Sinir Otu Nedir? Faydaları, Zararları, Kullananlar ve Yorumlar
Sağlık

Sinir Otu Nedir? Faydaları, Zararları, Kullananlar ve Yorumlar

26 Mart 2020 - 20:40:05

Sinir otu; çıban otu, yara otu ya da damar otu gibi isimlerle bilinen, geniş yapraklı uzun tohumlu, ülkemizde pek çok ilimizde yetişen şifa dolu bir bitkidir.

Sinir Otu Nedir? Neye Yarar?

Her türlü iklime uyumlu olan sinir otu daha çok sulak yerleri, sıcak havaları ve otlak alanları sevmektedir. C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan bu bitki aynı zamanda kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir. Bunların yanı sıra antioksidan açısından da oldukça zengin olan bu ot, antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korumaktadır. Alternatif tıpta sık sık kullanılan bu ot, bitkisel tedavi yöntemleri için sıkça tercih edilmektedir. Hatta tıp ve kozmetik alanlarında da kendine yer bulabilmektedir.

İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran sinir otu, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Bağışıklığı güçlendirici etkisi sayesinde vücutta virüslere ve enfeksiyonlara karşı bir savunma duvarı meydana getirir. Hastalıklara karşı bu koruyu etki ile birlikte hastalığın meydana gelmesinden sonra iyileşme sürecinin de hızlanmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki allantoin maddesi ile hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesine destek olur. Yaprakları ve tohumu kullanılabilen sinir otunun pek çok faydası bulunmaktadır.

Sinir Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sinir otunun pek çok hastalığa karşı faydalı etkisi bulunmaktadır. Balgam söktürücü özelliği bulunan bu ot, çoğu zaman öksürüğün kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Uzun süre devam eden öksürüklerin geçmesini desteklemektedir. Ayrıca balgam ve öksürüğe bağlı olarak gelişen nefes darlığı gibi durumların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Kış aylarında görülen soğuk algınlıklarına karşı sağlamış olduğu etkileri yanı sıra aynı zamanda vücuttaki yaraların iyileşmesine de katkı sağlar. Çıban gibi cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İdrar söktürücü özelliği bulunan sinir otu, vücutta ödem ve şişkinlik gibi durumların giderilmesinde etkilir. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin dışarı atılmasına ve tehlikeli pek çok hastalığın oluşmasına engel olmaktadır. Damar tıkanıklığını engellemeye etki eden bu ot aynı zamanda yüksek tansiyon gibi hastalıklar için faydalıdır.

Sinir Otunun Zararları Nelerdir?

Asıl olarak herhangi bir yan etkisi bulunmayan sinir otu bazı kişiler için zararlı olabilir. Alerjik bir bünyeniz varsa bu otu kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü deride kaşıntı, döküntü gibi etkiler oluşturabilir. Bunun yanı sıra emziren anneler ve hamileler de kullanmamalıdır. Kronik hastalığı olanlar ise mutlaka doktorundan onay alıp kullanmalıdır. Bu tarz durumların dışında bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat aşırı kullanılmamalıdır.

Sinir Otu Kullananlar ve Yorumlar

Kullanım alanı çeşitli olan sinir otunun yorumları incelendiğinde pek çok kişinin kullandığını ve etkilerinden memnun kaldığı görülmektedir. Sizler de gerek soğuk algınlığı gerekse diğer faydaları için bu otu tüketebilirsiniz. Fakat kullanım detaylarına dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: