklılık barındırmaktadır. Diğer ekmeklerden %20 oranında daha az gliserin içermektedir.

Mor Ekmeğin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kan şekerini düzenleyici etkisi bulunan mor ekmek özellikle şeker hastaları açısından oldukça sağlıklıdır. Bildiğimiz üzere şeker hastalarının vücutların insülin hormonu yeterli miktarda salgılanmaz. İnsülin hormonunun görevi kan şekerinin dengelenmesi ve ani artışların engellenmesini sağlamaktır. Mor ekmek şekerin kana hızlı karışmasını engellemektedir. Bu etkisi sayesinde diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir ve herhangi bir yan etkisi olmamaktadır.

Tansiyon ve şeker hastaları için faydalı olan mor ekmek içeriği antioksidan açısından zengindir. Antioksidan açısından zengin olması vücutta detoks etkisinin meydana gelmesini ve toksin maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Bu da bağışıklığın güçlenmesini ve vücudun virüslere karşı dirençli hale gelmesini sağlamaktadır. Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini sağlayan mor ekmek kanser gibi tehlikeli hastalıkların oluşum riskini azaltmaktadır. Vücuttaki organların daha iyi çalışmasını sağlayan ve aynı zamanda karaciğer işlevlerini düzenleyen mor ekmek sağlıklı bir vücut meydana getirmektedir.

Mor Ekmeğin Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz mor ekmeğin tarifi 3 aşamalıdır. Ekmeği hazırlamak için öncelikle ön maya elde edilmelidir. 30 gram su, 30 gram un ve 30 gram ekşi maya ile ön mayayı hazırlayabilirsiniz. Ekmeğin hamurunu hazırlamak için 90 gram ekşi maya, 200 gram beyaz un, 50 gram sarı sert buğday unu ve 280 gram havuç suyu gereklidir. Ayrıca 7 gram kadar tuz serpiniz. Mor havuç suyunu elde etmek için ise 1 adet mor havuç ve 1 büyük bardak su gereklidir.

Ekmeği hazırlamak için öncelikle havuçları rendeleyiniz. Daha sonra üzerine su katıp kaynatınız. 20-25 dakika kaynadıktan sonra altını kapatınız ve soğumaya bırakınız. Ekşi mayayı dolaptan çıkartıp 4 saat dinlenmesini bekleyiniz. Havuç suyunu, unu ve mayayı karıştırıp 20 dakika boyunca yoğurunuz. Daha sonra bu hamuru 4kez zarf şeklinde kapatıp açınız ve ardından 24 saat boyunca beklemesini sağlayınız. Bu süre sonunda fırına atıp yaklaşık olarak 250 derece sıcaklıkta pişmesini sağlayınız. Sonrasında soğumasını ve yenebilecek sıcaklığa ulaşmasını sağlayınız.

Mor Ekmek Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde henüz yeni yeni tüketilmeye başlanan mor ekmek fiyatı çok yüksek değildir. Fakat diğer ekmeklerden daha değişik olduğu için fiyat farklılıkları da yaşanmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: